Оновлено: 12 Жовтня 2021, в 11:34
З настанням холодів рахунки за комунальні послуги у більшості українців збільшуються у кілька разів – на відміну від заробітних плат та пенсій. При вигляді три-, чотири і п’ятизначних сум мимоволі може виникнути риторичне питання: “Чому так багато?”.
Однак VежА вирішила пошукати відповідь на значно практичніше питання “Як платити менше?”. Адже як видно зі статистики боргів за “комуналку”, така інформація є актуальною для десятків тисяч вінничан.
Станом на кінець липня 2021 року населення Вінницької області боргувало за надані комунальні послуги понад 1 мільярд 93 мільйони гривень, найбільше з яких за газ (578,4 мільйона гривень), електроенергію (199,8 мільйона гривень), опалення та гарячу воду (158,4 мільйона гривень) та водопостачання і водовідведення (86 мільйонів гривень).
У цьому матеріалі ми розберемо, як зменшити плату за ці чотири пункти в рахунках за комунальні послуги – як через оптимальніше використання ресурсів, так і шляхом можливого зменшення тарифних нарахувань. Крім цього, ми дізнались, які існують державні та муніципальні програми для збільшення енергоефективності вашої домівки.
Тепло в оселі
Опалення
Як видно зі статистики – витрати на підтримання тепла в оселі (через централізоване та газове опалення) перетворюються в значну частину боргів за комуналку, тож почнемо саме з порад для їх подальшого зменшення.
Так, якщо ви живете в оселі з централізованим опаленням, варто перевірити температуру повітря. У випадку, якщо вона становить менше 18 градусів через холодні або ледь теплі батареї, варто звертатись до ОСББ чи управляючої компанії – це перший крок до можлвиого перерахунку плати за опалення.
У прес-службі “Вінницяміськтеплоенерго” зазначають, що в ситуації, коли у квартирі споживача відсутні послуги, проблему мають вирішити саме представники управляючих компаній або правлінь ОСББ.
Крім цього, можна звернутись і до ВМТЕ, де можуть ініціювати проведення комісійних обстежень у складі представників теплопостачального підприємства і управляючої компанії/житлово-експлуатаційних об’єднань або правлінь ОСББ.
– За результатами перевірок формується припис на виконання робіт, який надається представнику управляючої компанії/ ОСББ, адже саме вони повинні ліквідувати проблеми в будинку. Але, як правило, приписи управляючі компанії/ОСББ виконувати не поспішають – повідомляють нам у ВМТЕ.
Однак для економії коштів важливий наступний момент: якщо перевірка встановить відхилення від температурних норм теплопостачання (у житлових приміщеннях, за умови їх утеплення, норма – це +18˚С, у наріжних кімнатах – це +20˚С), можна вимагати перерахунок плати за опалення.
Щоправда, перерахунок за послугу з централізованого опалення можливий лише, якщо у будинку не встановлений загальнобудинковий прилад обліку теплової енергії (якщо встановлений, перерахунок неможливий – плата здійснюватиметься за лічильником).
Однак якщо з якістю теплопостачання у вашому будинку/квартирі не виникає проблем і в домівці завжди тепло, рекомендуємо все ж встановити лічильники теплової енергії (один на багатоквартирний будинок) та гарячої води (окремий для кожного споживача).
Котли опалення
Якщо у вас є така можливість, встановіть собі котел опалення – так ви, на відміну від централізованого опалення, зможете чітко регулювати температуру в домівці та економити, вимикаючи котел, коли температура на вулиці це дозволяє.
Найбільш екологічно-чисті в такому разі електричні котли опалення і які можуть допомогти вам з лімітом дешевшої електроенергії (про що піде мова нижче). Також можна встановити комбінований котел – одразу для декількох видів палива.
Також радимо придбати автоматичний котел з можливістю встановлення певної температури – так котел буде працювати не постійно, а вимикатись, коли температура в кімнаті сягне певної відмітки.
Крім цього регульована система опалення прекрасно гармонує з лайфхаками того, як зберегти тепло.
Неочевидні та очевидні поради для збереження тепла
– Утепліть стіни домівки ззовні – часто це недешевий процес, однак зможе окупити себе в довгостроковій перспективі. Крім цього, можна замінити вікна на склопакети або наклеїти на них віддзеркалюючу плівку – до 40% тепловтрат випадає на стіни, і до 18% – через вікна.
-Якщо у вашій домівці є вентиляційні отвори, їх варто обладнати максимально герметичним накриттям – це зменшить потрапляння холодного повітря в домівку та вихід теплого повітря з неї (коли вентиляція непотрібна).
