На 9 днів зачинила дітей в квартирі, залишивши голодувати та помирати. Ця історія, що трапилася в Києві, шокувала усіх, а ім’я Владислави Слюсаренко – 20-річної матері – стало відомим за добу на всю країну. А згодом на Вінниччині у Хмільнику стався ще один кричущий випадок – жінка викинула новонароджену дитину в смітник. Як запобігти подібним випадкам? Як у Вінниці ведуть облік тих, хто немає місця реєстрації і чим можна допомогти – довідувалася VежА.
6 грудня стало відомо, що у Києві 20-річна Владислава Слюсаренко на 9 днів залишила в квартирі без догляду двох малих дітей – 1-річного сина та 2-річну доньку. Зачинені в помешканні діти були довгий час без їжі, в результаті голодування хлопчик помер, а непритомну дівчинку забрали до реанімації. Нещодавно Голосіївський суд виніс їй вирок – 60 діб арешту.
Про не менш шокуючий випадок на Вінниччині стало відомо 8 грудня – у місті Хмільник продавчиня магазину народила дитину на роботі в туалеті, задушила її та викинула у смітник. Пояснити свій вчинок жінка, котра вже має двох дітей, не змогла, тож їй призначили судово-психіатричну експертизу.
Соціальні служби
Як розповіли у міському центрі соціальних служб, у Вінниці є база даних сімей, котрі опинилися у кризових ситуаціях. Нині у цій базі зареєстровано близько 1200 сімей.
- Реальна картина, на мою думку, складеться, якщо кількість цих родин помножити на три, – каже заступник директора центру Євген Косарєв. – Для нас в пріоритеті, щоб родини належно виховували та піклувалися про них. Найскладніші родини ми беремо під соціальний супровід. Наявного ресурсу нам вистачає, щоб охопити 60 таких складних випадків. Але цього недостатньо.
За словами Євгена Косарєва, як правило, такі родини живуть у віддалених районах міста.
- Ми допомагаємо усім – не відмовляємо нікому. Паралельно зі службою справах дітей робимо спільні рейди. І якщо випадки дуже вже запущені – просимо службу розпочати процедуру позбавлення батьківських прав.
– Чи траплялися у Вінниці такі випадки, коли дітей могли зачинити і залишити без їжі?
- На щастя, такого не пам’ятаємо. Були ситуації, коли батьки пили, могли бити дитину, не забезпечували її навіть столом, за яким вона могла би робити уроки. Часто в школу не відпускали.
– Якщо матір приїхала до міста з дітьми, проте не звертається до соцслужб, не стає на облік – як виявляють такі родини?
- Певний час вони намагаються самостійно справлятися. Та якщо виникають складнощі – зазвичай звертаються самі по допомогу. Якщо отримуємо звернення від сусідів, від поліції – йдемо і перевіряємо. Повторю, що нашого ресурсу недостатньо, щоб охопити все місто.
– А як допомогти отаким самотнім матерям?
- У Козятині функціонує державний соціальний гуртожиток для одиноких матерів. Він розрахований на 50-60 місць. Ще є благодійний приватний «Дім мами» під Віннницею – у селі Лука-Мелешківська – там десь до 20 місць. Можливості допомогти, дати дах над головою є.
Поліція
Також ми поцікавилися у поліції чи реагують вінничани на потенційну небезпеку, котра загрожує дитині, котра плаче за стіною у сусідів, самому їх сусіду чи навіть незнайомцю. І в яких випадках поліція може виламати двері, щоб запобігти нещастю чи злочину.
- У Вінниці, на щастя, не було таких випадків. Якщо говорити конкретно про ситуацію, яка сталася у Києві, то у деяких ЗМІ була інформація про те, що хтось із сусідів звертався у поліцію, проте вони начебто не вчинили ніяких дій. Але в столичній поліції вже прокоментували, що це виявилося дезінформацією, бо такого виклику не було. І, фактично, лише виклик сусідів чи навіть когось із перехожих міг би кардинально змінити фінал цієї історії. Бо, згідно із Законом «Про національну поліцію», проникнути у помешкання, що є приватною власністю, поліцейський може, коли є ухвала суду або звернення про те, що небезпека загрожує у цьому помешканні або людям, або історичним та іншим матеріальним цінностям, – розповіла керівник відділу комунікації поліції Вінницької області Анна Олійник.
Інспектор патрульної поліції Вінниці Олеся Шаповалова повідомила, що вибивати двері квартири патрульним доводилося у жовтні, коли диміла квартира 5-поверхівки.
- По провулку Антонова на 5 поверсі сталося задимлення квартири. Виявилося, що мешканка квартири вийшла на балкон, і там її випадково зачинила 2-річна донька. А в цей час на кухні почала диміти сковорідка, на якій готувалася їжа. Пожежні, які прибули на виклик, не могли приставити драбину – їм заважали дерева. Тож патрульні вибили вхідні двері. На щастя, історія завершилася добре, – сказала інспектор.
Крім того, у поліції функціонує відділ ювенальної превенції, котрий інформацію про родини, які опинилися у складних життєвих ситуаціях, передає до Центру соцслужб.
Додамо, що на той випадок, коли майбутня породілля розуміє, що не може виховувати дитину, у Вінниці з 2011 року функціонує «Вікно життя» при монастирі Згромадження Дочок Милосердя Каносіянок, що у центрі міста за адресою Соборна, 18. У лютому 2012 року тут було залишено дівчинку.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.