З нагоди Дня захисту прав жінок, у Вінниці говорили про права, можливості та досягнення жінок, зокрема у бізнесі. Про співвідношення жінок та чоловіків на підприємствах та роль жінки на виробництві, а також про боротьбу проти стереотипів говорили представники бізнесу, держави та громадськості.
Сьогодні, 10 березня, у вінницькому хабі “Місто Змістів” відбулося обговорення стосовно жінок у бізнесі – як керівниць, так і спеціалісток різних сфер. Представники та представниці вінницьких підприємств говорили про ситуацію включення жінок у виробництво та управління, а також про переваги жінок на посаді як більш скрупульозних, старанних та інтелектуальних працівниць.
Вступне слово сказали заступниця голови Вінницької обласної державної адміністрації Наталя Заболотна, заступниця директора відділу міжнародного розвитку Посольства Канади в Україні Бронвін Круден, голова ВООГО “Відкрите суспільство”, а також Алла Студілко та Христина Орлова з правозахисної організації “Джерело надії”.
Пані Круден зауважила про важливість взаємодії сил бізнесу та громади задля досягнення гендерної рівності та сталого економічного розвитку:
– Потенціал жінок та дівчат може покращити та допомогти розширити бізнес-практики. Дослідження показує, що ті компанії, де жінки працюють на позиціях топ-менеджерів та у складі ради генеральних директорів, є більш успішнішими компаніями.
“Управління це не сила, управління – це інтелект”
Під час панельної дискусії представниці та представники вінницького бізнесу розповіли про кількість жінок у штаті, а також зауважили про якості, якими виділяються жінки на виробництві.
Щодо співвідношення чоловіків та жінок, то за словами генерального директора “Барлінек Інвест” Андрія Костриці, 43% жінок на їхньому підприємстві є виробничими працівниками та займають посади директорів. Окрім цього, компанія залучає жінок до різних робіт, навіть тих, які вважаються у нашому суспільстві типово “чоловічими”: зокрема, водіння навантажувача.
– На підприємстві ми вишукуємо працівниць, які хочуть освоїти цю професію, безкоштовно навчаємо і що бачимо в результаті? Скрупульозну, більш якісно виконану роботу з найменшим рівнем “бою” на складі, – каже пан Андрій.
Найбільший відрив у співвідношенні чоловіків та жінок назвали представниці ТМ “Україночка” та компанії “Метро “Кеш енд Кері” (там жінок набагато більше), а також в ІТ сфері, де чоловіків традиційно більше. Останнє, за словами менеджерки з персоналу ІТ компанії “ЕРАМ System” Ірини Борачук, пов’язане не з вибірковістю роботодавців, а через упередження стосовно технічної освіти, яка вважається більш “чоловічою” справою. “Тут більше про стереотипи щодо професій – ми працюємо з тим, що є”, – зауважила пані Ірина та додала про доцільність пропаганди рівності у вибору професії.
Окрім цього учасниці панельної дискусії обговорили про виклики для жінок у бізнесі. На завершення учасники панельної дискусії поставили свій підпис у “Декларації про наміри усвідомити та впроваджувати “Принципи розширення прав та можливостей жінок”.
Спільно з Вінницею, аналогічна подія паралельно відбувалася в інших п’яти містах України. Захід у всіх містах завершився символічним боєм у дзвін та спільною фотографією. Як пояснили на початку заходу, боєм у дзвін проводять паралель з аналогічною традицією на фондовій біржі, де звук дзвону позначає його відкриття. Саме у цю сферу жінки залучені дуже мало.
Як зауважили дехто зі спікерів, гендерна рівність – це не лише про жінок. Це і про вразливі верстви населення – про сільських жінок, про жінок, які потерпають від насильства за ознакою статті, а також внутрішньо переміщених жінок.
Фото – Ольги Мірошниченко
Дякуємо!
Тепер редактори знають.