ГогольFest хоче до Вінниці. Чи хоче Вінниця ГогольFest?

20:14
Автор: admin
Become a Patron!

Не встиг у Вінниці завершитися черговий міжнародний фестиваль, як місцеві культуртрегери, митці, культурні менеджери та дотичні до культури чиновники вирішили взятись за нову, не менш масштабну, ідею.

Тож 19 червня у Хаб Вінниця на запрошення депутатки Світлани Ярової завітав ніхто інший, як директор культового Гоголь Фесту Макс Демський. Метою візиту Макса стала спроба “промацати” ґрунт, проконсультуватися з “сильними культури вінницької” аби зрозуміти, чи потрібен місту фестиваль на кшталт Гоголь Фесту, якою може бути його тематика і що не менш важливо – де саме можна його організувати.

Рада фестивальних директорів

На зустріч зібралася публіка місту відома, однак достатньо різноманітна: від директора Центру історії Вінниці Олександра Федоришена і також директора, але вже фестивалю “Острів Європа” Олександра Вешелені, до директорки КП “Інститут розвитку міст” Аліни Дяченко та директора Департаменту культури Максима Філанчука. А ще – менеджерка культурних проектів Олександра Тарас, художника та очільника Лабораторії актуальної творчості Олександра Нікітюка, радника міського голови Андрій Юсов, і самої Світлани Ярової.

На початку зустрічі Демський коротко пояснив, що собою являє Гоголь Фест. З’ясувалося, що це не конкретне місце і не конкретний час: це, швидше, рух, який може розростатися, зупинятися в конкретній точці і там реалізуватися, аби потім знову рушити далі. Саме так, “по франшизі” Гоголь Фесту свого часу виник феєричний і вже скандальний фестиваль Porto Franko в Івано Франківську, а нещодавно – фестиваль Startup в Маріуполі.

Саме на маріупольському прикладі Макс зупинився окремо, демонструючи, що навіть в такому віддаленому і близькому до фронту, місті, можна створити масовий і якісний фест, який принципово відрізнятиметься від “адміністративних” заходів та приверне увагу всієї країни, якісних учасників та публіки. Окрім того директор Гоголь Фесту анонсував, що вже невдовзі новий паросток цього фестивалю може прорости і в невеликому пристоличному Ірпені. Тож чому це не може статися у Вінниці?

Відтак головними питаннями під час “камерного” обговорення можливого майбутнього нового фесту у Вінниці стало два: яка може бути його основна концепція і тематика, а також – де саме він може відбутися?

До початку обговорення Олександр Нікітюк зазначив: наразі йдеться про влаштування “тізера” вінницького Гоголь Фесту, тобто про проведення “зменшеної версії” події вже в цьому році, реакція на яку дасть зрозуміти – чи варто в цьому місті організовувати кількаденний, великий Гоголь Фест для всієї країни вже в 2019 році.

Щодо тематики і формату думки, природньо, розділилися: хтось найбільше агітував за фестиваль сучасного мистецтва, хтось – за театральний фест, аргументуючи це відсутністю у Вінниці сучасного театру, дехто висловлювався за проведення чогось більш традиційного, пов’язаного, наприклад, з українською народною культурою. Однак в якийсь момент стало зрозуміло, що саме про концепт можливого фесту аудиторія конкретно говорити поки не готова. Адже на разі не зрозуміло, яке місце буде вибране для проведення події, а відтак – що ця територія може дати організаторам і глядачам.

Прийдіть на локацію, погляньте з неї довкола, і вони наштовхне вас на ідею!

Макс Демський намагався мінімально впливати на дискусію, а призначений модератор Нікітюк – максимально нейтрально її модерувати. Тож інколи з перебиваннями одне одного, але “перемовини” щодо місця тривали достатньо енергійно. В результаті попередньо звернули увагу на наступні місця: Концертний зал “Вінтера”, кінотеатр “Росія”, територія колишнього заводу “Кристал”, напівжартома також говорили і про сесійну залу Вінницької обласної ради, яка використовується лише раз на місяць за призначенням.

Зрештою поки що зупинилися на тому, що потенційна команда організаторів потенційного фестиваль мусить побувати на кожній з вірогідних локацій, і, можливо, саме місце підкаже ідею та концепцію вінницького Гоголь Фесту.

Фото Ольги Мірошниченко