Публікації за датами

  • 18 Травня/ 15:23
    Місця

    Публікація18.05.1715:23

    Автор:Валерія Жовтун

    “Це знову повторюється”: кримські татари відзначили річницю депортації. ФОТО

Радянська влада 73 роки тому депортувала з Криму 200 тисяч кримських татар. Три роки тому кримські татари покинули окупований Росією Крим. Сьогодні, 18 травня, на площі Героїв Небесної Сотні зібралися ті, хто пам’ятає біль утрати.

Захід, приурочений до Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. 12 листопада 2015 року Верховна Рада започаткувала день вшанування пам’яті кримськотатарського народу, який знову змушений пережити хвилю примусового переселення.

Під час мітингу-реквієму звучали гімни українського та кримськотатарського народу, молитви та слова надії про повернення додому, в Крим.

У рамках заходу розмістили інсталяцію «телячого»  вагону, обмотаного колючим дротом з фотокартками тих, кого в травні 1944 року примусово вивозили з батьківщини. За ідеєю організаторів акції, на колючий дріт на знак пам’яті будь-хто може пов’язати кримськотатарську блакитну та українську жовто-блакитну стрічки.

Перехожі підходять, цікавляться – що тут відбувається і також пов’язують стрічки. Хтось стає випадковим учасником акції, а хтось завідомо сюди прийшов – переважно представники кримськотатарської громади. Це чоловіки, які тримають кримськотатарські та українські стяги на яких дружньо поєднуються жовтий та блакитний кольори.

У вагонах, призначених для вивезення худоби, всього за два дні, з 18 по 20 травня 1944 року було примусово вивезено 200 тисяч кримських татар. Останній потяг було розвантажено 8 червня. Більшу частину кримських татар, а це переважно жінки, діти та люди похилого віку, було вивезено до Узбекистану, Казахстану, Таджикистану. І тільки у 1989 році радянська влада цю депортацію визнає незаконною і злочинною.

  • За статистичними даними, тоді, під час переселення, загинуло 46%. Статистичні дані про переселення на 18 травня 2015 року – 50 тисяч кримськотатарського населення покинуло Автономну Республіку Крим. Це було пов’язано з окупацією Криму ворогом, Російською Федерацією, – розповідає координаторка громадської організації «Ветан», що опікується переселенцями з Криму та кримськотатарським населенням, Юлія Піскунова.

За словами голови громадської організації «Ветан» Ескандера Анафієва, найактивніші учасники організації – чоловік десять. Однак на Вінниччині нині проживає близько 30 сімей, а це понад 200 осіб для яких Вінницька область стала другим домом.  До речі, в перекладі з кримськотатарського назва організації  “Ветан” означає «Батьківщина». Ця громада, яка живе в гуртожитку у Новій Греблі Калинівського району, – найбільша в області.

  • У ці дні ми не маємо про ці події забувати і нагадувати один одному про те, щоб це ніколи не повторилося, – каже Ескандер Анафієв.

Слова співчуття та підтримки кримським татарам висловив учасник АТО, волонтер Василь Кройц. Він також зауважив, що, на жаль, сьогодні на заході не видно представників влади. А фотограф Vежі Андрій Завертаний помітив, що майже наприкінці мітингу голови облдержадміністрації та облради Валерій Коровій та Анатолій Олійник вийшли з приміщення «ВІНТЕРА» і зайшли до театру ім. Садовського. Там о 12:30 розпочиналося свято-зустріч з обдарованою молоддю «Таланти Поділля-2017».

За словами Ескандера Анафієва, ці три роки на Вінниччині минули в адаптації. Чоловіки познаходили роботу і тепер їздять на заробітки до інших міст. Однак і сьогодні є питання, які потребують вирішення, приміром, як жити родині з дев’яти осіб на 30 квадратних метрах.

Захід продовжується. Протягом дня будь-хто може прийти на площу Героїв Небесної Сотні і долучитися до акції, пов’язавши стрічку пам’яті. А ввечері на площі покажуть 30-хвилинний документальний фільм про депортацію кримських татар. За словами Юлії Піскунової, фільм везуть із Києва. Тож, хто є режисером пані Піскунова поки не знає, однак усіх запрошує на перегляд стрічки о 18:00.

Фото Андрія Завертаного


✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

author avatar
Валерія Жовтун
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть
Ctrl+Enter

Дякуємо!

Тепер редактори знають.