Кобзар VS Небесна сотня: у Вінниці досі сперечаються, де поставити пам’ятник на честь загиблих майданівців

22:46
Автор: admin
Become a Patron!

Оновлено: 9 Жовтня 2017, в 13:37

Сьогодні, 7 жовтня на збори до Вінниці з’їхалися родичі загиблих героїв Небесної Сотні на щоквартальні збори ГО “Родина Героїв Небесної Сотні”.

Окрім внутрішніх питань організації, родичі загиблих майданівців також мали вирішити ще одне питання: яким має бути пам’ятний знак Небесній Сотні у Вінниці та де доречніше його поставити.

На перший погляд, з питанням місця для пам’ятнику у Вінниці нібито все очевидно, адже колишня площа Театральна, перейменована саме на честь Героїв Небесної Сотні, могла би стати ідеальною для цього територією. Тож дискусії могли би точитися хіба навколо варіантів скульптурних композицій, що мають увічнити героїв – наразі їх презентовано дві. Однак на зборах все вийшло з точністю до навпаки.

Майдан Героїв Небесної Сотні “не підходить” для їхнього вшанування? 

Проти того, аби пам’ятник героям спорудили на площі, названої в їхню ж честь, виступила частина вінницьких активістів: зокрема постійні учасники традиційних недільних віче, що відбуваються на площі. Головними аргументами противників встановлення пам’ятнику загиблим майданівцям саме на цьому місці стало те, що під час революційних подій активісти спорудили тут “несанкціонований” пам’ятник Тарасу Шевченку. Окрім того вони вважають, що монумент Кобзарю, споруджений на площі біля Краєзнавчого музею, розташований у невдалому місці та є недостатньо величним.

  • Він надихав нас на революцію, він ідеолог Майдану, тож погруддя Кобзарю на Театральній площі потрібно зберегти. Особливо з огляду на те, що він був встановлений попри бажання влади, самими людьми, – заявив один з противників встановлення пам’ятнику на майдані Героїв Небесної Сотні, котру чоловік кілька разів “Театральною площею”.

 

Як варіант, активісти з вінницького віче пропонували поєднати два пам’ятники: Тарасу Шевченку та Небесній Сотні. Однак такі ідеї були не сприйняті самими родичами полеглих майданівців.

  • Це абсолютно неприйнятний варіант: в такому випадку це буде “пам’ятник всім” і нікому конкретно, – сказала матір Максима Шимка – вінничанина, котрого “Беркут” вбив на Майдані в “чорний четвер”.

У свою чергу батько Устима Голоднюка – легендарного юного майданівця у блакитній касці – більш рішуче підсумував позиції іншої сторони:

  • Внесок Шевченка в Україну – неоціненний. Подвиг Небесної Сотні – не менш важливий, без якого, мабуть, ми б не мали сьогодні України взагалі. І Кобзар, і майданівці заслуговують на свої власні, окремі пам’ятні знаки. Монумент Небесній Сотні має бути – не лише у Вінниці, а й в кожному місті України. Але ми – не вінничани, не нам вирішувати у вашому домі, де саме він має бути тут. Ми можемо хіба визначитися з його виглядом, але щодо місця – має вирішувати сама Вінниці.

Пізніше стало відомо, що на закритій частині зборів родичі загиблих героїв Небесної Сотні можуть прийняти рішення-побажання і щодо пріоритетного місця розташування пам’ятника у Вінниці. Однак воно, звісно, носитиме дорадчий характер.

Яким може бути пам’ятник?

Під час зборів було представлено два варіанти скульптурних композицій: одна має назву “Дерево свободи” – виконана у вигляді вишні, з якої на землю падає 107 квіток по числу загиблих на Майдані.

Інша – кілька барельєфів із монументом Тарасу Шевченку в центрі композиції.

Варіант із вишнею презентував Андрій Павленко – активіст, котрий працює над тим, аби пам’ятників Небесній Сотні ставало все більше в Україні.

  • Я їжджу по всій країні з цими ідеями і ви знаєте – з десяти спроб встановити пам’ятник спрацьовує хіба одна… Якщо у нас є можливість зробити такий монумент у Вінниці й цьому не протидіє влада – це потрібно робити. Цей пам’ятник стане окрасою не лише цього міста, а й усієї країни. – переконаний Павленко.

Концепція пам’ятнику полягає в тому, що дерево – це Україна. У вишні покручений стовбур, вона виростала зі складнощами, у неї була непроста доля, але зрештою вона розквітла.

 

З неї падає 107 квіток – саме стільки було вбито режимом Януковича на Майдані. На кожній квітці – викарбуване імя кожного героя. Але ще більше квіту лишилося на дереві – як демонстрація того, що Україна росте, стає сильнішою та красивішою.

Сама бронзова вишня “виростає” з металевого постаменту, виконаного у формі мапи України. За словами ідейного натхненника, увесь монумент блищатиме та переливатиметься на сонці.

Інший варіант не надто сподобався аудиторії зокрема через схожість з традиційними радянськими монументальними скульптурами. Окрім того, у даній версії викарбувано лише імена трьох загиблих майданівців  Вінниччини, а в центрі перебуває пам’ятник Тарасу Шевченку.

   

Після кількох годин обговорень питання пам’ятнику Небесній сотні у Вінниці так і лишилося відкритим: родичі загиблих героїв не вважають доречним диктувати умови щодо вшанування полеглих на Майдані, в той час як противники меморіалу на Майдані Героїв розцінюють ідею встановлення меморіалу загиблим на Майдані як провокацію проти них та Шевченка.