Головний лікар Іллінецької центральної районної лікарні звернувся до Володимира Зеленського із закликом не згортати медичну реформу в Україні.
Публічне звернення Микола Масленчук опублікував на своїй сторінці у Фейсбук. Зокрема він зазначив, що і сам, і весь колектив Іллінецької ЦРЛ дуже скептично сприймали концепцію медичної реформи, але усі розуміли, що залишати все як є – злочин, і в першу чергу – проти пацієнтів.
– Ми хвилювались, але за результатом укладеного договору з НСЗУ в 2020 році отримаємо 21,3 мільйона гривень. Це – на понад 3 мільйони гривень більше, ніж торік за субвенцією. Можливо, в масштабах країни ці 3 мільйони гривень звучать смішно, але як мінімум це відсутність заборгованості в кінці року по зарплатах лікарям, – написав Микола Масленчук. – Але навіть це не так страшно, ми 30 років якось викручувались. Страшніше інше – якщо зараз повернути все назад, ми в першу чергу будемо в боргах перед нашими пацієнтами, які вперше отримали надію на те, що не потрібно щось додатково доплачувати чи хвилюватись, що посеред ночі в лікарні немає необхідних ліків в найекстремальніших випадках.
Наостанок він зазначив, що реформа – не для лікарів, чиновників чи науковців, а для пацієнтів.
– Зміни – це завжди болючий процес, який потребує сил та витримки. І ми готові до цього. Вперше за ці роки готові. Не забирайте у нас надію та шанс на нормальне обслуговування наших пацієнтів, ми готові працювати безперебійно та боротись за ці зміни! – наголосив головний лікар.
Нагадаємо також, що учора, 5 травня, на сайті МОЗ повідомили, що Міністр охорони здоров’я України Максим Степанов налаштований виконати доручення Президента України Володимира Зеленського та провести суттєві зміни в медичній реформі України. Зокрема МОЗ збирається покрити дефіцит фінансування усіх медичних закладів, щоб не допустити закриття лікарень та звільнення медичних працівників. Крім того, передбачається збільшення зарплати медиків.
– Медреформа у тому вигляді, в якому ми її отримали, означає звільнення близько 50 тисяч медпрацівників та закриття 332 лікарень. Усе це – через дефіцит фінансування. Насправді це не передбачає нічого доброго ані для медиків, ані для пацієнтів. Ми не допустимо цієї несправедливості! Це не означає, що ми збираємося згортати реформу. Навпаки, її треба реалізовувати, але суттєво змінивши, враховуючи українські реалії та виправивши допущені при її плануванні помилки. – заявив Міністр Максим Степанов.
Він також зазначив, що для того, щоб підвищити зарплати 435 тисячам медиків, необхідно додатково виділити 11 млрд грн, і це буде зроблено з 1 липня 2020 року за рахунок державного бюджету України.
Втім анонс таких змін сприйнявся частиною суспільства саме як згортання медичної реформи. Зокрема Уляна Супрун, колишня очільниця МОЗ написала, що таке “покращенням реформи” – боягузливий крок у минуле.
Звернення головного лікаря Іллінецької центральної районної лікарні
Шановний пане Президенте!
До Вас звертається головний лікар не столичної, а простої лікарні на Вінниччині. У мене немає наукових ступенів чи регалій, я не є визначним експертом в охороні здоров’я. Я починав простим хірургом і пам’ятаю часи “найефективнішої” у світі радянської медицини, коли платили зарплату борошном або молоком і це було за щастя.
Думаю, останнім часом Ви отримали безпрецедентний тиск від моїх колег з інших лікарень щодо неефективності медичної реформи, ризику масового закриття лікарень та звільнення лікарів.
Розумію Ваш страх та сумніви, відчуваю, що у Вашому розумінні ці ризики переважають над перевагами, але, мабуть, прийшов час Вам почути голос інших лікарень – тих, які вперше за останні 30 років отримали шанс не виживати, а жити і ефективно функціонувати, не заглядаючи при кожній нагоді в карман пацієнта.
Мушу визнати, я і весь колектив Іллінецької ЦРЛ дуже скептично сприймали концепцію медичної реформи, був страх.
Але ми усі розуміли, що залишати все як є – злочин, злочин, скоєний в першу чергу проти наших пацієнтів.Підготовку до реформи ми розпочали ще в 2017 році. Тобто – ТРИ РОКИ ТОМУ.
Ми розуміли, нам треба ставати кращими, сильнішими, робили своїми та силами місцевої влади ремонти відділень, купували обладнання, ліки, залучались підтримкою регіональної влади та депутатів від округу. За що я, як керівник закладу, – вдячний їм!Ми хвилювались, але за результатом укладеного договору з НСЗУ в 2020 році отримаємо 21,3 млн грн. Це – на ПОНАД 3 млн грн БІЛЬШЕ, ніж торік за субвенцією.
Можливо, в масштабах країни ці 3 млн гривень звучать смішно, АЛЕ – як мінімум, це відсутність заборгованості в кінці року по зарплатам лікарям.
Я, як головний лікар лікарні, яка отримає ці додаткові кошти, зможу тепер ВПЕРШЕ не оббивати пороги чиновників в кінці року із благаннями виділити кошти на зарплати нашим лікарям, яких ЗАВЖДИ не вистачало, бо субвенція критично мала. І це просто зарплати, я вже мовчу про ліки і комунальні послуги, ми завжди були в боргах. А так буде і цього року, якщо все повернути як було, повірте мені, людині, яка з цим стикається ЩОРОКУ!
Але навіть це не так страшно, ми 30 років якось викручувались. Страшніше інше – якщо зараз повернути все назад, ми в першу чергу будемо в боргах перед нашими пацієнтами, які вперше отримали надію на те, що не потрібно щось додатково доплачувати чи хвилюватись, що посеред ночі в лікарні немає необхідних ліків в найекстремальніших випадках.
Потрібно розуміти, реформа – не для лікарів, чиновників чи науковців, а для ПАЦІЄНТІВ!
Звісно, все не ідеально, коштів на абсолютно все не вистачатиме, але ми маємо підтримку регіональної влади, а також – розраховуємо, що наступного року збільшать бюджет на програму медичних гарантій.
Зміни – це завжди болючий процес, який потребує сил та витримки. І ми готові до цього. ВПЕРШЕ ЗА ЦІ РОКИ ГОТОВІ.
Не забирайте у нас надію та шанс на нормальне обслуговування наших пацієнтів, ми готові працювати безперебійно та боротись за ці зміни!
Фото – з фейсбук-сторінки Миколи Масленчука
Дякуємо!
Тепер редактори знають.