-
17 Січня/ 21:06
Vinnytsia
Публікація17.01.2021:06
Купатися чи не купатися: про вплив крижаних пірнань на Водохреща та позицію церкви
Уже післязавтра українці відзначатимуть третє і завершальне свято різдвяно-новорічного циклу – Хрещення Господнє. У народі більш розповсюджене під назвою Водохреща. Цей день увібрав у себе багато язичницьких і християнських обрядів.
Особливу увагу привертає традиція купання у відкритій водоймі 19 січня. Нагадаємо, наприкінці ХІХ століття на Перемишльщині освяченою водою умивалися, мовляв, так можна вилікуватися від різних хвороб. Молодь жартома штовхала одне одного у воду. Згодом в Україні поширився звичай занурення в ополонку на Водохреща. Відбувається все так: священик читає молитву і освячує місце купання. Віряни заходять в ополонку, тричі занурюються у воду, моляться і виходять.
На сторінці Православної церкви України у Фейсбук стверджують, що цей ритуал ніяк не призводить до духовного очищення і не «звільняє» від гріхів. «Жодного церковного припису для звершення такого дійства немає і, як твердять дослідники, в українського народу воно не мало поширення», – йдеться у повідомленні. Крім того, зазначається, що вода не змиває гріхи, бо гріх – це не зовнішня проблема, а внутрішня хвороба душі. І щоб зцілитися від неї, «потрібно її спочатку виявити, від щирого серця покаятися та змінитися за допомогою Божою». Також церква не забороняє пірнати у зимову воду, це право і вибір для кожного. «Головне – не перетворювати таке купання на якийсь магічний ритуал, привід до пияцтва, гордості чи осудження ближнього – наприклад, того, хто таки вирішив зануритись в ополонку, аби випробувати своє тіло», – пояснюють на сторінці ПЦУ.
У питанні занурювати в ополонку чи ні, варто враховувати не лише духовний аспект, а й фізичний. Очевидно, що пірнання в холодну воду не принесе користі абсолютно усім, оскільки існує чимало протипоказань. Не рекомендують занурюватися в крижану воду тим, у кого проблеми з серцем та судинами головного мозку, перенесений інфаркт або інсульт, аритмії, запальні захворювання статевої сфери та нирок.
Щоправда, для здорової людини позитивна дія крижаної води все ж є. Це короткочасний стрес, який добре впливає на організм, зміцнюючи природній імунітет. Та відбувається це за умови швидкого занурення та виходу з води. Натоміть тривале перебування у холодній воді (більше 10 хвилин) виснажує резерви і може спричинити зворотній ефект. Пам’ятайте, через переохолодження організм стане беззахисним перед інфекціями.
Якщо все-таки наважитеся занурюватися, робіть це у місці, пристосованому для зимового купання, де попередньо облаштували вхід у воду. Цьогоріч у Вінниці Водохреща традиційно відзначатимуть на Вишенському озері, що у парку «Дружби народів», а також на озері поблизу олійножирового комбінату (вулиця Волошкова, 8). Попросіть піти з вами когось із рідних або друзів, щоб у будь-якому разі ви мали гарантовану підтримку. До того ж, нудьгувати там не доведеться, бо святкування на обох локаціях передбачає не лише пірнання у воду, а й виступи музичних колективів, ансамблів, а також проведення різноманітних конкурсів.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.