-
29 Травня/ 19:20
Vinnytsia
Публікація29.05.1719:20
Книгу про сильних жінок, які борються за щастя, презентує у Вінниці Віоліна Ситнік
«Одвічна проблема сучасної жінки — будувати кар’єру чи сім’ю?…». Такими словами розпочинається анотація. Проте письменниця не обмежується винятково сюжетами про емансипацію і вибір між сім’єю та кар’єрою. Більшість оповідань збірки про жінок різного віку й соціального статусу. Вони мають різні амбіції, вихідні точки, проте всі без винятку прагнуть знайти гармонію між «можу», «мушу» й «хочу»
2 червня о 18.00 в книгарні «Є» вінничани зможуть особисто познайомитися із письменницею Віоліною Ситнік та дізнатися, чи лише жінкам відведено місце у її збірці оповідань «Особистий простір».
Назва книги походить від назви одного із 17 оповідань, але не особистий простір є її провідною темою.
- Не можу сказати, що особистий простір є провідною темою в книжці, проте в багатьох із моїх 17 оповідань, які увійшли в однойменну збірку, чимало уваги приділено саме пошуку жінкою себе, свого місця у сучасному суспільстві, і байдуже, де вона проживає — в метушливому місті чи забутому Богом і людьми селі, і чим займається — мистецтвом, лікарською справою чи домашнім господарством. А коли піднімається питання жіночої самореалізації, тоді так чи інакше (а інколи й за замовчуванням) йдеться про особистий простір, навіть якщо він зводиться до крихітних меж «A Room of One’s Own» за влучним висловлюванням відомої англійської модерністки Вірджинії Вулф, – розповіла Vежі Віоліна Ситнік.
Дівчина додає, що дехто з літературознавців каже, що її оповідання мають виразне феміністичне звучання. Проте, коли авторка писала свої історії, то не ставила собі фемінізм за мету, просто писала про сильних жінок у складних ситуаціях, які на зло всім обставинам борються за щастя, шукають своє місце в житті і, врешті, знаходять його.
Книжку Віоліни позиціонують я жіночу, але її читають і чоловіки, навіть хвалять та пишуть рецензії.
- Один мій читач в якійсь суперечці у Фейсбуку про жіночу і чоловічу літературу, заявив, що хоч більшість моїх оповідань про жінок, але закінчуються вони завжди чоловіком. Вірите, я й сама цього не помічала! Та й не всі вони про жінок — там є місце героям-АТОвцям, альфонсам, музикантам… Крім того, багато оповідань в “Особистому просторі” жорсткі, іронічні, подекуди абсурдні. Думаю, такий стиль — абсолютно не ванільний — повинен сподобатись чоловікам, – розповідає письменниця.
Її стиль відзначають й інші рецензентки. Письменниця Слава Світова так охарактеризувала прочитану збірку: «Віоліна пише розмашисто і гостро. Хиткими, неідеальними тінями з’являються на сонці постаті, немов привиди. І ми дивимося і думаємо: «Господи, як же страшно! Може, і так. Але саме такою прозою часто-густо говорить-промовляє до нас життя. Без прикрас. Без показовості. Без масок. Саме так, як ми не любимо. Саме так, як у справжньому житті і буває. Без хеппі-ендів. Без фінального поцілунку на прощання. Без другого шансу. Без раю чи пекла. А часом навіть без права на особистий простір».
Особливого шарму, який інколи не досить приємний, додає оповіданням і те, що більшість із них написані на основі реальних подій.
- Раніше я працювала журналісткою, а самі розумієте, що не потрібно нічого вигадувати, коли навколо тебе щодня такі життєві драми розгортаються, що лише сідай і записуй. Так, змінені імена, ситуації подані під іншим кутом, але ідея взята із життя, – говорить Віоліна.
Якщо ще раз повернутися до теми особистого простору у збірці оповідань, то письменниця вважає, що творчі жінки завжди шукають трохи більше внутрішньої свободи, ніж інші. Їм потрібно десь розгорнути свої крила. Головне — не перейти межу, де ти прагнеш більше особистого простору, щоб мати можливість творити, і починаєш виганяти зі свого життя рідних людей. Потім виборена свобода може зруйнувати життя.
Віоліна Ситнік – письменниця з Кам’янця-Подільського. У вільний від роботи та творчості час – співзасновник та головний редактор літературно-мистецького часопису «PHOENIX». Дипломант міжнародного конкурсу молодих українських літераторів «Гранослов» (2016 р.), співавторка популярних збірок веселих дівочих оповідань «Балачки про все на світі» та «Теревені аж до ранку» (видавництво «ЛА «Дискурсус»).
Модеруватиме зустріч Вікторія Гранецька. Вхід – вільний
Фото з особистої сторінки Віоліни Ситнік
Читайте також:
166 бойових зіткнень та мінус 1070 окупантів: зведення Генштабу та дані щодо втрат ворога за добу
Дякуємо!
Тепер редактори знають.