Публікації за датами

  • 10 Жовтня/ 14:02

    Vinnytsia

    Публікація10.10.1714:02

    Автор:Марина Однорог

    Лем чи Тарковський: у Вінниці говоритимуть про культовий роман «Соляріс»

Що краще – фільм чи книга? Чому деякі екранізації відверто невдалі, а інші привносять щось нове та спонукають кіноманів до читання книги? Чому фільм та книга «Соляріс» стали культовими та чим підхід Тарковського відрізняється від голівудських спроб екранізації роману Лема?

Кіно/літ-клуб «Ц.Н.Т.» (Це народжує Те) існує у Вінниці з березня цього року. Після літньої перерви наприкінці вересня він відновив свою роботу, а вже 12 жовтня о 18.00 в книгарні «Є» відбудеться нова зустріч-обговорення роману Станіслава Лема та фільму Андрія Тарковського «Соляріс».

Серед відомих в усьому світі творів львів’янина Станіслава Лема найзнаковіший, безперечно, роман «Соляріс». У ньому чи ненайсильніше втілено ідею філософсько-світоглядної наукової фантастики, адже текст не тільки занурює нас у світ потенційного майбутнього, але й зводить нас віч-на-віч з таємницями людської сутності. Не випадково, що саме цей роман послугував основою для шедевру Андрія Тарковського, увиразнивши унікальність його кіномови.

  • “Соляріс” унікальний тим, що з плином років не зникає те гостре враження, яке ти відчував під час читання – зазираєш в безмежну порожнечу Океану і власної свідомості. Безумовно, фільм Тарковського лише додав культовості самому роману, але багато хто розмежовує ці речі – настільки різні особистості їх творили. Одна з наших постійних учасниць клубу Анастасія Стовпець якраз пише про “Соляріс” дипломну роботу в педагогічному університеті – тож цікаво буде почути її коментар, а також коментар наукового керівника – професорки Ольги Коляструк, – розповідає організатор Олександр Вешелені.

Сашко також додає, що у випадку «Соляріса» Тарковського не варто говорити про вдалість чи ступінь передачі атмосфери книжки, адже літературний матеріал був підпорядкований стилістиці кінорежисера, а не навпаки. Між цими двома вимірами існує дуже напружений зв’язок, емоційне тло історії ніби проникає у взаємини Лема і Тарковського – і від цього порівняння стає ще цікавішим.

  • Ті, хто розпочинали своє знайомство з науковою фантастикою саме через твори Лема, напевно, відчули особливий психологічний та світоглядний струмінь його романів. Читаєш – і відчуваєш себе одночасно людиною кількох епох з її одвічними терзаннями, випробуваннями та маленькими радощами. Хоча терзань, звісно, більше, – ділиться особистими враженнями організатор.

Чи йшлося Тарковському про перенесення світу літературного твору на екран? Чому фільм став культовим не тільки серед любителів фантастики, але й у колі сінефілів? Чим підхід Тарковського відрізняється від голівудських спроб екранізації роману Лема? І чим була спричинена неоднозначна реакція Станіслава Лема на побачений фільм 1972 року? Про це, а також про враження від побаченого і прочитаного йтиметься на новій зустрічі кіно/літ-клубу «Ц.Н.Т.».

Фото:indieethos.com

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

author avatar
Марина Однорог

Дякуємо!

Тепер редактори знають.