Оновлено: 15 Серпня 2023, в 17:56
Нерідко ми не знаємо, як звати сусідів на поверсі нашого будинку, а про суміжну вулицю годі й казати. Виявляється згодом – поряд із нами живуть люди із неймовірними історіями, професійними здобутками, цікавими думками та мріями.
«Vежа» вирішила подивитися на Вінницю іншими очима. Розглянути ж місто з іншого кута зору допоможуть відмінна культура та звичаї. Для цього вирішуємо поспілкуватися із іноземцями, які живуть та працюють у Вінниці. Зрештою, чи ж так легко молоді з далеких країн призвичаїтися до ритму життя та устроїв міста над Бугом? Чим вони є цікавими для міста? Наше видання розпочинає цикл матеріалів про життя по-вінницьки для іноземців: французів, американців та навіть еквадорійців. І сьогодні – представниця саме цієї далекої і теплої країни Латинської Америки.

Ана Габріела Москера Вест
Громадянка Еквадору Ана Габріела Москера Вест проживає у Вінниці разом із чоловіком та маленьким сином вже 3 роки. Вона – студентка, майбутній стоматолог. Чоловік за два місяці завершує інтернатуру і повертається додому працювати урологом.
– Я б хотіла жити у Вінниці постійно. Мені тут дуже подобається. Я прилетіла в Україну вже вагітною, тому народжувала у Вінниці. Навіть хотіла, щоб мій син, Себастіян, отримав українське громадянство. Але оскільки подвійне громадянство не дозволене законом України, то мій син – еквадорієць за паспортом, але і українець також, хоч і не офіційно. Жити у цьому місті комфортно і затишно, але в ж якщо тут лікар отримує нижчу зарплату, ніж моя няня, то така перспектива не залишає вибору: після завершення навчання я повернуся додому. Адже у нас лікарі отримують 1000-2000 доларів США. Ми з чоловіком ще маємо виплачувати кредит за навчання, а з українськими зарплатами лікарів це нереально.

Себастіян Вест: “Вежа – там!”
Розмовляємо з Габріелою виключно українською. У Вінниці загалом є така категорія закордонної молоді, яка навчається на факультеті української філології. Приємно, що українською цікавляться і обирають солов’їну для вивчення. Щоправда згодом з’ясовуємо, що пріоритетом була все ж російська філологія, але оскільки місць на факультеті не вистачило, довелося погодитися на українську.
Однак герої наших репортажів до української ставиться інакше, а тому від 1,5 годинної розмови нерідною мовою не втомлюються, особливо беручи під увагу, що ані іспанська, ані французька чи англійська до української не є подібними.
– Українську мову я вчила на підготовчих курсах, але якби не була вагітною, можливо і не вивчила б її ретельно і так швидко. На обстеженнях доводилося багато спілкуватися з лікарями, до того ж у гуртожитку чергові завжди цікавляться як справи, а порозмовляти я люблю, тому і вчила мову досить інтенсивно, аби мати змогу нормально спілкуватися.

Габріела гарно спілкується українською, але не розуміє російську, якою з неї інколи намагаються розмовляти вінничани-українці
Я вважаю, що необхідно вчити мову країни, в якій ти живеш. У мене прекрасна група в університеті, яка завжди допомагає під час навчання розібратися зі складними темами. Щоправда, іноді одногрупники переключаються на російську і хоча я нагадую, що російську не розумію, але вони несвідомо все одно в певний момент починають говорити російською.
Найбільше мені у Вінниці подобаються люди – українці чудові. З українцями дружити легко. За кумів ми взяли 2 пари хрещених – еквадорійців та українців. Хрещена мого сина з України – це чергова з гуртожитку, яка мені як друга мама, українська мама, яка і насварить, і втішить, але теж, звісно, допоможе і дасть гарну пораду. А ще у транспорті завжди є багато людей, охочих порозмовляти. Їм цікаво звідки я і чим займаюся в Україні. Мені така відкритість дуже подобається.
Розмовляємо на дитячому майданчику в центрі міста. 3-річному Себастіяну на місці, ясна річ, не сидиться. Мами – в усьому світі однаково пильнують дітей та піклуються про них. Тож розмовляючи про Вінницю, Габріела не зводить очей із сина.

Вінницький еквадорієць Себастіян, 3,5 роки
– Я не відношуся до мам, які ходять слідом за дитиною, коли вона грається. Себастіян – активний і непосидючий. Мабуть, буде спортсменом. Втім, я спокійно дозволяю йому гратися на дитячому майданчику. Вінниця, я вважаю, дуже безпечне місто. А от в Еквадорі на вулицях дуже небезпечно. Це великою мірою пов’язано із конфліктом у Колумбії і тим, як він впливає на безпеку в моїй країні (прим. ред.: Колумбійський конфлікт між урядом та лівим повстанським рухом ФАРК розпочався 1964 р. і триває донині. Загинуло близько 220 000 людей). Ось так на дитячому майданчику я би не сиділа спокійно, адже часто дітей крадуть просто на вулиці!