Провітрювання кімнати через вікна краще робити через широко відкрите вікно (10-15 хвилин), ніж через трохи привідкрите протягом набагато довшого періоду часу – так загальні тепловтрати стануть меншими.
– З радіаторів та інших джерел тепла радять зняти декоративні та інші екрани – так тепло буде ефективніше поширюватимусь кімнатою та нагрівати приміщення. З цієї ж причини перед теплоджерелами варто очистити територію – від штор, жалюзі та близько розставлених меблів.
Самі ж батареї для кращої тепловіддачі в кімнату краще розташовувати не в нішах.
– За можливості варто модернізувати простір за батареями – поставивши туди, наприклад, тепловідбивні екрани (ще краще – наклеєними з обох боків на ДСП чи подібний матеріал). Це допоможе направити тепло до кімнати – особливо актуально це буде для кутових приміщень.
– Закривайте двері під`їзду, якщо живете в багатоквартирному будинку – так холод менше проникатиме у вашу квартиру через щілини та при відкритті ваших вхідних дверей.
Можна встановити на батареї термоголовки або до котла опалення під`єднати кімнатний термостат – вони допоможуть регулювати температуру в кімнатах, а отже витрачати менше енергії для опалення
Газ
Загалом, більшість вищеописаних порад, які стосуються збереження тепла в будинку, застосовні й у випадку газового опалення. Тому достатньо встановити газовий лічильник (якщо він у вас досі не встановлений) та дотримуватись означених пунктів (наприклад, щодо утеплення будинку) для економії газу взимку.
– Крім цього, на газорозподільних підприємствах радять встановити гідрострілку на обв’язці котла з частотно-регульованим насосом – це також допоможе економити газ та збільшить ККД котла.
– При приготуванні їжі варто пам`ятати, що найбільша температура вогню – на кінці “язичків”, тому не варто допускати ситуацій, коли вогонь буде огортати пательні, чайники чи каструлі збоку.
– Після закипання води вогонь (а отже використання газу) можна зменшити – вода буде вистигати дуже повільно, що не завадить ефективній кулінарії.
– Варто чистити старий посуд від накипу, сажі та іншого нальоту, які зменшують теплопровідність. Можна також замінити посуд з викривленим дном на новий, наприклад, з нержавіючої сталі, яка швидше нагрівається, а отже є менш енергозатратним.
Електроенергія
Різні тарифи для різних потреб
Більшість українців користується світлом за тарифом 144 копійки за 1 кВт/годину (якщо використано до 250 кВт на місяць) і 168 копійок за 1 кВт/годину, якщо світлом користувались на понад 250 кВт.
Однак можна законно сплачувати за світло в рази менше – для цього потрібно встановити спеціальний лічильник, який може показувати, в які години доби ви користувались електроенергією (зонний лічильник з можливістю параметризації).
У такому разі в різні періоди доби будуть діяти різні тарифні коефіцієнти (двозонні чи тризонні). Так, за двозонним тарифом потрібно буде сплачувати:
– 0,5 тарифу в години нічного мінімального навантаження енергосистеми (з 23-ї години до 7-ї години);
– повний тариф у інші години доби.
За тризонними тарифами, диференційованими за періодами часу:
– 1,5 тарифу (!) в години максимального навантаження енергосистеми (з 8-ї години до 11-ї години і з 20-ї години до 22-ї години);
– повний тариф у напівпіковий період (з 7-ї години до 8-ї години, з 11-ї години до 20-ї години, з 22-ї години до 23-ї години);
– 0,4 тарифу в години нічного мінімального навантаження енергосистеми (з 23-ї години до 7-ї години).
Тобто, якщо у вас буде двозонний тариф і ви використаєте, припустимо, 80 кВт/год – по 40 вдень та вночі, то ви сплатите не 115,2 гривні (80кВт/год х 144 коп), а всього 86 (40*144 коп + 40*72 коп = 86 гривень). Якщо ж ви перевищите ліміт в 250 кВт/год, то частину нарахувань сплатите за половину від 168 кВт.
Як розповідав нам головний технолог АТ “Вінницяобленерго” Сергій Матвієнко, вартість такого зонного лічильника залежить від підключення (кількості фаз) – для однофазного струму ціна складала приблизно до 1500 гривень, для трифазного – від близько 2000 гривень (станом на грудень 2020 року), що окупиться досить швидко у активних користувачів електроенергією.
