Міністр Степанов у Вінниці: про вакцини, “червону” карантинну зону та зарплати медиків. ФОТО

14:49
Автор: Дар'я Гоц
Become a Patron!

Сьогодні, 4 березня, до Вінниці приїхав міністр охорони здоров’я Максим Степанов. Під час свого візиту він оглянув декілька лікарень, поспілкувався з медичним персоналом та розповів, коли на Вінниччині можуть ввести “червону” карантину зону. 

Максим Степанов розповів, що відвідав, зокрема, міську лікарню №1, де розташоване “ковідне” відділення” й саме там ще минулого року почали лікувати першу людину з підтвердженим COVID-19.

– Поспілкувався з медичним персоналом та пацієнтами. Ми зараз бачимо, на жаль, багато пацієнтів лікуються самостійно вдома, а вже потім потрапляють в лікарні. Іноді на 13-й або 14-й день і вже у важкому стані. При чому, під час самолікування приймали досить серйозні ліки, а потім досить важко лікувати та боротися за життя цих хворих. 

Максим Степанов зазначив, що також обговорив процес вакцинації та відвідав пункт, де отримують щеплення мобільні бригади медиків.

– Поспілкувався також з лікарями, щодо бажання вакцинуватись, тому що зараз багато фейків, міфів та іноді відверто абсурдних, нібито медичні працівники не хочуть вакцинуватися або проти конкретної вакцини. У перші лікарні, згідно зі списками, приблизно 67% готові вакцинуватись. Зрозуміло, що є медичні працівники, які вже перехворіли на COVID-19 та хочуть отримати захист трохи пізніше, оскільки зараз у них ще є антитіла.

До речі, Максим Степанов також хворів на коронавірусну хворобу у листопаді минулого року, однак публічно зробив щеплення першого березня. Він пояснив, що попри наявність антитіл, вирішив вакцинуватися, оскільки протягом останніх місяців спостерігає “антивакцинальну вакханалію”. Зазначив, що таким чином хотів підтвердити українцям, що вакцина безпечна.

– По-друге, я розумію, що таке вакцинація. Людина може захворіти на COVID-19 і у результаті цієї хвороби може потрапити  в реанімацію, мати важкі наслідки, або померти. Є альтернатива  — вакцинація. І тоді людина або взагалі не захворіє, або перехворіє безсимптомно та без наслідків, які потім можуть бути. 

Зустріч з міністром відбулась у Вінницькій міській клінічній лікарні швидкої медичної допомоги, що по вулиці Київській. Саме там наразі тривають роботи з будівництва головного корпусу. Максим Степанов зауважив, що це є тим проектом, у якому зацікавлені всі, як на місцевому рівні, так і державному.

– Ми вже доставили необхідне обладнання, завершуються ремонтні роботи. Деяке обладнання, наприклад, комп’ютерні томографи, рентген-апарати вже доставлені. Ще держава доставить ангіограф та МРТ-апарат в цю лікарню для того, щоб це була зовсім інша, ефективна, якісна медицина. Взагалі, щоб зрозуміти обсяг інфраструктурних змін, то, для прикладу, ми придбали 161 комп’ютерний томограф, які вже майже всі поставлені в лікарні. Для довідки, станом на 1 січня 2020 року, вся країна разом з приватними, комунальними, державними закладами мала 305 комп’ютерних томографів. Мені здається, що ми, українці, варті того, щоб лікуватися у класних умовах на високоякісному обладнанні. У нас є найкращі медичні працівники та лікарі.

Оглядаючи відремонтовані приміщення лікарні, Максим Степанов зазначив, що ангіограф вінницька лікарня швидкої допомоги може отримати влітку, а вже цього місяця розпочнуть тендерні процедури.

Голова обласної державної адміністрації Сергій Борзов повідомив, що попри рекордну кількість нових підтверджених випадків COVID-19 (827 осіб), завантаженість ліжок у лікарнях не критична. За його словами, завантаженість становить 62%, тому резерв у Вінниці та області ще є.

Чи потрапить Вінницька область до “червоної” карантинної зони найближчим часом?

