*Реклама
текст надано рекламодавцем
Учням 10 та 11 класу найскладніше: потрібно не лише готуватися до вступних іспитів, а ще й обирати майбутню спеціальність та університет. Крім того, завдяки глобалізації сучасного світу, вибір перед абітурієнтами відкритий широкий, адже сьогодні зовсім необов’язково вступати до навчального закладу саме вдома, в Україні – є велика кількість доступних і перспективних варіантів і за межами нашої країни.
І якщо для того, щоб вступити в Україні жодного помічника не потрібно, то якщо розглядати вступ до Польщі чи Словаччини, краще скористатися допомогою однієї з компаній, які надають такі послуги. Якщо говорити саме про Словаччину, варто звернути увагу на компанію Free Student, яка вже більше 8 років займається допомогою зі вступом.
Освітні системи Польщі, Словаччини та України та можливість безкоштовного навчання
Ці три країни мають більше відмінностей, ніж загальних характеристик. Якщо говорити про схожість, то насамперед це термін навчання – і в Польщі, і в Словаччині, і в Україні навчання на бакалавраті триває найчастіше 3 роки, у магістратурі – 2. А далі йдуть відмінності і про них ми розповімо детальніше нижче.
Польща
Почнемо із Польщі. Там є безліч університетів і здебільшого практично всі готові прийняти іноземних студентів. Але є одне але – навчання там платне і рік може коштувати від 1000 євро. Безкоштовна освіта також можлива, але з досить серйозними умовами.
Перша можливість – отримати карту поляка. Цей варіант підходить тим, хто має польське коріння і людина може це довести.
Другий варіант – скласти іспит на знання польської мови на рівень С1. Це можна зробити в деяких університетах, але тут потрібно чітко усвідомлювати, що потрібен дійсно дуже високий рівень знання мови.
Третій варіант вступу на бюджет – відмінні оцінки за останні кілька років у школі та високі показники складання вступних іспитів. В даному випадку варто враховувати, що не всі університети приймають студентів-іноземців на бюджет за загальним конкурсом. Щоб дізнатися більше, потрібно ознайомитись із сайтами вибраних університетів.
І четвертий варіант – вступ до технікумів Польщі після 9-10 класу.
У деякі університети для вступу потрібно здати вступні іспити, в інші – можуть бути мотиваційні співбесіди, а в деякі немає ніяких вимог, але тоді вступ відбувається за конкурсом – хто навчався краще у школі, той і вступить до університету.
Словаччина
Ця європейська країна надає безкоштовне навчання для всіх іноземців, але з однією головною умовою – навчання має бути словацькою мовою. Але, водночас, немає таких жорстких вимог до знання словацької, як, наприклад, у Польщі – деякі університети вимагають сертифікат на рівні В1, деяким достатньо А2, а ще частина вищих навчальних закладів взагалі не вимагає жодного підтвердження, але зрозуміло, що перед вступом вивчати мову доведеться для того, щоб успішно розпочати семестр та здати першу сесію.
Частина словацьких університетів приймає на навчання на основі оцінок за останні 4 роки у школі, ще частина – на основі результатів іспитів. Це можуть бути іспити в самих університетах (коли ви приїжджаєте їх здавати або ж здаєте онлайн на їхніх платформах), або ж зарахування відбувається за результатами міжнародних тестів SCIO.
Україна
Про умови вступу до українських університетів ми всі й так знаємо, але для порівняння – складання іспитів в 11 класі обов’язкове, при цьому, щоб вступити до бюджету престижних вишів здати їх потрібно на дуже високі бали. В іншому випадку доведеться вчитися платно.
Популярні спеціальності серед абітурієнтів
У будь-якій країні, а в нашому випадку у Польщі, Словаччині та Україні, є популярні напрямки, які абітурієнти обирають щороку. Серед них – психологія, логістика, журналістика, медицина, менеджмент та IT-сфера. Тут відразу варто наголосити на тому, що не всі спеціальності однаково затребувані в Україні та інших країнах.
Якщо ми беремо такі спеціальності як журналістика та психологія, то для вступу краще обрати Україну. Це пов’язано з тим, що знання іноземної мови для того, щоб навчатися, а потім працювати за фахом, потрібні на дуже високому рівні.
А ось архітектура, логістика, менеджмент, IT-сфера, викладачі іноземних мов – такі напрямки і популярні, і не буде проблем із працевлаштуванням в інших країнах, тому їх сміливо можна обирати у Польщі, Словаччині та й загалом у будь-якій країні світу.
Якщо розглядати для вступу за кордоном медицину, то краще почати із соціальної роботи чи медсестринства. За цей час студент може підтягнути мову до потрібного рівня, навчитися базовим речам і вже точно визначитися, чи він хоче пов’язати себе з медициною чи ні. До того ж, професійні медсестри в Європі цілком непогано заробляють.
Які можливості для іноземних студентів?
Якщо студент з України вступає до будь-якої країни Євросоюзу, то на нього чекають такі бонуси як:
- якісна освіта;
- диплом європейського зразка;
- визнання диплома майже в усіх країнах світу;
- можливість подорожувати;
- легальна можливість підробляти (принаймні у Словаччині та Польщі це гарантовано);
- їздити на навчання з обміну в інші країни (за програмою Erasmus+)
- нові цікаві та корисні знайомства.
Крім того, в деяких країнах, як, наприклад, у Словаччині, іноземні студенти мають можливість отримати й одноразову стипендію в середньому від 500 до 1000 євро. Кожен університет і навіть факультет мають свої правила та вимоги щодо її отримання, проте все можливо і щорічно десятки студентів, у тому числі й першого курсу, отримують подібні непогані виплати.
Якщо говорити про негативні моменти вступу за кордон і з чим там можуть зіштовхнутися іноземні студенти, то в цьому випадку можна відзначити два моменти – адаптацію та мовний бар’єр.
Період адаптації у кожного свій, але практика показує, що найскладніші для першокурсника це перші два місяці після переїзду. Нова країна, оточення, життя в гуртожитку, та й навчання в університеті – все це справді може вплинути на настрій тощо, але зазвичай до першої сесії з’являється стабільність, а все нове перестає бути таким.
Мовний бар’єр також є і буде в будь-якого іноземця. До цього потрібно ставитися філософськи і намагатися якнайбільше комунікувати з місцевими, щоб швидше позбутися відчуття чужої мови.
Підсумовуючи, потрібно зрозуміти головне: кожен самостійно вирішує, куди і в якій країні йому вступати. У цьому випадку рішення абітурієнта має бути вирішальним, адже це йому потрібно буде посилено готуватися до вступу в Україну, або вивчати нову мову і налаштуватися на переїзд в іншу країну. Але хоч би як воно було, думати про вступ треба заздалегідь і приймати рішення не за один день.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.