Технолог розповідає, що в останні 8-10 років такі зонні лічильники вже встановлюють вінницькі забудовники у багатоквартирних новобудовах – тож користувачі можуть звернутись із заявою одразу до відповідного структурного підрозділу Вінницяобленерго (у Вінниці це “Вінницькі МЕМ”) і після дистанційного налаштування сплачувати за нічне користування менше.
Зелений тариф
Однак найбільш вигідним для населення може бути “зелений тариф” – який застосовується у тому разі, коли ви користуєтесь альтернативними джерелами енергії, зокрема, сонячною енергією, що перетворюється на електроенергію через сонячні панелі.
Щоправда, забезпечення свого будинку сонячними панелями є досить дороговартісним, тому, як розповів Сергій Матвієнко, населенню набагато вигідніше встановлювати панелі для того, аби продавати неспожитий надлишок “сонячної” електроенергії за зеленим тарифом.
Сплачувати за неї буде підприємство-постачальник. Так, на Вінниччині більше тисячі осіб, які заробляють на енергії сонця – вартість 1 кВт/год екологічної енергії в кілька разів перевищує вартість енергії в “стандартному” тарифі. Окупляться витрати на обладнання за близько 6-7 років після початку роботи сонячних панелей.
До речі, взимку сонячна енергія також працює – головне, аби все небо не було затянуто великими хмарами. В разі, якщо дні все ж похмурі, ви та інші споживачі будете просто споживати електроенергію з мережі за звичайним тарифом.
Заробити так можна й на інших джерелах альтернативної енергії, наприклад, енергії вітру, проте на Вінниччині цей вид енергії не отримав популярності.
У випадку сонячної енергії спершу радимо проконсультуватись з професійними командами з монтажу панелей та звернутись до Вінницяобленерго щодо процедури оформлення такого альтернативного джерела енергії.
Як економити електроенергію?
– Купуйте енергоощадну техніку – наприклад, енергоощадні лампи освітлення економлять до 90% енергії, а служать до 50 разів довше, ніж лампи розжарювання – найбільш енергоефективні світлодіодні та компактні люмінесцентні лампи.
Найбільш енергоефективна побутова техніка продається із зеленим маркуванням “A” (А+, А++, А+++ тощо). Наступні класи енергоефективності (B, C, D, E, F, G) є гіршими – найгіршою в питанні енергоефективності є техніка “G”-класу.
– Крім цього, в будівлі або на вулиці можна встановити датчики руху для освітлення – так, наприклад, не буде загрози забути залишити світло увімкненим на годину, ніч чи кілька днів.
– Електричний чайник варто чистити від накипу, який зменшує теплопровідність – так вода нагрівається довше та потребує до 30% більше електроенергії.
– Крім цього, варто завантажувати пральну машину ближче до максимуму від норми – перевантаження “пралки”, як і прання лише двох футболок може негативно впливати не лише на економію електроенергії (від прання двох футболок менше води та світла використовуватись не буде), але й на роботу приладу загалом.
– Вимикайте зарядку ноутбуку та телефону з розетки (навіть якщо техніку ви вже не заряджаєте) – це допоможе зекономити кошти. Крім цього, електроенергію через розетку використовує і ряд інших приладів, навіть якщо ви ними фактично не користуєтесь. Комп’ютер та ноутбук не варто залишати в режимі очікування – так він споживає більше енергії.
– Нагадаємо, що не варто ставити холодильник поряд із газовою плитою – так зростуть енерговитрати холодильника.
Як зекономити воду та на водопостачанні?
– Перш за все, варто встановити лічильник на гарячу та холодну воду – якщо ви користуєтесь водою досить відносно мало на день, то дешевше буде сплачувати лише за використане.
– У випадку з гарячою водою можна придбати електричний бойлер або іншу установку для автономного нагріву води – так можна не залежати від централізованого гарячого водопостачання та регулювати максимальну температуру води та її витрати.
– Значна частка води йде на змиви в туалеті, тому радимо замінити радянські та застарілі зливний бачок та унітаз на сучасні економні моделі – так води витрачатиметься в рази менше. Крім цього, якщо є можливість, можна встановити в туалеті пісуар – так економити воду зможуть чоловіки.
– Відомо, що на прийняття душу середньостатистично витрачається у кілька разів менше води, ніж для ванної. Однак можна зекономити ще більше, придбавши спеціальну економну насадку для душу.
– На те, щоб мити посуд в проточній воді, йде досить набагато більше ресурсів, ніж коли це робити в уже набраній раковині чи великій ємності.
– Не варто вмикати напір води в крані на максимум – при відносно невеликій напірній силі можна у більшості випадків виконати ту ж роботу і зекономити сотні літрів води. Для цього можна відповідним чином відрегулювати кран/змішувач.
