-
26 Липня/ 16:12
Vinnytsia
Публікація26.07.1816:12
Лікарі б’ють на сполох: травматизм серед вінницьких дітей зріс удвічі
Попри те, що за останні 12 років кількість дитячого населення у Вінниці особливо не збільшилася, травматизм серед найменших вінничан зріс понад удвічі.
Якщо в 2006 році звернень до травмпунктів від наймолодших містян було вісім тисяч, то цього року прогнозують цифру 16 з половиною тисяч. За даними лікарів, у Вінниці травмується кожна дев’ята дитина.
Сьогодні, 26 липня на нараді з приводу високого травматизму серед дітей про цю проблему говорили представники поліції, обласної дитячої лікарні і соціальних служб Вінницької міської ради. За словами чиновників та лікарів, серед причин дитячої смертності травматизм зараз перебуває на третьому-четвертому місці. Особливо поширені в цьому плані опіки (зокрема хімічні), черепно-мозкові травми та отруєння.
– Для нас не є великою проблемою надати допомогу такій кількості травмованих дітей. Однак проаналізувавші дані за останній час, ми бачимо зростання тенденції, коли до таких випадків призводить безвідповідальна поведінка батьків, – говорить Оксана Муравська.
За словами лікарки, зокрема серед причин потрапляння дітей до лікарні стає більше випадків різноманітних отруєнь: лікарськими засобами, розчинниками, алкоголем та невідомими газами. Минулого року таких пацієнтів було 26, а зараз їхня кількість зросла на 23%. “Це ненормально, коли до нас в лікарню потрапляють діти, які випили гальмівну рідину для автомобілів або “Крот” чи засоби з видалення іржі”, – говорить лікарка. За її словами, здебільшого ідеться про дітей до трьох років, які ще не розуміють наслідки своїх дій, і котрі мали в легкому доступі небезпечні речовини. Загалом серед дітей, які потрапили до місцевих лікарень по причині травматизму та отруєнь, діти до трьох років складають 15%.
Значно зросла кількість черепно-мозкових травм – закритих і відкритих, однак на першому місці по травматизму – це травми рук і ніг, розриви печінки, селезінки і політравми. У загальному віковому аналізі 46% дітей, які потрапляють до лікарень з подібних причин, це діти до дев’яти років.
Чому зростає травматизм?
Лікарі та профільні чиновники найбільше нарікають на те, що в теплу пору року діти фактично надані самі собі: вони не ходять в гуртки, спортивні секції чи школи, а здебільшого – безконтрольно перебувають на вулиці. Представниця департаменту освіти зазначила, що під час перебування дітей в організованих колективах – школах, садочках, секціях чи таборах – випадків травматизму майже не фіксується. Як підтверджують лікарі, 43% випадків травматизму трапляються у вихідні дні, 65% – після 17:00.
– Найбільші “постачальники” травмованих дітей влітку – це дитячі майданчики, різноманітні “рошени”, “шоки”, “мегамоли”. Батьки вважають, що за дітьми, які перебувають на комерційних дитячих майданчиках або на батутах, дивиться персонал цих атракціонів. Але далеко не завжди це все завершується без травм, – говорить представник сфери освіти.
Представники соціальних служб зазначають, що зростає кількість травмованих дітей із цілком благополучних сімей, з високим рівнем доходу. Фахівці не можуть пояснити таку тенденцію інакше, як безвідповідальним ставленням батьків до виховання власних дітей. За інформацією представниці поліції, за останні півроку у Вінниці до адміністративної відповідальності за неналежний нагляд за власними дітьми було притягнути 322 особи.
Спершу батькам виносять попередження, але якщо ситуація повторюється – горе-батьків штрафують. Однак штрафи, передбачені адміністративним кодексом – мізерні: від 17 до 68 гривень (+ судовий збір 360 гривень). Більше того, батьки-рецидивісти часто взагалі не ходять на судові засідання, не визнають свою вину і не сплачують штрафи.
Що робити, аби зменшити травматизм?
Учасники наради погодилися, що сьогодні, на жаль, немає іншого способу вплинути на ситуацію, ніж проводити широку роз’яснювальну роботу серед населення, аби люди уважніше ставилися до власних дітей. Зокрема чиновники дивуються, чому вже вже є стільки інформації про небезпеку москітних сіток на вікнах, на які опираються маленькі діти і випадають з вікон, однак такі випадки постійно повторюються.
– Нам потрібно створити багато соціальної реклами: друкованих плакатів та оголошень у школах та поліклініках, соціальної реклами на біл-бордах і відповідних відеороликів, аби батьки задумалися над цією проблемою і уважніше ставилися до власних дітей, – говорить представник відділу освіти. Інших ефективних механізмів вплинути на ситуацію, аніж вплинути на свідомість людей, у чиновник наразі немає.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.