Гобої, флейти й саксофони: у Вінниці на конкурсі духової музики “Vin Venti” змагатимуться учасники з чотирьох країн

14:56
Автор: Дар'я Гоц
Become a Patron!

Півсотні учасників із чотирьох країн з’їдуться до Вінниці аби позмагатися у власній музичній майстерності та показати, що духові інструменти дарма втрачають популярність.

Протягом трьох днів у Вінниці відбудеться перший міжнародний конкурс духової музики “Vin Venti”. Конкурс відбудеться у рамках IV міжнародного фестивалю “Vinnytsia Adolphe Sax Festival – 2017”.

П’ять днів саксофону: у Вінниці вчетверте відбудеться Adolphe Sax Festival. ПРОГРАМА

Загалом, мета “Vin Venti” досить проста – популяризувати гру на духових інструментах, а також привернути увагу громадськості до проблем, з якими сьогодні зустрічається духова музика. Окрім того, за словами організаторів, такий захід допоможе налагодити міжкультурні зв’язки з мистецькими закладами України та Європи і підтвердити імідж Вінниці, як міста культурних подій.

Розпочнеться конкурс 8 листопада об 11:00 на базі Вінницької дитячої музичної школи №1. Триватимуть конкурсні виступи протягом 9 листопада, а завершаться  того ж дня о 18:30 урочистим гала-концертом в обласній філармонії.

Сьогодні, 1 листопада, організатори розповіли про деякі особливості та “родзинки” конкурсу.

Як розповів директор “Vin Venti” Віктор Степанчук оцінювати рівень музичного потенціалу будуть провідні музиканти України, Бельгії та Польщі.

  • У нас буде дві номінації по три вікові категорії у кожній. Це номінації “Дерев’яні духові інструменти” та “Мідні духові інструменти”. Загалом вік учасників від 6 до 19 років. На сьогодні ми вже знаємо, що до нас ще приїдуть учасники з Німеччини, Польщі та Китаю. У нас досить професійний склад журі, ми запросили головами журі легенду саксофонної музики Алана Крепена з Бельгії, а також Томаша Слюсарчика з Польщі. Окрім них визначати рівень музичних досягнень учасників будуть відомі  українські музиканти та педагоги.

Окрім того, що вони визначатимуть кращих конкурсаниів, члени журі ще й будуть давати майстер-класи, аби на власному прикладі показати, як потрібно грати. Усі майстер-класи відбудуться одного дня, 9 листопада:

  • 10:00-12:00 – Томаш Слюсарчик (труба), місто Краків, Польща – Вінницька дитяча музична школа №1, ауд. 101
  • 12:00-13:00 – Роман Залевський (тромбон), м. Кропивницький – Вінницька дитяча музична школа №1, ауд. 101
  • 14:00-15:00 – Володимир Семеряга (валторна), м. Дніпро – Вінницька дитяча музична школа №1, актова зала
  • 15:00-16:00 – Олексій Лі (туба), м. Київ – Вінницька дитяча музична школа №1, актова зала
  • 14:15-15:00 – Ігор Проців (кларнет), м. Львів – Галерея ХХІ, конференц-зала
  • 15:00-16:00 – Аркадій Войнов (флейта), м. Харків – Галерея ХХІ, конференц-зала

У конкурсі візьмуть участь 50 учасників, однак, як зазначив Віктор Степанчук, це досить непогана кількість.

  • Наш конкурс вузькоспрямований, специфічний і учасників не можу бути багато. Звичайно, для початку це нормальна кількість, але у нас є великі плани, аби конкурс у подальшому розширювався, аби конкурсні події відбувалися протягом тижня. Але для початку я вважаю, що і це непогано.

Оцінювання обіцяють зробити прозорим за 100-бальною шкалою, до того ж у журі не буде можливості коментувати виступ учасників. Оцінюватимуть майстерність та віртуозність, враховуватимуть технічні сторони твору, динамічність, чи розкрито художній зміст твору.

У рамках конкурсу буде сформовано та презентовано зведений дитячо-духовий оркестр під керівництвом Віктора Степанчука, який звграє на гала-концерті 10 листопада. Участь в дитячому оркестрі візьмуть близько 40 учасників, більша половина з яких вінничани – учні місцевих музичних шкіл та училища.

  • Ми готуємо три твори. Перший – це твір самого Алана Крепена, тобто ми готуємо цей твір, а Алан Крепен приїде і лише диригуватиме. До оркестру також долучаться учасники нашого конкурсу, зокрема старша вікова категорія, перші курси музичних консерваторій та випускники музичного училища, яким ми заздалегідь розіслали ноти, – додає Віктор Степанчук.

Учасники будуть грати на саксофонах, кларнетах, флейтах та інших інструментах. До речі, організатори зазначили, що сьогодні духова музика має ряд проблем, зокрема – стрімко втрачає популярність.

  • У наших музичних школах на сьогодні такі інструменти як гобой, фагот, валторна, туба просто не існують. Водночас, я можу пишатись тим, що у музичній школі №1 є вся “палітра” духових інструментів: класи флейти, гобоя, валторни, тромбона, туби, фагота, а ці інструменти наразі є дуже рідкісними. Але у всіх музичних школах у цих відділах навчається найменша кількість учнів, а в районах таких інструментів в принципі важко знайти. Років 20 тому у Вінниці було близько 60 духових оркестрів, а на сьогоднішній день ми можемо перерахувати на пальцях ті, які лишилися.

Як розповіла директорка Вінницької дитячої музичної школи №1 Тетяна Бурдейна, такі музичні конкурси, як “Vin Venti” особливо корисні для учнів мистецьких шкіл, адже це чудова можливість навчатися та розвивати власну майстерність завдяки майстер-класам та спілкуванню із легендами музики.

Її слова підтримала художня керівниця обласної філармонії Леся Смішко:

  • Філармонія – це зацікавлена сторона у такій події, адже майбутні дорослі досвідчені виконавці, які зараз є лише учасниками конкурсу, це наші майбутні колеги та учасники колективів філармонії. Для дітей це не лише можливість проявити себе, а й можливість у майбутньому виступати на нашій сцені. Тому ми вболіваємо за конкурс  та бажаємо успіху кожному учаснику.

До речі, для переможців підготували призовий фонд з подарунками та грошовими винагородами. Так, гран-прі – 2000 гривень, 1-ша премія – 1000 гривень, 2-га премія – 500 гривень, 3-тя премія – 300 гривень. Однак, навіть для конкурсантів, які не займуть призових місць буде можливість отримати подарунки від меценатів конкурсу. Учасників, які гратимуть на рідкісних інтрументах будуть заохочувати спеціальними призами, як, наприклад, мундштук, який за словами організаторів, коштує понад 100 доларів.