-
08 Жовтня/ 12:27
Vinnytsia
Публікація08.10.1912:27
“Довіряйте своїм лікарям”: у Вінниці розпочали вакцинацію проти грипу
Цьогоріч в Україні очікують чотири штами грипу. Перші випадки захворювання вже зафіксували на Вінниччині. Наразі у Вінниці вже розпочали вакцинацію містян згідно із програмою “Стоп грип”.
Сьогодні, 8 жовтня, відбулась прес-конференція на якій доктори медичних наук розповіли про перебіг грипу в Україні, придбані вакцини та засоби профілактики від захворювання.
Грип – це гостре респіраторне захворювання, яке викликається вірусом. Вірус грипу передається повітряно-крапельним, повітряно-пиловим шляхом (вірусні частки переносяться повітрям від хворої людини до здорової під час розмови, кашлю, чхання), внаслідок тісного контакту (перебування на відстані близько 2 метрів). Хвора людина навіть із легкою формою грипу становить небезпеку для інших протягом усього періоду прояву симптомів, а це, в середньому, сім днів. Будь-хто у будь-якому віці може захворіти на грип.
Починаючи з жовтня на території Вінницької області очікують сезонне зростання захворюваності на грип та ГРВІ.
Так, за рекомендацією Всесвітньої організації охорони здоров’я для забезпечення максимального захисту від вірусів, циркуляція яких очікується саме цього сезону, щорічно змінюється штамовий склад вакцин.
У сезоні 2019-2020 років для північної півкулі в склад вакцин проти грипу включені наступні штами вірусів:
- вірус, подібний до А/Вrisbane/02/2018 (Н1N1)pdm09,
- вірус, подібний до А/Каnsas/14/2017 (НЗN2),
- вірус, подібний до В/Сolorado/06/2017 (лінія В/Victoria/2/87),
- вірус, подібний до В/Рhuket/3073/2013 (лінія В/Yamagata/16/88).
В Україні зареєстровані та дозволені до використання дві вакцини проти грипу. Фахівці запевняють, що вони обидві є ефективними та безпечними. Це вакцини:
– ДЖІСІ ФЛЮ (GCFLU), виробник Green Cross Corporation, Корея;
– ВАКСІГРИПТЕТРА (VAXIGRIPTETRA), виробник Sanofi Pasteur, Франція.
За словами доктора медичних наук та завідувачки кафедри інфекційних хвороб ВНМУ ім. Пирогова Лариси Мороз, цьогоріч в Україну надійде лише 500 тисяч вакцин.
Як пояснив директор Департаменту охорони здоров’я міської ради Олександр Шиш, наразі у мережі Вінницької міської аптеки вже є лише 2500 вакцин ДЖІСІ ФЛЮ, друга партія очікується наприкінці жовтня або ж на початку листопада. Загалом за програмою “Стоп грип” вінничани, які не мають пільг, сплачують лише половину вартості вакцини, а іншу половину сплачують з міського бюджету. Наприклад, за вакцину ДЖІСІ ФЛЮ містянам доведеться сплатити близько 130 гривень, оскільки її повна вартість становить 260 гривень. Програмою передбачено відшкодування коштів за 10 тисяч щеплень, відтак, як пояснив Олександр Шиш, за необхідності вакцини для вінничан будуть перекуповувати з інших міст.
Тут варто зазначити, що динаміка вакцинації у Вінниці поступово зростає. Якщо у 2014-2015 роках у місті було вакциновано лише 431-432 особи, то з початку програми “Стоп грип” у 2016 кількість бажаючих отримати щеплення зростає. Наприклад, у 2016 році таких людей було 2743, а в 2018 вже 5559 вінничан отримали щеплення (та й це лише 1,5% всієї кількості мешканців міста).
Перш ніж отримати щеплення необхідно пройти огляд у свого сімейного лікаря. Якщо протипоказань немає, тоді лікар виписує направлення на придбання вакцини за 50% вартості. Після цього, з чеком, необхідно повернутись до кабінету щеплень для безпосереднього проведення вакцинації. Також необхідне спостереження за пацієнтом протягом 30 хвилин.
Перш за все, щеплення варто отримати містянам, які належать до груп ризику:
- діти до двох років;
- вагітні жінки;
- люди віком від 65 років;
- люди з надмірною вагою;
- хворі на діабет;
- хворі на хронічні серцево судинні захворювання;
- хворі на хронічні захворювання легенів;
- люди з іншими тяжкими хронічними захворюваннями;
- люди, що перебувають на імуно-супресивній терапії.
Для цих людей грип становить особливу загрозу, оскільки стан їхнього організму суттєво знижує їхні шанси видужати без небезпечних ускладнень, а часто – і вижити.
Крім того, існують професійні групи ризику до яких належать медичні працівники, вчителі й вихователі, продавці, водії громадського транспорту, усі, хто працює в багатолюдних місцях. У цих людей немає жодної можливості уникнути перебування поряд із хворими людьми, тому для них особливе значення мають усі без винятку засоби профілактики грипу.
Як впізнати грип?
Зазвичай симптоми грипу з’являються раптово. Найчастіше це різке підвищення температури тіла (більше 38 градусів), головний біль, біль у м’язах, біль у горлі, кашель, нежить, світлобоязнь.
Найефективнішим засобом профілактики грипу є саме вакцинація. Оптимальний час введення вакцини –
початок осені (вересень-жовтень). Разом з тим, щеплення рекомендують робити і в пізніші терміни – протягом всього сезону грипу. Вакцинація не ослаблює, а посилює здатність організму протистояти грипу. Імунітет після введення вакцини формується через 7-14 днів.
Фахівці наголошують, що при перших симптомах захворювання не варто займатись самолікуванням і краще одразу звернутися до сімейного лікаря, адже грип небезпечний своїми ускладненнями на організм людини. Особливо небезпечна хвороба для дітей. Як зазначила докторка медичних наук та завідувачка кафедри дитячих інфекційних хвороб ВНМУ ім. Пирогова Ірина Незгода, це, зокрема, може бути нейротоксикоз, менінгіт, енцефаліт, бронхіт, трахеїт, пневмонія, вражається серцево-судинна система.
– Довіряйте своїм сімейним лікарям, вони добре орієнтовані в цій проблемі і добре навчені фахівцями в плані розпізнавання того чи іншого стану і саме вони вирішать, що в подальшому робити з тим пацієнтом, у якого є клініка чи ГРВІ, чи грипу, чи ГРВІ, – додав доктор медичних наук, завідувач кафедри пропедавтики внутрішніх хвороб ВНМУ ім. Пирогова та радних міського голови з питань охорони здоров’я Юрій Мостовий.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.