“Все включено” для хвостатих: у Вінниці до кінця року з’явиться новий притулок для тварин

18:45
Автор: Дар'я Гоц
Become a Patron!

Про велич нації та її моральний прогрес можна судити по тому, як вона поводиться з тваринами.

Магатма Ґанді

Вже цього року у Вінниці планують здати в експлуатацію новий муніципальний притулок для тварин. Окрім вольєрів, на території також будуть дві ветеринарні клініки, готель та навіть перукарня для тварин. 

Новий притулок наразі на завершальній стадії будівництва по вулиці Гонти. На території у майже 16 соток вже встановили два адміністративні будиночки, а також інші – цегляні – де розміщуватимуть тварин. На будівництві працюють будівельники, які розрівнюють землю та облаштовують майбутній заїзд для автомобілів.

Як нам розповіли у департаменті комунального господарства та благоустрою Вінницької міської ради, запрацювати притулок може вже в грудні цього року, хоча спершу здати його мали дещо раніше.

  • Ми маємо ще зробити певні внутрішні роботи, облаштувати територію і, в принципі, вже цього року зможемо відкрити притулок. Будівництво ми розпочали минулого року, але внесли певні корективи, через що виникла певна затримка на місяці три. Ми вирішили зробити дві ветеринарні клініки: одна для безпритульних тварин, а інша – для домашніх, – розповів головний спеціаліст департаменту комунального господарства відділу утримання об’єктів благоустрою Сергій Пасічник.

За словами директора департаменту Володимира Ніценка, на території буде три великих будинки з вольєрами, планується облаштувати готель для домашніх тварин на випадок, якщо господарям потрібно тимчасово поїхати і немає змоги взяти улюбленця з собою. Це приміщення буде віддалене від безпритульних тварин, аби хазяї не турбувалися.

  • Притулок створюється як структурний підрозділ «Вінницязеленбуду». На перший час притулок підтримуватиме саме це підприємство, а також міський бюджет. Вже в подальшому планується вихід притулку на самоокупність за рахунок надання різних платних послуг.

  • Наприклад, є поширена практика з відлову тварин: інші міста можуть замовити професійний відлов тварин, їх там же залишать і не звозитимуть сюди з різних регіонів. Це користується попитом, адже багато міст та селищ не мають служб, які зможуть правильно відловлювати тварин. До речі, на сьогодні у нас, на жаль, теж немає такої служби, яка б виконувала цю роботу, – продовжує Сергій Пасічник.

Стосовно щорічного утримання наразі ще формується бюджет і остаточну суму назвати не можуть, адже ще потрібно закупити меблі, медичне обладнання та інші, необхідні притулку, речі. До 31 грудня планується створити обмежений штат працівників, аби просто «запустити» притулок в роботу, а з наступного року буде певене розширення. Чиновники також планують залучати грантові кошти і не залишать притулок «на шиї» бюджету, адже поступово потрібно буде розширюватись, аби надавати якісні послуги та зменшити кількість безпритульних тварин у місті.

До речі, саме будівництво коштувало міській казні 5 962 000 гривень. 

Новий притулок буде розрахований на приблизно 300 собак. Як розповів нам Володимир Ніценко, вони розуміють, що у перші місяці роботи не вдасться значно зменшити кількість безпритульних тварин, але регулюватимуть чисельність виключно гуманними методами.

Щодо регуляції безпритульних тварин у Вінниці, то основним засобом називають стерилізацію. Раніше зоозахисники хвилювалися через ймовірну евтаназію тварин, яку спершу передбачала програма про регулювання кількості безпритульних тварин у Вінниці. Було зазначено, що у випадку, якщо тварина протягом 45 днів не знайде собі господарів – її будуть присипляти. Це викликало значний супротив у населення і після багаторазових громадських обговорень та круглих столів, вдалося знайти спільну мову та домовитися. Тепер чиновники в один голос запевняють, що евтаназії не буде.

За словами Сергія Пасічника, навіть агресивних собак вони намагатимуться передати до охорони певних підприємств чи територій. До евтаназії ж вдаватимуться лише у крайніх випадках, наприклад, коли тварина невиліковно хвора та страждає, або повна соціальна неадаптованість.

Наразі вже навіть обрали керівника закладу – ветеринара із багаторічним стажем.

  • Він давно працював у притулку, але в Донецьку. Ще у нього була ветеринарна клініка, тобто практика поводження із тваринами є і він знає, що і як робити. У нього є різні пропозиції, які ми враховуємо і вважаємо, що ця людина буде на своєму місці, – розповідають у міській раді.

Ще у 2016 році за допомоги міжнародної організації у Вінниці намагались підрахувати безпритульних собак. Тоді вдалося зафіксувати 1719 тварин, 15% з яких – стерилізовані, однак це цифри досить приблизні.

  • Волонтери не були на якихось закритих територіях чи гаражних кооперативах, де буває багато собак. Кількість безпритульних тварин коливається залежно від пори року і ось на зиму до міста прийдуть ще тварини з дачних територій, адже у місті їм буде простіше харчуватися, – розповідає Володимир Ніценко.

Чиновники зазначили, що з бюджету виділяються певні кошти громадській організації і водночас притулку для тварин «Планета» на стерилізацію тварин.

