Дитина у чорному кубі: біля вежі встановили креативну інсталяцію. ФОТОРЕПОРТАЖ

14:29
Автор: Сергій Стриж
Become a Patron!

У Вінниці відкрилась унікальна інсталяція спрямована на боротьбу з дитячим жебрацтвом. Вінниця – єдине місто України окрім Києва, де представлено подібну незвичайну експозицію.

Діти-жебраки на вулицях наших міст. Ця картина не залишає байдужим, мабуть, нікого. Рука мимоволі тягнеться до гаманця аби подарувати їм кілька гривень. Хоча, цього робити не варто, кажуть захисники прав дітей. Потрібно одразу повідомити поліцію про такий випадок. Бо зазвичай, ці маленькі прохачі є рабами  дорослих циніків, які в такий спосіб збагачуються.

За результатами опитування на замовлення Міжнародної організації з міграції (МОМ) – понад чверть дітей, які потрапили в ситуацію торгівлі людьми в Україні займались примусовим жебрацтвом. Аби привернути увагу громадськості до цього гострого соціального у Міжнародний день захисту дітей у Вінниці відкрилася інтерактивна інсталяція з протидії дитячому жебрацтву. Її назва «Небезпеку видно не одразу». Розташовано експозицію на Європейській площі.

На вигляд, це великий двометровий чорний куб, а в одній з його стін є маленький отвір, через який можна побачити силует дитини. Вона сидить у мороці, з простягнутою рукою. Здається, що дитина сама. Але, щойно ви сфотографуєте її на мобільний чи фотоапарат зі спалахом, як за дитячою спиною з’явиться чорна постать у темних окулярах негідника, який примусив дитину жебракувати.

Арт-об’єкт також містить інформацію про те, як діяти у випадку зустрічі з такими маленькими невільниками, вказує основні інформаційні ресурси протидії торгівлі людьми в Україні.

– В Україні, в останні чотири роки збільшилась кількість дітей, котрі займаються жебрацтвом – розповіла на відкритті інсталяції заступник Міністра соціальної політики України Наталія Федорович. – Протидіяти цьому має соціальна відповідальність притаманна нашому народу, відповідальність громади за кожного з нас. Бо, як кажуть французи – якщо ти втрачаєш свою не байдужість, то твоя байдужість тебе знищить. Тому закликаю бути небайдужими до наших дітей.

На щастя Вінниччина продовж  3-4 років  була найкращою в Україні в плані реагуванню і протидії торгівлі людьми, і дітьми зокрема. Тому саме  тут ми вирішили представити нашу інсталяцію. Зауважу також, що торгівля людьми є третім у світі кримінальним видом бізнесу, що приносить злочинцям великі прибутки.

– Боротися з таким ганебним явищем, як дитяче жебракування по одинці неможливо. Бо того хто маніпулює дитиною, примушує її до жебрацтва, видно не одразу. Ми усі маємо пам’ятати, що коли бачимо дітей, які жебракують, то ми не маємо морального права пройти повз них.

Ми повинні звернутись до поліції, до служби у справах дітей,- наголосила Наталя Заболотна, директор Департаменту соціальної та молодіжної політики Вінницької ОДА. –  А у нас в свою чергу, є чітке реагування на це, є процедура встановлення статусу цієї дитини, є виплати з державного бюджету на підтримку у таких випадках жертвам торгівлі людьми. Ми можемо надати повний комплекс необхідних послуг,  які потребує ця дитина аби повернути її до нормального життя. Не будьмо байдужими.

– В контексті цієї інсталяції ми розглядаємо не лише таку форму експлуатації дітей, як жебракування. За нею стоять й інші ганебні її види. Це і використання дитячої праці в найгірших її формах, залучення неповнолітніх до певної роботи у нічних клубах, використання дітей на польових роботах в спекотних, несприятливих умовах, залучення дітей до роботи, коли ви ще за законом не мають права офіційно працювати (до 15 років), – розповіла Тетяна Дорош, начальник Служби у справах дітей Вінницької ОДА.

– На щастя, на території Вінниччини випадків дитячого жебрацтва не зафіксовано, – каже Людмила Кузнєцова – начальник відділу ювенальної превенції Головного управління Національної поліції у Вінницькій області. – І сприяє цьому, перш за усе, профілактична робота поліцейських. Бо найважливіша робота, – не лише констатувати факт злочину, а попереджувати втягнення дітей в злочинну діяльність, в пияцтво, тютюнопаління й інші негативні прояви.

У Вінниці інсталяція «Небезпеку видно не одразу» триватиме до 4 червня. У ці дні біля чорного куба стоятиме синій намет, у якому працюватимуть волонтери обласної правозахисної організації «Джерело надії». Вони інформуватимуть вінничан про проблему дитячого жебратцтва, проводитимуть профілактичну роботу.

Акція «Небезпеку видно не одразу» у Вінниці проводиться з ініціативи Міжнародної організації з міграції (МОМ) – Агентства ООН з питань міграції, Міністерства соціальної політики України, за сприяння Вінницької облдержадміністрації. Допомогу у створенні інсталяції, також надало Міністерство міжнародних справ Канади, агентство США з міжнародного розвитку (USAID). Акція є частиною інформаційної кампанії МОМ з протидії торгівлі людьми «Небезпеку видно не одразу»

Фото Андрія Завертаного

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.