Публікації за датами

  • 10 Жовтня/ 16:40

    Vinnytsia

    Публікація10.10.1916:40

    Автор:Олеся Яненко

    “Грала на фортепіано, щоб заглушити звуки вибухів”: підлітки зі Сходу України показали у Вінниці виставу. ФОТОРЕПОРТАЖ

Вчора, 9 жовтня у Вінниці відбулася вистава “Майбутнє Європи”, під час якої підлітки зі Східної України ділилися своїми звичайними підлітковими переживаннями, а також більш незвичними речами – спогадами про війну.

У вінницькому Будинку вчителя учасники проєкту зі східної України показали “виставу про підлітків для підлітків” “Майбутнє Європи”. Відтак, юні акторки та актори з Дебальцеве, Авдіївки, Донецька, Луганська та інших прифронтових та окупованих міст їздять Україною та розповідають свої щирі та невигадані історії з дитинства.

 

 

Директорка проєкту зауважила, що це вистава не про війну, а про майбутнє Європи, хоча тема обстрілів та російської окупації у розповідях дітей безумовно була присутня.

Це вистава про людей, майбутнє, про наш досвід, чого ми хочемо та які є проблеми у суспільстві для нас, —  розповідає вісімнадцятирічна Софія Нестеренко з міста Сєвєродонецьк. —  У кожного тут була своя мотивація та своє розуміння, що тут відбувається. Для мене це важливість висловитись, важливість бути почутою, та можливо це щось змінить у думках людей.

Я ніколи не була на заході України, тому мені було дуже цікаво. Коли ми почали їздити з гастролями, я зрозуміла що усі стереотипи про східну і Західну Європу почали руйнуватися. Ми багато з ким познайомилися, зараз нам пишуть, аби ми ще раз приїхали до них. Це дуже приємно.

 

 

 

 

 

 

Кожен з акторів для себе писав текст самостійно, а формуванням вистави займався художній керівник та режисер вистави Андрій Май. Вистава складалася з перформативних виступів та розповідей про підліткові переживання, в тому числі про кохання, навчання, власне майбутнє та людину в соціумі. Також говорили про Європу, майбутнє України і, звичайно ж, про війну: дехто з акторів зі сміхом згадував, як прилітали до них на подвір’я снаряди, а інша акторка розповіла, як грала на фортепіано, аби заглушити звуки вибухів. 

Вихователька розповідала про Другу світову війну  я злякалася. Мама переконала мене, що війна минула, це було давно і ніколи вже не повториться знову. Це треба пам’ятати і поважати, але точно не слід боятися. Але. Через три роки війна прийшла до нас. Я тоді ще образилася на маму, бо виходило, що вона мене надурила. Звідки вона могла знати, що так буде?

Коли стріляли сильніше, мама казала мені грати на фортепіано. Я грала – і не боялася.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Як розповіла Євгенія Відіщева, директорка проєкту «Майбутнє Європи», підготовка до вистави відбувалася у декілька етапів, а показ готової документальної вистави став фіналом. Зокрема команда юних акторів їздила до Кельну, де розмовляли з німецькою молоддю та режисерами.

— Відкривали для себе Європу, в собі європейців, писали тексти. Був такий творчий табір, де з цих текстів вже формувалось «тіло» вистави. Для нас ця вистава  зла провокація аби подумати “А яке майбутнє”, “А куди ми хочемо рухатися”? 

Для нас був цікавий момент, що там (у Кельні, – прим. ред.) теж пройшла війна, місто було зруйноване, його відбудували, але всеодно: як швидко вони вийшли з війни? Це ж те, що зараз відбувається з нами. Війна ж колись закінчиться, а далі як?

 

 

Актори та акторки нерідко ставили запитання аудиторії, забігали до залу та під вигуки “Танцюйте, ми ж у Європі” витягували школярів із сидінь, аби ті танцювали разом з ними. Після вистави команда завжди влаштовує обговорення з публікою, аби налагодити діалог між підлітками з різних міст.

 

 

— У кожному місті своя тема: у Львові було багато питань про мову, у Хмельницькому – про війну, — розповідає директорка проєкту. — Цікаво бачити, як кожне місто реагує на щось більше.

Варто зазначити, що попри те, що однією з цілей вистави є “діалог з підлітками”, школярі у залі під час вистави переважно шуміли та подекуди недоречно сміялися під час кульмінаційних моментів. Хоча одного разу молода публіка таки зривалася гучними оплесками. Інколи актори зі сцени робили глядачам зауваження, що, напевно, було частиною їхньої імпровізації.

Вінниця —  шосте місто куди команда проєкту приїхала з виставою, далі по плану —  південь та схід України, а також фестиваль “Нова Європа” у Німеччині.

Фото Ольги Мірошниченко

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

author avatar
Олеся Яненко

Дякуємо!

Тепер редактори знають.