Габріела любить і не боїться гуляти Вінницею з маленьким Себастіяном. На відміну від рідного Еквадору, де дитину можуть запросто вкрасти злочинці просто на дитмайданчику
Безпечно, але чи комфортно жити у місті в цілому? Навряд чи можна сповна пізнати країну, проживши в ній нетривалий час у якості туриста чи гостя. Побут, покупки, культура харчування, традиції, дозвілля по-вінницьки – це як?
– На початку були непорозуміння з житлом, адже я була вагітна, а мене з чоловіком поселили в різні кімнати в гуртожитку. Довелося вирішувати це питання і зараз у нас своя кімната, де ми живемо втрьох. Кухня на поверсі. Дискомфортно, що вже кілька місяців немає гарячої води в гуртожитку. В мене маленька дитина і постійно треба її купати, щось прати, мити. Часу постійно бракує: навчання і сім’я – те, чим я живу. Я приходжу з університету і одразу ж готую вечерю. Їжу купую в супермаркетах, бо не люблю ходити на ринки і не вмію торгуватися. Скільки скажуть – стільки і заплачу. А от чоловік вміє торгуватися, тому купівля продуктів на ринку – це його частина сімейних обов’язків (сміється).

Анна-Габріела досі не навчилась торгувати з вінницькими продавцями на ринку. А от її чоловік – залюбки. І сало з перцем він також полюбив.
Мені подобаються українські страви і я, звичайно, вмію готувати борщ, голубці. Щоправда, не можу їсти сало, не подобається в будь-якому вигляді. А чоловік любить українське сало, посипає його перцем і смакує. Звичайно, мені бракує традиційної їжі Еквадору. Не вистачає улюблених фруктів та овочів, які притаманні Південній Америці: тамарільо, наранхіла, гуанабана, пасифлора. Ще люблю страву із риби та морепродуктів севіче. Пробувала приготувати її тут, але треба свіжі великі креветки, яких не знайшла.

Габріела досі не може знайти на вінницьких ринках ні гуанабану, ні наранахілу. Навіть пасифлори нема!..
Щодо культурного життя, то я не надто маю час для цього, але в загальному, зайнятися є чим. Щоб трохи звільнитися, я хотіла записати сина в садочок, але місць взагалі нема. Це проблема, бо я навчаюся і мушу наймати няню, а це немалі витрати. Також хотіла б записати малюка в гурток, але вікові обмеження поки що не дозволяють це зробити. В Еквадорі з цим простіше, можеш приходити, коли зручно і нема чітких вимог щодо графіку занять. Незвично для мене спершу було і те, що з маленькими дітками в Україні прийнято щодня гуляти, наприклад в парку, неважливо чи то зима, чи то літо. У нас в Еквадорі до прогулянок не ставляться так серйозно.

“Я б із задоволенням лишилася у Вінниці назавжди, але я лікар і не зможу прожити на тутешню зарплату. В Еквадорі лікарям платять 1-2 тисячі доларів, тому доведеться повернутися додому”
Вчитися іноземною мовою, безперечно, складно. Втім, медична освіта і без того справа не з легких. Чи ж солодко вчиться іноземним студентам у Вінниці?
– Я багато вчуся і люблю отримувати нові знання, особливо практичні. Хочу стати гарним лікарем. Був випадок, коли лікареві призначили опікуватися нами як практикантами, щоб отримати досвід, а він відмовився з нами працювати. Нам призначили, звичайно, когось іншого. Але ситуація для мене була дивною. За екзамени ніколи не платила, мені треба знання. Є категорія іноземних студентів, які не хочуть вчитися і платять і це факт, але мені це не цікаво. Загалом, полегшує процес навчання те, що є перездачі, можна двічі, а то й тричі, перездавати предмет. В Еквадорі такого нема.
Іноземний досвід роботи в будь-якій галузі неоціненний. Як виглядають особливості професійного життя Вінниці очима іноземця?
– В підході до роботи страшенно дратує «споживацьке» ставлення: мій чоловік чергував і на Різдво, Новий рік і на Пасху, і в неділю, ясна річ, теж чергує. Помінятися ніхто не бажає, а найголовніше – ніхто не питає, чи ти хочеш працювати у всі можливі свята. Це несправедливо. Крім того, я не розділяю пристрасть до алкоголю і не вживаю його взагалі, натомість лікарі тут п’ють надто багато. Приводом може слугувати те, що муха літає. Так не повинно бути.

Маленький Себастіян – непосидючий і хоче стати спортсменом
Кожне вражаюче місто, яке ми відвідуємо, а тим паче в якому живемо тривалий час, залишає по собі спогади та бажання повернутися. Що ж зрештою запам’ятається про Вінницю?
– Особливо люблю святкування Дня Європи, Дня Незалежності України. Тоді на вул. Соборній очі розбігаються від атракцій, це дуже цікаво виглядає. Якби не фінансова сторона, я б неодмінно залишилася жити у Вінниці назавжди. Я думаю, що повернувшись в Еквадор, якщо я не знайду роботу стоматологом, то відкрию ресторан з українською кухнею, де головною стравою буде борщ!
Інна Сандюк, фото – Андрій Завертаний.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.