У Вінниці відбувся третій Всеукраїнський діалог “Громади – ветеранам”. Під час нього, зокрема, розповіли про виділення 5,5 мільярда гривень на житло для ветеранів Вінниччини, розробку “Електронного кабінету ветерана”, а також локацію для реабілітації ветеранів на Вінниччині.
Інформація щодо Вінниччини
Зі слів очільника Вінницької обласної ради Вячеслава Соколового, на Вінниччині медична реабілітація ветеранів здійснюється майже у двадцяти закладах, однак цього недостатньо, тож потрібно розвивати цей напрямок.
Зокрема, він розповів, що у Гайсинському районі громадська організація, яка була створена для представлення інтересів ветеранів АТО, звернулась до обласної ради щодо виділення їм земельної ділянки. Локацію розміром в дев’ять гектарів з допомогою різних джерел фінансування мають облаштувати для фізичної та моральної реабілітації військових та їхніх родин.
Зі слів т.в.о. Міністра у справах ветеранів Олександра Порхуна, Вінниччина цьогоріч отримає субвенції на придбання житла деякими категоріями осіб, які є ветеранами війни (АТО, ООС), особами з інвалідністю внаслідок війни, ВПО та членами родин загиблих воїнів.
Загалом йдеться про 5,5 мільярда гривень.
Зміни в ЦНАПах і ТЦК та СП
Зі слів Олександра Порхуна, в ЦНАПах наразі створюють “єдині вікна”, аби ветерани могли без черги отримати всі необхідні їм адміністративні послуги. Наприклад, допомогу з отриманням послуги психологічної реабілітації чи послугу із відкриттям чи закриттям ФОП.
Як зазначає Ірина Верещук, міністерка з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, планується також наповнити ТЦК та СП (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки) більшою кількістю “соціальних повноважень”.
– Там має бути соціальна підтримка – людина має прийти і відчути, що її там чекають, поважають та нададуть все, що необхідно. Якщо це (наразі – авт.) не працює, ми повинні разом вирішити, чим допомогти. Наприклад, якщо соціальними працівниками, то їх може надати Мінсоцполітики й вони мають працювати в ТЦК. Або це, наприклад, перенавчання чинних військовослужбовців для роботи в ТЦК тощо, – зазначає міністерка.
Цифровізація та Електронний кабінет ветерана
Також, зі слів Верещук, в уряді знають та розуміють проблему бюрократизації багатьох процедур, з якими зіштовхуються ветерани. Подолати цю проблему планують цифровізацією.
Зокрема, зі слів Олександра Порхуна, у Мінветеранів наразі вже готується запуск електронного кабінету ветерана, з допомогою якого він зможе отримати всю інформацію та подати заявки на:
– отримання статусу УБД;
– отримання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни;
– отримання статусу члена родини загиблого захисника/захисниці України.
Запустити застосунок планують до кінця року.
Фахівці із супроводу ветеранів та демобілізованих осіб
Також в уряді працюють над початком повноцінної роботи фахівців із супроводу ветеранів та демобілізованих осіб. Він допоможе ветеранам користуватися цифровими урядовими рішеннями та надавати інформаційні послуги ветеранам.
Планується, що такий фахівець “зможе представляти інтереси ветерана, аби він не спілкувався з бюрократією та не бігав з папірцями”.
Наразі Мінветеранів включило таких фахівців у класифікатор посад та планує повноцінний старт цього проєкту. Зокрема, до кінця року планується працевлаштувати понад 3000 таких фахівців. А у 2025 році планується закласти субвенцію для місцевих бюджетів на фінансування цього проєкту.
Фото з відзначенням подяками осіб, які, зокрема, допомагали ветеранам в різних регіонах
Долучення громад
Зі слів Ірини Верещук, відтепер планується також активніше долучати громади до формування державної політики щодо ветеранів.
– Завдання уряду – аби усі громади на всіх рівнях цьогоріч та на наступний рік сформували якісні програми підтримки ветеранів. Адже наразі є викликом те, що громади не знають, де взяти гроші на таку підтримку – враховуючи кількість демобілізованих, ветеранів та проблем, які стоять перед громадами, – зазначає Верещук.
Так, представники громад відтепер будуть долучатись до щотижневих нарад, які організовує Міністерство з питань реінтеграції ТОТ України.
Фото Євгена Симоненка
Дякуємо!
Тепер редактори знають.