Квітчасті зошити та кримінальні справи: у Вінниці показали архіви в межах «Днів європейської спадщини». ФОТОРЕПОРТАЖ

19:21
Автор: Олеся Яненко
Become a Patron!

Оновлено: 27 Вересня 2020, в 21:29

Сьогодні, в державному архіві Вінниччини відбулася перша екскурсія в межах «Днів європейської спадщини». Цьогорічною темою екскурсій, які відбуватимуться по всій Європі, є «Спадщина і освіта: уроки, які варто повторити».

Відтак у Вінниці відбулася екскурсія колишнім єзуїтським монастирем, де наразі розміщений державний архів області. Раніше монастир виконував функції міської фортеці, був обнесений високим кам’яним муром, тому за ним закріпилася історична назва «Мури». Будівля була споруджена у першій чверті ХVІІІ сторіччя.

 

 

 

 

– Єзуїти займалися освітою, – каже Євген Легун, директор музею, який і розпочав екскурсію. – Вони були освітяннми, в першу чергу займалися шкільництвом, створювали школи, єзуїтські колегіуми на той час вважалися найкращими школами. Недаремно багато гетьманів та українських діячів навчалися саме в єзуїтських колегіумах. І саме там, не дивлячись що ти православний українець, саме там ти міг отримати якісну освіту.

 

 

Окрім цього директор архіву розповів потенціал будівлі як туристичного об’єкту, а також поводив невелику екскурсійну групу звивистими сходами хранилища.

Позаяк тема усіх екскурсій, які відбуватимуться цими днями у Вінниці,  є спадщина і освіта, в архіві підготували виставку архівних документів різних років та наповнень. Серед них – журнали шкіл часів Подільської губернії, грубі зошити з намальованими квітами та контрольною роботою, газети та заяви з проханнями про прийняття до школи.

Були й документи з іменами вчителів, що працювали на окуповану вінницьку школу, а також документи, які свідчили про репресії освітян у 37-38 роках роках:

– Всі справи були сфальсифіковані за надуманими обвинуваченнями, – розповідав про репресоване вчительство старший науковий співробітник архіву Ігор Гуменюк, – жодна людина не була засуджена дійсно за те, що їй “пришивали” – “польську повстанську організацію”, “троцькістська національна організація”, “шкідництво на роботі”.  Тобто до влади прийшли люди – очільники ДПУ і НКВД – які хотіли вислужитися, тому такі справи були виставлені на конвеєр за принципом “бий своїх, щоб чужі боялися”. В результаті вийшло “бий своїх, аби свої не піднімали голови”.

 

 

 

 

В журналах середини 19 сторіччя можна було переглянути список предметів, як вивчали учні на території Вінниччини ще у 1843 році. Серед предметів – французька мова, Катехизис, алгебра. На кінець виставки відвідувачів завели в самий «мозок» архіву, де на металевих полицях зберігаються тисячі паперових документів – журнали з сесій облради Вінниччини та кольорові альбоми, присвячені Леніну.

За словами пана Легуна, наразі архіву вдалося оцифрувати лише 1% усього фонду. Він каже, що приміщення будівлі наразі переповнене, тому нові надходження зберігати немає де. Пан Юрій пояснює, що сама будівля не зовсім розрахована для таких об’ємів паперу та поличок, відтак подекуди в стінах з’являються тріщини. Він каже, що загалом в Україні немає жодної будівлі, яку б спорудили конкретно і виключно під архів.

 

 

Нагадаємо, в межах «Днів європейської спадщини» у Вінниці відбудеться низка екскурсій. Наразі зареєструватися можна лише на завтрашню інтерактивну екскурсію «Школа темних віків 2.0» в краєзнавчий музей на 10.30, 12.30 і 13.00. А о 18:00 відбудеться онлайн-екскурсія «В гостях у мецената» в садибі Львовича. Трансляція триватиме на сторінці департаменту маркетингу міста та туризму та Центру історії Вінниці.

“Дні європейської спадщини” – це загальноєвропейська ініціатива Ради Європи, яка передбачає доступ до закритих об’єктів, організацію інтерактивних виставок, презентацію нових екскурсій та унікальних подій з метою привернення уваги до матеріальної та нематеріальної спадщини.

Заходи з нагоди Днів європейської спадщини відбудуться за ініціативи департаменту маркетингу міста та туризму Вінницької міської ради за підтримки Міністерства культури України, КП «Центр історії Вінниці», Державного архіву Вінницької області, обласних краєзнавчого та художнього музеїв.

Читайте також: «Освіта в Мурах» та «В гостях у мецената»: у Вінниці відбудуться екскурсії середмістям. ПРОГРАМА

Читайте також: Три вузлика, підземелля і години молитви щодня: як живуть вінницькі монахи-капуцини сьогодні. ФОТОРЕПОРТАЖ

Читайте також: “Медова” свічка, погреби та старий дубовий дах: у вінницькому костелі відбулася передріздвяна екскурсія. ФОТО

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.