“Грушевського Open Street” як промо-подія “ДІЛИ еко фесту”: вінницькі активістки розповіли про деталі та мету акції. ФОТО

11:50
Автор: Богдан Будай
Become a Patron!

В неділю, 29 серпня, у Вінниці відбулася акція “Грушевського Open Street”, присвячена проблематиці вулиці Грушевського, як потенційно пішохідній зоні міста. Задля цієї ініціативи на кілька годин вулиця на ділянці між вулицями Артинова та Театральною була перекрита, а перехожі могли послухати думку експертів з приводу можливості пішоходизації Грушевського і просто насолодитися музикою від запрошених виконавців. 

До організації заходу долучилися як активістки з громадської організації “Екологічна платформа ДІЛИ”, так і з ГО “VinCycle”. Деталі акції та яка перспектива розвитку даної теми у Вінниці – в третій частині інтерв’ю з активістками “Екоплатформи”, зокрема директоркою “ДІЛИ еко фесту” та головою організації Марією Леванчук. А також з  представницею КП “Інститут розвитку міст” Янною Чайковською.

 

Перша частина інтерв’ю про досвід організації фесту, пошуки контакту з людьми та чому активістки вирішили популяризувати екотематику саме в такому форматі  за ЦИМ посиланнямДругу частину, присвячену екологічному онлайн-форуму, який відбудеться у Вінниці 4 вересня, можна прочитати ТУТ.

 

VeжА: Недільна акція на Грушевського. Про що? Для чого?

Я.Ч.: Дуже важливо, щоб всі зелені зони міста були з’єднані між собою. Пішоходизація чим важлива ‒ що більше люди будуть рухатися сталими видами транспорту або своїми ногами, тим менше буде забруднення повітря СО2, і тим легше нам буде дихати. Тим здоровішими ми будемо. Звісно, зручніше проходити з однієї зони в іншу по зеленому коридору, а не по проспекту чи по дорозі, яка переповнена машинами. Зараз оця частинка між вулицями Артинова та Театральною є транспортною. На ній запарковано багато машин, нею незручно ходити чи їздити на самокатах, велосипедах або скейтах. І там дуже погано деревам. Тут, на Європейській площі, вони зелені та їх багато, як і далі, в Центральному парку. А вчора ми сиділи під засохлими каштанами. Їх там значно менше, їм там важче, адже там багато машин. Ми ж хочемо, що та частина була такою ж привабливою, як і Європейська площа. І щоб люди могли пересуватися цією вулицею вільно, дихати також вільніше. Хочемо продовжувати пішохідні шляхи в нашому місті. Ми про це мало говоримо, але ходити ‒ це не тільки екологічно, а й важливо для здоров’я. Головна ідея проєкту: екологічне місто = здорові люди.

М.Л.: Цей проєкт “Грушевського Open Street” вперше провела громадська організація “”VinCycle”” на День Незалежності в 2020 році, і цього року цей захід ми робили в рамках “ДІЛИ еко фесту” як промо-подію. Співорганізатори також були ще КП “ІРМ” та “Агенція просторового розвитку”, яка і займатиметься в подальшому пішоходизацією цієї вулиці, розробкою концепції того, як ця вулиця може стати пішохідною. Власне, в “Стратегії-2030” і передбачається, що ця вулиця буде пішохідною. Просто потрібно це чітко продумати, врахувати думки всіх зацікавлених сторін: людей, працівників магазинів, які розташовані на цій вулиці.

Наприклад, вчора, коли ми робили цю подію, ми скористалися таким собі скороченим форматом “блок-паті”. Це такі вечірки, для яких перекривається якась вулиця чи її частина. І проводяться якісь концерти, лекції, майстри прилеглих магазинів виносять свою продукцію на вулицю. На жаль, вчора, через погодні умови представники локального бізнесу боялися виходити до нас у двір. Тому ми обійшлися програмою музичною, зокрема, наших піаністів, які допомогли створити прекрасну атмосферу вчорашнього дня та вечора. І було дуже круто, бо попри погоду, був класний потік людей. Багато людей зупинялися послухати не лише піаніно, а й спікерів. Це показує, що ця вулиця може нести й інші змісти і не має бути концентрацією машин і вихлопних газів, а має бути комфортним публічним зеленим простором для вінничан.

VежА: Чи є вже якісь проєкти пішоходизації Грушевського?

Я.Ч.: Надалі цим займатиметься саме КП “Агенція просторового розвитку”. Цей проєкт є в концепції інтегрованого розвитку Вінниці до 2030 року. Тобто, є такий план. Поки що конкретних кроків, візуалізацій чи бачень немає. Це просто стратегічний проєкт, до якого ми колись прийдемо. Дуже важливо, що місто починає йти до цього не спонтанно. Такими ініціативами ми хочемо залучити людей, щоб їм було не байдуже, чи буде реконструкція їхньої вулиці, чи ні. Щоб вони приходили та подавали ідеї, щоб казали, що їм хочеться, а чого ‒ не хочеться. Міста ‒ вони для людей, і люди повинні говорити, в якому місті вони хочуть жити. Це має бути базою для всіх перетворень.

М.Л.: “Агенція” готуватиме соціологічне дослідження щодо цієї вулиці. Суть в тому, що перед тим, як щось робити, необхідно поговорити з усіма зацікавленими сторонами. Наша недільна подія ‒ це було намагання додати більше життя цій вулиці. Проведення публічних заходів ‒ це важливий момент. Але це не єдиний варіант того, як ця вулиця може використовуватись. Для того, щоб зрозуміти всі варіанти, як вона може використовуватися з користю для вінничан, потрібно проводити певні урбаністичні дослідження.

Читайте також: Музика, розваги, еко: у Вінниці вдруге відбудеться екофестиваль “ДІЛИ”

Читайте також: У Вінниці в межах фестивалю “ДІЛИ” відбудеться екологічний форум

Читайте також: Про об’єднання людей та розваги задля порятунку планети: інтерв’ю з організаторками “ДІЛИ еко фесту” у Вінниці

Читайте також: “Зелений розвиток міст” і “Нульове забруднення”: організатори розповіли про деталі екофоруму “ДІЛИ” у Вінниці

Фото – Марини Сербінович та надані ГО “Екологічна платформа ДІЛИ “

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.