Максим Степанов зазначив, що наразі ситуація в країні напружена. Для введення “червоного” рівня епідбезпеки необхідно перевищення принаймні двох критеріїв.

– Один з критеріїв — завантаженість ліжок, обладнаних киснем, якщо перевищує 65%. Ще один з критеріїв це рівень госпіталізації, які розраховуються на 100 тисяч населення. Загалом є сім критеріїв. Якщо два критерії перевищуються три дні поспіль, тоді згідно з рішенням комісії ТЕБ та НС, вводиться “червоний” рівень до стабілізації ситуації. Ситуація справді напружена, 827 людей захворіли на COVID-19. Щойно будуть підстави, то ніхто не буде відтягувати й буде введено “червоний” рівень, — пояснив міністр.

Максим Степанов також нагадав, яким чином українці можуть записатись в електронну чергу на щеплення проти коронавірусу. Про це ми детальніше писали у матеріалі:

В Україні розпочався запис до списку очікування на вакцинацію проти COVID-19

– У нас є п’ять етапів вакцинації. Ми розраховуємо, що вся кампанія по вакцинації повинна завершитись до кінця цього року. Будемо намагатись це зробити раніше навіть.

На запитання журналістів, чому МОЗ засекретило дані про ціну вакцини проти COVID-19, її виробників і постачальників на вимогу виробника та чи не вплине це на довіру українців до вакцини, Максим Степанов пояснив, що існують певні конфіденційні умови з виробниками вакцин.

– Це не виняток України, це конфіденційні умови по всьому світу. Жодна країна, наприклад, не розголошує ціну, за якою закуповує вакцину. В наказі (МОЗ – авт.) вказано саме на ці конфіденційні умови, що вони не можуть розголошуватися, при чому сказано кому: конкретному підприємству, яке є утримувачем вакцин, а це наше державне підприємство, якщо вони дізналися про певні конфіденційні умови — не можуть їх розголошувати. Є певні умови контракту, які є між Україною та виробником вакцин. Ці умови ми не можемо розголошувати. Те, що стосується пацієнтів, то зрозуміло, що знаємо, якою вакциною вакциновані, знаємо, хто виробник і ця інформація за жодних обставин не може бути засекречена і цього в наказі не було. 

Вінницький міський голова Сергій Моргунов зазначив, що часто вінничани, які захворіли на коронавірус хочуть потрапити у лікарню, щоб отримати якісну допомогу, однак місць у закладах охорони здоров’я стає все менше.

– Ви бачите, що є певна динаміка росту захворюваності на COVID-19  й тут нам всім потрібно берегти себе та своїх близьких. Наголошую на тому, що лише від нас залежить, чи нормально ми перейдемо всі кризи, які пов’язані з коронавірусом. Щоб у нас не було “червоної” зони, щоб не були зачинені підприємства, заклади торгівлі, щоб нормально їздив транспорт — це все залежить від нас. Тому я звертаюся до всіх вінничан і прошу відповідально поставитися до всіх викликів, пов’язаних з COVID-19.

Про зарплати медичним працівникам

Міністр Максим Степанов також згадав про зарплати медперсоналу. Зазначив, що його позиція полягає в підвищенні зарплат медикам.

– Ті 161 мільярд, який був виділений на медицину цього року — його недостатньо. Недостатньо для того, щоб серйозно підвищити заробітну плату. Цифри, на які ми виходили і я наполягаю, що вони повинні бути прийняті в державі, то це мінімальна заробітна плата лікаря має бути 23 тисячі гривень, середнього медичного персоналу — 17 тисяч, а молодшому медичному персоналу — 12 тисяч гривень. Ми будемо поступово збільшувати та намагатися. Я шукаю інші шляхи, яким чином можна підняти зарплату нашим медичним працівникам. Те, що стосується “ковідних” доплат, ці 300%, то вони збережені у повному обсязі, доки у нас буде карантин та COVID-19. 

Фото Марини Сербінович

Читайте також: Коронавірус на Вінниччині: статистика поширення по районах станом на 4 березня. ГРАФІКА

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.