Хмельницький може обігнати Вінницю у будівництві сміттєпереробного заводу?

9:06
Автор: Валерія Жовтун
Become a Patron!

15 лютого у Києві говорили про сміття як енергоресурс, зокрема про поводження з побутовими відходами на прикладі будівництва сміттєпеперобного заводу в Хмельницькому. А в результаті договорилися до того, що на перевізників та населення очікує підвищення тарифів на сміття. 

Основна тема розмови –  значний потенціал використання твердих побутових відходів для генерації енергії, який в Україні майже не використовується. В анонсі до події зазначали також про огляд фінансово-економічної моделі будівництва та експлуатації сміттєпереробного заводу на базі м. Хмельницького.

Читайте також: Яким буде сміттєпереробний комплекс під Вінницею та чи є підстави на його спорудження. ГРАФІКА, ДОКУМЕНТИ

Круглий стіл на тему «Використання твердих побутових відходів як джерела енергії для виробництва теплової та електричної енергії в Україні» ініціювали Держенергоефективность спільно з Українським союзом промисловців і підприємців (УСПП).

За розрахунками Держенергоефективності, з 10 млн тон побутових відходів, які щорічно потрапляють на полігони, можна виробляти 3,5 млн Гкал теплової енергії та 1,2 млрд кВт/год електроенергії. У результаті чого можна заміщувати близько до 1 млрд м3 газу щорічно.

Крім того, в держагенстві з енергоефективносіт вважають, що встановивши біогазові станції, електроенергію, згенеровану когенераційними установками, можна реалізовувати у мережу за вигідним «зеленим» тарифом, прив’язаним до курсу євро. Для прикладу, сьогодні він становить 12,4 євроценти/кВт*год. Тепло, у свою чергу, постачатиметься споживачам.

А за приклад беруть Швецію, яка переробляє 100% ТПВ та навіть експортує сміття за кордон.

Наразі над законодавчим підґрунтям для стимулювання встановлення потужностей з виробництва енергії зі сміття працює Держенергоефективність спільно з профільним Комітетом ВРУ та міжнародними партнерами.

Також 15 лютого на сайті установи з’явилася інформація про французьку компанію «SUEZ», яка зацікавилася проектами з виробництва енергії із твердих побутових відходів в Україні.

Віздначимо, що в листопаді минулого року на Міжнародному інвестиційному бізнес-форумі озвучили плани про можливе будівництво пілотного проекту з виробництва електричної і теплової енергії зі сміття. Тоді, як повідомляє «Економічна правда» голова Держенергоефективності Сергій Савчук розповів, що вже прораховано приблизну фінансову модель для міста Хмельницького. Для того щоб переробити 80 тис. тонн сміття, потрібно інвестувати 12 млн дол. США. Такий завод буде виробляти 1,2 МВт електроенергії та приблизно 10 МВт тепла. Період окупності проекту – приблизно 6 років.

За інформацією місцевих ЗМІ Хмельницького, збудувати сміттєпереробний завод мають до 2020 року. Під його зведення місцева влада планує викупити земельну ділянку у 2018 році, неподалік полігону. На що, як повідомляє “НГП.ua.info” в бюджеті заплановано 10 мільйонів гривень  видатків.  Однак у сусідній області теж проблеми з інвесторами, а точніше з їх відсутністю. Принаймні про це місцева влада озвучує регіональній пресі.

Нагадаємо, що Вінниця також планує будівництво сміттєпереробного комплексу в Жмеринському районі. Попередньо його мають збудувати до 2021 року. Наразі ведуться роботи з облаштування полігону на території. А от для будівництва самого заводу місцева влада шукає інвесторів. Представники влади також озвучували, що є потенційний інвестор, але не називають його.

Відзначимо, що вінницький варіант сміттєпереробного заводу матиме декілька фаз переробки ТПВ, в тому числі і для добування біогазу. Чиновники запевняють, що органічні відходи перетворюватимуть на електроенергію, а ще частину відходів перероблятимуть на RDF-брикети для цементних заводів.

За інформацією УСПП, учасники круглого столу зійшлись на тому, що потрібно сформувати модель поводження з відходами в Україні. Зокрема ТПВ можуть вивозитись ліцензованими перевізниками на сміттєпереробні заводи. Там повинно відбуватись сортування та переробка їх в біогаз, теплову енергію тощо. Головною ідеєю є створення конкурентних умов переробки ТПВ і, як наслідок, – зменшення тарифів.

У той же час серед версій, чому інвестори не поспішають вкладати кошти в будівництво сміттєпереробних заводів в країні за різними версіями називають неврегульовану законодавчу базу, а також низькі тарифи на вивизення сміття.

Як повідомляє «Час Пик», під час круглого столу також було озвучено пропозицію підняти тарифи для населення на вивезення сміття у 2-2,6 разів.

Як пояснив Сергій Савчук, в Україні діє невеликий податок на захоронення сміття, тому первізники везуть його на полігони, бо так вигідніше. Якщо значно підвищити податки, то перевізники будуть вивозити сміття на спеціальні заводи.

Звісно, якщо підвищать податок на вивезення сміття перевізникам, то зростуть і тарифи для населення. Однак, як відзначив пан Савчук, питання підвищення цін не вирішено і лише обговорюється.

Проте в листопаді 2017 року Кабмін ухвалив Нацстратегію поводження з відходами до 2030 року, де передбачено зростання тарифів.

Головне фото – media.dyvys.info