  • Ми будемо відкриті для співпраці із іншими організаціями та волонтерами. Також плануємо проводити облік тварин і коли у нас буде база данних, то з’явиться відповідальність опікунів за тварин. У подальшому планується «чипізація» тварин, щоб їх можна було відстежити за допомогою GPS-навігації, – розповів Володимир Ніценко.

Після стерилізації тварин передаватимуть опікунам-волонтерам, з якими планують укласти угоди. Стосовно «Планети», чиновники говорять, що і надалі продовжать допомагати притулку хоча б коштами на стерилізацію собак. Щоправда, сьогодні притулок «Планета» вже переповнений і за можливості утримувати 300 тварин у них нараховується близько 600. Допомогти «розвантажити» заклад новий притулок не зможе, адже буде націлений на «новий набір» собак, які ще досі на вулиці.

  • В першу чергу треба вирішити проблему із безпритульними тваринами біля соціальних об’єктів та у місцях, де є велике скупчення людей, а потім вже буде видно. Ми плануємо зменшення кількості тварин і, відповідно, з часом навантаження на «Планету» також стане меншим.

Щодо міні-притулків, то міська влада не може їм допомагати. По-перше, до міської ради з проханням допомоги не звертались, лише сусіди могли скаржитись, що у когось забагато тварин у помешканні, а по-друге, – вони ніде не зареєстровані як притулки і не відповідають необхідним нормам. Водночас, чиновники не відкидають можливість співпраці із ними та волонтерами, щойно новий вінницький притулок для тварин запрацює.

Ми також завітали до притулку «Планета» та намагались поспілкуватися із власниками декількох міні-притулків, які функціонують у Вінниці. Зауважимо, що якщо у «Планеті» нам одразу все розповіли, то з меншими притулками домовитися було значно складніше і нам відмовляли у коментарях.

«Планета», що функціонує вже 10 років, сьогодні складається із двох «частин» по обидві сторони Сабарівського шосе. Керівниця закладу протягом останніх семи років Тетяна Постановська розповідає, що наразі кількість собак вдвоє перевищує ліміт і щодня на догляд, ліки та харчування витрачають до двох тисяч гривень, а то й більше. Тетяна визнає, що міська влада дійсно виділяє кошти на стерилізацію тварин, однак за подальшу долю тварин відповідають волонтери.

За два дні до нашого візиту у притулок, під його воротами залишили собаку із виводком цуценят, які ще ледь ходити вміють.

  • Ми їх у середину не пускаємо – у нас там зараз інфекція інтериту. Це інфекційне захворювання, від якого цуценята та іноді й дорослі собаки помирають протягом дня-двух і практично спасіння немає. Якщо вони заразяться, то ми їх просто не вилікуємо, – розповідає Тетяна.

Однак підкидають «Планеті» навіть породистих собак, таких як  вівчарка, курцхаар, джек-рассел тер’єр, метиси пуделя і такси, алабай. Буває, що спершу собаку забирають, а потім назад привозять. Про кожну Тетяна може розповісти і стверджує, що кожен пес у них – із власною історією. Когось хазяї били, деякі собаки навіть до волонтерів «Планети» вже декілька років звикнути не можуть і оминають людей стороною.  Однак більшість, вгледівши когось нового, треться носом об одяг і підстрибують чимвище. Зауважу, що попри постійний гавкіт, собаки не здаються агресивними.

Тетяна розповідає, що насправді притлку бракує всього, однак їм часто допомагають волонтери, а окремі підприємства частково забезпечують їжею.

Ми також зателефонували до міні-притулку «Друге життя», яким завідує жінка Лариса. Вона розповіла нам про свою «велику мрію» побудувати теплий зимовий вольєр для тварин, проте, на жаль, відмовилась коментувати більше стосовно свого притулку. Тому про кількість тварин, їх утримання та проблеми від Лариси ми не почули. Щоправда жінка зазначила, що їй часто допомагають волонтери, адже лише за власні кошти утримувати всіх тварин неможливо. Із соцмереж нам вдалося дізнатися, що Лариса опікується як собаками, так і котами, які мешкають на території приватного будинку і наразі кількість її підопічних тварин більше сотні.

Ще одним міні-притулком став «Шматочок щастя», що поблизу Вінниці. Як розповідає волонтерка та організаторка притулку Ірина Корчевська, притулок існує з 2012 року. Наразі у них близько 25 тварин: 14 собак, 11 котів. А нещодавно з’явились ще декілька цуценят, яких намагаються прилаштувати у родини.

В середньому на утримання притулку в місяць йде понад 7000 гривень. Переважену більшість коштів виділяють з власної кишені, час від часу можуть допомогти волонтери. Серед найпоширеніших проблем називають як дороговартісне харчування, лікування, утримання, будівництво вольєрів.

З приводу майбутнього вінницького міського притулку для тварин, усі жінки, що опікуються своїми притулками для тварин відповідають різко та однозначно, що «в усипальню своїх тварин не віддадуть», адже побоюються, що за 45 днів тваринам будуть робити фіктивні довідки про агресивність та присиплятимуть.

Насправді, підтвердження цьому немає і варто сподіватися, що заради спільної мети волонтери та міська влада все ж знайдуть спільну мову та шлях до порозуміння. І можливо, незабаром у Вінниці стане на одну проблему менше: ми нарешті навчимося правильно та гуманно поводитися з безпритульними тваринами.

Фото Ольги Мірошниченко та автора