Фонди “Музею Вінниці” поповнили документами діячів часів УНР

20:31
Автор: В'ячеслав Луцков
Become a Patron!

Фонди “Музею Вінниці” поповнили документами, які належали співробітнику дипломатичної місії УНР в Італії Сергію Пащенку та його дружині, Розалії Вассер. Загалом йдеться про понад 50 предметів. 

Як повідомляється на Facebook-сторінці музею, викупити документи вдалося завдяки допомозі небайдужих людей. Так, пропозиція продажу діяла лише протягом кількох днів, тому у музеї не встигали офіційно придбати ці речі через музейну фондово-закупівельну комісію. З цієї причини директор музею Олександр Федоришен оголосив збір коштів, і протягом півтори години вдалося зібрати необхідну суму – 20 500 гривень.

 

 

 

 

Щодо діячів, яким документи належали, то про них відомо, що Сергій Пащенко народився 26 вересня 1894 року в місті Лохвиця (нині Полтавська область). Розалія Вассер з’явилася на світ 27 грудня 1900 року у Коломиї.

– Народжені у різних імперіях на території роз’єднаної України, під час Перших Визвольних змагань вони боролись за українську державність. Зокрема, з документів дізнаємося, що Сергій Пащенко був військовим аташе дипломатичної місії УНР в Римі. Надзвичайна дипломатична місія УНР розпочала свою діяльність у вересні 1919 року.

Італійський уряд встановив лише фактичні контакти з місією без юридичного визнання. Серед комплексу документів є візитівка Дмитра Антоновича – голови цієї місії, співорганізатора Центральної Ради, сина видатного історика Володимира Антоновича. Розалія Вассер до 1920 року була медсестрою в Армії УНР, а пізніше постійною членкинею Українського Червоного Хреста за кордоном, – йдеться в повідомленні.

 

 

 

 

 

 

 

 

Після поразки Української революції 1917-1921 років Пащенко і Вассер опинилися в еміграції. В різні роки жили в Австрії, Швейцарії, Бельгії та Франції. А коли саме Сергій та Розалія побралися – наразі невідомо.

Вказано, що тепер наукові співробітники музею зможуть опрацювати кожен окремий документ і дослідити історію подружжя Пащенків більш детально. В майбутньому вінничани зможуть побачити згадані речі на одній із виставок “Музею Вінниці”.

Фото – з Facebook-сторінки музею