Купи каву у власне горнятко – отримай знижку або смаколик: вінницька школярка ініціювала оригінальну еко-акцію

20:11
Автор: Марина Однорог
Become a Patron!

Впродовж квітня у декількох вінницьких кав’ярнях діятиме акція: придбавши каву у власне горнятко, ви отримаєте знижку або печиво від бариста. Все це заради того, аби у місті з’являлася культура зменшення кількості одноразових стаканчиків і зменшувалася кількість сміття.

Ініціаторкою даної акції в рамках місяця Землі є не якась група еко-активістів, громадська організація або державна структура. Домовитися з кількома місцевими кав’ярнями через соціальні мережі змогла десятикласниця Марія Ошовська.

Пет-пташки та звуки моря з пластику: вінницька школярка зробила екологічний арт-проект у власній школі. ФОТО

Ми вже писали про те, що дівчина самостійно організувала у власній школі екологічний проект, а тепер намагається привчити до екологічної толерантності й власників бізнесу. До речі, першу свою еко-акцію школярка організувала ще два роки тому. Тоді разом із братом та незнайомою жінкою на ім’я Надія вони самостійно прибрали парк на Кумбарах.

Наразі Марія домовилися із такими закладами як: PicNic, Americano, Bricks, Mr Brown Coffee, Basilic, Tambur Coffee. Розповідає, що їй хотілося показати цією акцією те, що кожен може щось змінити і не потрібно залучати великі корпорації та компанії, а все залежить від кожної людини.

Головною ціллю дівчини було те, щоб до людей, котрі купують каву в свої горнятка, ставилися адекватно самі ж власники бізнесу та їхні працівники. А також, щоб покупці почувалися комфортно. Марія зізнається, що сама спочатку боялася купувати в свою тару та думала, що продавці дивитимуться на неї, як на божевільну або ж ставитимуться з агресією.

—Я писала дуже багатьом кав’ярням. Як виявилося, деякі вже це роблять. Насправді я дуже себе некомфортно навіть у написанні листів почувала, не уявляла, що таке може статися через Інтернет. На жаль, не всі заклади є в соціальних мережах, але мені хотілося би, щоб цю акцію впроваджували незалежно й інші кав’ярні.

У кожній кав’ярні власники самі обирали яким чином підтримати акцію та заохотити зменшити використання одноразових горняток. Хтось обрав робити знижку, а інші — пригощати печивом.

Марія пояснює, що така акція має декілька цілей:

—Починаючи з того, щоб люди взагалі дізналися навіщо це робиться, задумалися над тим, що кожна річ, яку ви тримаєте в руках стане сміттям. Я би хотіла, щоб люди дізналися про це і почали розуміти, що вони роблять до кінця. Весь процес, бачити куди це піде і що з ним станеться. І щоб це стало зручніше і вільніше робити.

Інша сторона одноразових горняток

У цієї історії з одноразовими горнятками є й інша сторона — економічна. Як виявилося, багато маленьких кав’ярень, навіть при великому бажанні не використовувати паперові горнятка, мусять це робити через діючі санітарні норми, які, на думку еко-активістів, є застарілими.

Як пояснила співласниця кав’ярні PicNic Тетяна Головко, ці санітарні норми особливо не змінювалися ще з Радянського Союзу і не є адаптованими під сучасний бізнес.

—Існуючі санітарні норми щодо використання багаторазового посуду (кераміка, скло та ін.) такі, що маленький заклад просто фізично не може їх виконати та змушений використовувати одноразовий посуд. Ці вимоги були досить обгрунтовані для великої радянської їдальні, але неадекватні для дрібного підприємця. Рух у напрямку перегляду цих норм, їх послаблення та збільшення частки відповідальності закладу стали б великим кроком в бік екологічного споживання, — говорить Тетяна.

Для того, аби у власному закладі вона змогла використовувати кераміку та скло потрібно окреме приміщення, де митиметься посуд, а відповідно — це ще одна людина в штат. Адже фізично один бариста на зміні не може виконувати всі функції.

Тетяна додає, що їй би дуже хотілося не використовувати у кав’ярні одноразовий посуд і дана акція буде стимулом для того, аби все більше вінничан мали власні горнятка.

До речі, жінка також ходить лише з власним горнятком і розповіла дівчатам-баристам про те, чому паперові стаканчики це шкідливо, тому тут ніхто не дивується, коли ви просите каву у власне горнятко.

Smm-менеджерка кав’ярні Дар’я Горобець, зізнається, що така ініціатива Марії їй відразу сподобалася:

—Це зручно, це гігієнічно і це не створює сміття. Я сортую сміття вдома, тому мені це дуже відкликається. Я захоплююся тим, що це проста маленька людина зробила. Раніше купувати каву у своє горнятко було таке “фріковство” певне, адже коли це твоя ініціатива, то тебе дивно трохи сприймають. Мені приємніше пити каву в тому місці, де розділяють мої цінності. Приємніше, коли люди, які мають такі ж цінності, зварять мені каву.

За напій у своє горнятко у цій кав’ярні дають в подарунок печиво.

Проте, на жаль, не у всіх кав’ярнях бариста усвідомлені в тому, чому паперові горнятка шкідливі і майже ніде не переробляються. Наприклад, в кав’ярні «Americano» на проспекті Космонавтів, бариста Ольга, здивувалася, коли ми пояснили, що ці горнятка насправді не просто паперові, а з додаванням пластику і відповіла: «Бачите, а я не знала».

Дівчина також розповіла, що вінничани не часто просять каву у власні горнятка. Переважно це люди, котрі працюють поруч.

За напій у своє горнятко у цій кав’ярні дають в подарунок печиво.

У кав’ярні Bricks, яка має декілька столиків, де можуть присісти відвідувачі, пояснюють, що залюбки долучилися до цієї акції і вдячні людині, яка її запропонувала. Цікавим було те, що Марію, яка була з нами в той час, ніхто не впізнав.

Адміністраторка Анна розповіла, що сама підтримує цю акцію і має власне горнятко, але ми помітили, що для того, аби зробити напій Марії, дівчина використала два паперових горнятка для інгрідієнтів.

Проте, у цій кав’ярні, за словами адміністраторки часто трапляються люди, які приходять зі своїми горнятками, а впродовж квітня ще й отримують за це знижку у розмірі 15%. 

На питання чи не планують вони переходити на кераміку та скло, Анна відповіла, що кав’ярня ще на початку позиціонувалася “як coffee to go”, але з часом вони можуть подумати, аби використовувати менше одноразових горняток, адже кава в керамічному посуді має кращий смак, аніж з паперового горнятка.

Загалом Марія хоче вірити в те, що розумне споживання стане звичним для вінничан, а людей із напоями у власних горнятках не сприйматимуть дивно.

Фото Андрія Завертаного

Читайте також: Пакет не потрібен: як екологічно закупитися на борщ в супермаркеті та на базарі. ВІДЕО

 

Гід для кавоманів: де у центрі Вінниці найкраща «кава з собою». ФОТО, ВІДЕО

Кава на Поділлі: де в престижному районі Вінниці знайти питну каву з собою. ОГЛЯД

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.