«Галичина-Поділля. Терени забутих духів»: у Вінниці відбудеться презентація двох артбуків

16:08
Автор: Марина Однорог
Become a Patron!

Першого лютого о 16.00 в академічній залі Вінницького краєзнавчого музею відбудеться виставка естампу та арт-буків вінничанки Маргарити Журунової та львівянина Богдана Локатира «Галичина-Поділля. Терени забутих духів».

Це виставка двох артбуків «Українский бестіарій»  та «Чорні гори». Будуть представлені як і артбуки повністю ручної роботи, так і їх наповнення — графічні аркуші, виконані у техніці офорту, сліпі тиснення, якими оздоблені сторінки, авторські шрифти Богдана Локатира. Також можна буде побачити мідні та латунні матриці, з яких і надруковано книги.

Вперше виставка була експонована у період книжкового форуму у вересні минулого року у Львівському національному літературно-меморіальному музеї Івана Франка.

Певні аналогії з літературною творчістю українських класиків Івана Франка та Михайла Коцюбинського, присвяченій Карпатам, можна відчути у творчості молодих митців в образотворчій інтерпретації, а саме – у друкованій графіці, у популярному сьогодні форматі артбуку, де книга стає не тільки носієм інформації, але й синтезом мистецького бачення.

— Коцюбинский був другом і гостем Франка, і закохався у природу і міфологію Карпат, саме перебуваючи у садибі Франка. Так само, гостюючи у Богдана, я захопилася темою карпатських легенд про надзвичайне, —розповідає Vежі Маргарита Журунова.

Маргарита і Богдан – випускники Української Академії друкарства кафедри книжкової і станкової графіки.

— Звичайно, тема артбуку,  як мистецької книги, яку художник розроблює і створює «від і до»: від тексту до палітурки, надзвичайно нас цікавила. «Український бестіарій» — наш спільний магістерський дипломний проект.

До речі, саме «Український бестіарій» потрапив до фіналу конкурсу Натана Альтмана у 2018 році.

Маргарита розповіла про концепцію обох артбуків.

Артбук «Чорні гори»

«Чорні гори» – альбом однієї пісні – це артбук, який являє собою візуалізацію нашої ностальгії за Карпатськими горами. Графічні аркуші для нього були створені зимою (час, коли ми вкрай рідко мандруємо) для дипломної роботи. Напівсвідомо в цих роботах відобразилася наша туга за багатогранною красою дикої гірської природи, за незчисленними її образами та фактурами.

Книга зроблена на кшталт старого фотоальбому. Графічні аркуші стилізовані під формат класичних листівок, з різноманітними пошкодженнями та шумами, ніби на старих фото. У формуванні композицій були використані рішення японського художника Кацусіка Хокусая. Шиття блоку книжки виконане технікою японського шиття, орнамент якого стилізований за мотивами української вишивки.

Артбук «Український бестарій»

Саме слово “бестіарій” прийшло до нас із середньовіччя. Так називалися манускрипти, що описували тварин  –  реальних і таких, що вважалися реальними. Звичайно, з плином часу значення слова дещо змінилося  – зараз це скоріше «книга монстрів», ілюстрована енциклопедія надзвичайних істот.

Міфологічний світ України надзвичайно насичений та багатий живописними образами, він зачаровує та закохує в себе. Одного разу познайомившись з ним, важко витягнути з голови – от хіба що прямісінько на папір.

Треба зазначити, що у графічній серії окреме місце займають дійсно унікальні персонажі карпатської демонології, такі як Гадєр, Повітруля, Чугайстер, Босорканя. Через певну віддаленість та ізольованість гірських поселень у цій місцевості якнайкраще збереглись перекази та старі вірування, а найголовніше – той насичений традиційний колорит, що нажаль, певним чином розмився на більшості територій України.

Книга складається з тринадцяти офортів, що зображують персонажів української міфології, та супроводжуючих текстів, виконаних авторськими шрифтами Богдана Локатира, оздоблених сліпими тисненнями та лігатурами.

Обидва артбуки супроводжує оригінальний шрифт за авторства Богдана.

Про митців:

Маргарита Журунова мала декілька персональних виставок, на яких представляла свій доробок у різних напрямах і техніках. Серед її досягнень – перемоги у конкурсах комп’ютерної графіки, участь у всеукраїнських живописних пленерах, у всеукраїнських виставках НСХУ. Дипломантка міжнародних конкурсів екслібриса та малих форм тиражної графіки, переможниця Міжнародного фестивалю дизайну «Cow» у номінації «листівка». Працює у техніках друкованої графіки, таких як монотипія та офорт, захоплюється аквареллю.

Богдан Локатир закінчив Львівський державний коледж декоративного і ужиткового мистецтва ім. І. Труша, відділення художньої кераміки. Учасник всеукраїнських виставок НСХУ, зокрема Трієнале графіки. Богдан, експериментуючи з різними техніками гравюри, відшукує цікаві ефекти фактур (дерева, паперу), які відіграють важливу роль в образному строї твору. Він тяжіє до геометризованих форм, до афористичного сюжету. Мав персональну виставку друкованої графіки у Івано-Франківську.

Творчим захопленням мистецького дуету також є напрямок ленд-арту – у співавторстві з спільними проектами вони брали участь у фестивалях «Міфогенез» (Вінниця), «Хортиця» (Запоріжжя), у Могриці (Сумська обл.), в Івано-Франківську.

Мали спільну виставку естампу «Невидимий сад» у 2016 році у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї, а у 2017 році – у Хмельницькому обласному художньому музеї.

Виставка триватиме до 28 лютого.