Здавалося б – ну що може бути смачнішими за м’ясо?
Свіжа, щойно засмажена, ароматна котлета, з хрусткою скоринкою і соковита всередині, із соусами, овочами і ще й булкою, якщо ця котлета – в бургері. Мабуть, це одна з найпоширеніших кулінарних фантазій у людей, які дуже голодні. Але тільки в тому випадку, якщо ці люди – не вегани чи вегетаріанці. Адже донедавна така “розкіш” цій частині людства була недоступна. Але не тепер.
Ще з 2009-го року світ з цікавістю спостерігав за розвитком американського стартапу Beyond Meat. Компанія обіцяла, що створить “масову” котлету для бургерів виключно з рослинних інгредієнтів, але водночас – схожу на м’ясо настільки, що її неможливо буде відрізнити від котлети з яловичини.
Багато тоді сприйняли цю ідею скептично, зокрема згадуючи і соєве “м’ясо”, добре відоме і на українському ринку. Адже “м’ясо” із сої не витримувало жодної конкуренції з м’ясом справжнім, що похитнуло віру людства в майбутнє високих веганських кулінарних технологій.
Проте ця історія не про згаданий американський стартап. Молоді американці наполегливо рухалися до своєї мети і запевняли, що їхні котлети будуть майже ідентичними за структурою, смаком, запахом і поживністю до справжніх котлет зі справжнього м’яса. І кілька років тому їм це вдалося: Beyond Meat презентувало відразу три види котлет – “яловичі”, “зі свинини” і “курячі”, зроблені з гороху, рапсової олії та ще кількох, виключно рослинних складових.
Проте в усьому іншому цей продукт справді майже не відрізнявся від м’ясного “прототипу”: та сама структура, смак і запах. Готується така котлета так само, як і м’ясна, має “кров’яний” відтінок за рахунок бурякового соку, утворює скоринку завдяки цукру. Єдине, що не змогли відтворити американці – холестерин та гормони, які потрапляють до котлет з огляду на специфіку вигодовування м’ясних корів. Проте як кажуть – невелика втрата.
Ми з нетерпінням чекали, коли подібний продукт з’явиться у Вінниці – і дочекалися!
Зовсім нещодавно такі котлети почали продавати в місцевих еко-лавках (зокрема на “Урожаї”), а також в ресторані “Батискаф”. З проханням спробувати бургер з такою котлетою, а принагідно подивитися, як “рослинне м’ясо” готується в реальних умовах, ми звернулися до шеф-кухаря цього ресторану Віктора Палевського. Що з цього вийшло – дивіться у нашому відео нижче.
Навіть для скептиків, яких вистачає в нашій редакції, несподівано було виявити, що смак такої котлети справді мало чим відрізняється від справжньої. Намагаючись змоделювати різні життєві ситуації, ми прийшли до висновку, що виявити “підміну” можна хіба що перед цим з’ївши котлету, наприклад, з Макдональдса, або ж коли ти попереджений, що ця котлета – рослинна.
Дівчата – Марина і Аня – відчули в ній смак чіпсів і навіть “крабових чіпсів”, а мабуть найбільш влучно висловився Микола: “Ця котлета – значно більш схожа на м’ясо, ніж більшість з тих котлет, які кладуть у Вінниці в бургери”. Американці могли би пишатися.
Водночас від частого споживання такого продукту відлякує передусім ціна – 175 гривень за бургер з такою котлетою. Навіть сам шеф-кухар зізнався, що надав би перевагу справжньому м’ясу, зокрема і через високу вартість.
Проте ми впевнені, що вінницькі вегани – та що там вінницькі, з усього світу! – однозначно будуть щасливі, що на ринку з’явився такий еко-продукт. Тим паче, що як запевняє виробник, для виробництва рослинних бургерів використовується на 99% менше води, на 93% менше земельних ресурсів, продукується на 90% менше викидів парникових газів і потрібно на 46% менше енергії, ніж для виробництва м’ясних бургерів.
Фото Марина Сербінович, відео – Микола Геркалюк та Марина Сербінович
Дякуємо!
Тепер редактори знають.