Теплі кредити, субсидії та борги
Зазначимо, що деякі з наших порад можуть бути досить дороговартісними в реалізації – наприклад, утеплення будинку чи користування альтернативними джерелами енергії.
Однак не всім відомо, що, зокрема, держава та місцева влада можуть фінансово допомогти із деякими пунктами покращення енергоефективності.
Так, наприклад, для житлових будинків з жовтня 2014 року для населення та ОСББ діє урядова програма «Теплих кредитів».
Програма передбачає відшкодування з держбюджету частини кредитів на окремі заходи з покращення енергоефективності. Так, може бути виплачені наступні кошти:
— 20% суми кредиту (але не більше 12 тис. грн) на придбання негазових/неелектричних котлів для фізичних осіб;
– 35% суми кредиту (але не більше 14 тис. грн) на придбання енергоефективного обладнання/матеріалів для фізичних осіб – власників приватних будинків;
— 40% суми кредиту (але не більше 14 тис. грн в розрахунку на одну квартиру) для ОСББ/ЖБК, як юридичних осіб, для загальнобудинкових заходів.
Взяти участь у програмі можна через АТ «Ощадбанк», АБ «Укргазбанк» та АТ «КБ ПриватБанк», до яких потрібно звернутись за додатковою інформацією.
Ще однією програмою підтримки у впровадженні енергоефективних заходів є програма «Енергодім», згідно з якою частково відшкодовують витрати на заходи з енергоефективності в багатоквартирних будинках (для ОСББ). Програма діє до 2023 року на всій території України, окрім тимчасово окупованих територій.
На Вінниччині у програмі взяли участь два проекти – в одному вже відбулось часткове відшкодування, а в іншому заявка лише розглядається (обидва – у місті Вінниці). Детальніше дізнатись про програму можна ТУТ.
Крім цього, у Вінниці існує й міська програма «Розвиток самоорганізації мешканців багатоквартирних будинків та підтримка розвитку об’єднань співвласників багатоквартирних будинків м. Вінниці».
За цією програмою надається можливість отримати додаткову компенсацію з міського бюджету до 30% від загальної вартості виконаних робіт по впровадженню енергоефективних заходів.
Також Вінницька міська рада рішенням від 28.09.2018р. No 1350 «Про затвердження Програми розвитку та утримання житлово-комунального господарства М. Вінниці на 2019-2024рр.» затвердила Порядок проведення капітального ремонту багатоквартирних житлових будинків та об’єктів благоустрою прибудинкових територій м. Вінниці.
Відповідно до даного Порядку можливе проведення капітального ремонту конструктивних елементів та об’єктів благоустрою на умовах співфінансування. За додатковою інформацією щодо співфінансування потрібно звертатись до житлово-експлуатаційного підприємства що обслуговує ваш будинок, голови ОСББ або до Департаменту житлового господарства ВМР за телефонами 59-51-24; 59-52-23.
Ще одна порада стосується того, як не стільки економити, як не платити зайвого. Вчасно сплачуйте за комунальні послуги.
Адже за запізнення з погашенням комунальних боргів можуть накладатись різного роду штрафні комісії. Крім цього, борги за комуналку не дадуть вам можливість оформити субсидію – для уникнення такої ситуації радимо їх реструктуризувати, звернувшись із заявою до відповідного підприємства (“Вінницяміськтеплоенерго”, “Енера Вінниця” тощо).
В такому разі ваш накопичений борг розділять на частини, які вам потрібно буде поступово погашати.
Загальновідомим способом платити менше за комунальні послуги є оформлення субсидії. Для розуміння, чи маєте ви право отримання такої субсидії, радимо звернутись до прозорого офісу та ознайомитись із постановою КМУ “Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива”.
Наостанок порадимо звернутись до муніципального «Зеленого офісу» (просп. Космонавтів, 30) — інформаційного центру, де громадяни можуть отримати консультації і поради з питань енергоефективності та використання відновлювальних джерел енергії. Там вам зможуть індивідуально порадити, як покращити енергоефективність своєї домівки.
Автор висловлює вдячність прес-службам “Вінницяміськтеплоенерго”, “Енера Вінниця”, “Вінницяобленерго” та Вінницькій міській раді за надання роз`яснень при підготовці матеріалу.
Ілюстративні фото – Главком, 5 канал, pinterest.com, itc.ua,
reponse-conso,otdatsvod.com.ua, Голос народу
Дякуємо!
Тепер редактори знають.