Вінницький завод “Кристал” сьогодні отримав ковток свіжого повітря: на два дні територія та приміщення закладу перетворили на царство концептуального сучасного мистецтва. Окрім театральних вистав, освітніх лекцій на різні теми (від шкільного навчання до урбаністики) та виступів музичних гуртів, на кожному кроці відвідувачі натрапляли на захопливі інсталяції.
Часом зрозуміти сенс візуальної складової не вдавалось навіть з другого чи третього погляду, однак практично кожен арт-об’єкт збирав навколо себе відвідувачів.
Дивувати розпочали ще перед входом на територію проведення Air ГогольFest: книжки художньої літератури, а також з кардіографії, госпітальної терапії, фізики, хвороб нирок перетворили у фігури чоловічків та спіраль, які закріпили на дереві. Центральної фігурою став “книжковий” король у короні та з мечем. Ймовірно, автор інсталяції таким чином відсилає нас до повісті Миколи Гоголя “Записки божевільного”, де головний герой вважав себе королем Іспанії.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Повна програма фестивалю «Air GogolFest» у Вінниці
Чим далі заходите на територію ГогольФесту, тим більше незвичних речей помічаєте. На вулиці вас зустріне великий дерев’яний “Хижак 2”.
– Це алегорична робота про неоднозначні відчуття сучасності, які відносять глядача до пострадянського травматичного досвіду і кольорового міфу сьогодення. Кожен з нас хижак, який виборює свободу і власний голос у суспільстві, – зазначив автор роботи Антон Логов.
Поряд – великі “крила”, зібрані із білих суконь та іншого одягу.
У коридорах “Кристалу” розписані стіни, в одному із приміщень помітите червоні китайські ліхтарики ,в іншому – інсталяцію із “ногами”, які підвішені до промислових витяжок. Поряд стоїть віник та тарілка із цигаркою, сірниками та цвяхами.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Понад 40 художників, рефлексія у підвалі та АЛІСА біля Вежі: що приготує арт-кухня «AIR GOGOL FEST»
За дверима, на яких залишився напис “Цех холодных закусок”, потрапите до кімнати, де зможете посидіти у старому кріслі та подивитись на вимкнений телевізор або на незвичні світлини.
В іншій просторій кімнаті та світлій кімнаті не одразу привертає погляд шафа у кутку, але дарма – за дверима із логотипами соціальних мереж на поличках можна знайти ню-фотографії, а також навіть випуск журналу Playboy із Дітою фон Тіз на обкладинці. Інсталяція має лаконічну назву “Шафа”. Її автор – В’ячеслав Білоус з Кривого Рогу.
– В сучасних соцмережах забороняють навіть те, чим були завішані дверцята шаф з інструментами на радянських заводах.
Навпроти шафи стоїть оголений манекен, який “одягають” завдяки проектору і різні сукні. Автор назвав свою роботу “Ілюзії буття” і вказав, що однією із ілюзій, якою тішиться людство, є мода.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: “Запрошуємо поринути зовсім в інший світ”: як на “Кристалі” готуються до Air ГогольФест. ФОТОРЕПОРТАЖ
До речі, креативні організатори все навколо перетворили у частину фестивалю. Наприклад, звичайний напис “прохід тримати вільним” вирішили дещо замінити: “Хід вільним”.
Найбільше захопливих відгуків було чути з підвального приміщення, кожна частина якого стала майданчиком для різноманітних візуальних інсталяцій. У темному коридорі світло було лише від флуоресцентних фарб на стінах та картинах. Одна із порожніх кімнат, з облущеною плиткою на стінах, стала місцем для повітряної інсталяції “Індивід VS Суспільство”. На мотузках було прив’язано каміння, яке мало символізувати пошук місця окремої людини в суспільстві.
– Кожен день особливий і неповторний, емоційні відчуття неможливо відтворити, увійти в психологічний стан двічі не вийде, тому емоційні портрети є важливою частиною процесу дослідження індивідуальності.
В іншій кімнаті розмістили інсталяцію з назвою “Медитація” і здається, що там опиняєшся ніби на іншій планеті. Помітили, що назва арт-об’єкту повністю відповідає дійсності – відвідувачі просто сідали на порозі та декілька хвилин роздивлялись усе навколо.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Біля вінницької Вежі з’явився об’єкт “Аліса”. ФОТО
У сусідній кімнаті, яка майже повністю біла, одразу привертає погляд червоний стіл з червоною скатертиною і такими ж червоними фруктами. “Монохромний натюрморт”, за визначенням авторів, є констатацією реальності про неможливість сприймати навколишній світ таким, яким він є. А ще показує необхідність підвищувати яскравість, контрастність, гіперболізувати колір, про захоплення поверхневим, не заглиблюючись у сутність речей.
Чи це велике блакитне вухо на стіні, чи малюнок на якому мопс скептично запитує “і це мистецтво?”, або ж “чоловічок”, зібраний із різних гаджетів – на кожному кроці фестивалю помічаєте гру з сенсами, світлом та кольорами, а також з формами. До речі, не всі інсталяції мали пояснення своїх авторів, а тому глядачі могли вільно вигадувати власні пояснення до незвичних речей.
Подивитись, чим дивує Air GogolFest можна буде протягом сьогоднішньої ночі та ще у неділю. Повну програму фестивалю шукайте за посиланням ТУТ.
Читайте також: Як розпочався Air ГогольФест у Вінниці. ФОТОРЕПОРТАЖ
Фото Ольги Мірошниченко
Дякуємо!
Тепер редактори знають.