14-16 червня у Вінниці відбудеться другий міжнародний літературний фестиваль “Острів Європа”. Як і минулого разу, цьогоріч очікуються гості-літератори з багатьох країн світу, а також присутність фестивалю відразу на декількох локаціях по всьому місту.
Попри те, що до фестивалю ще майже чотири місяці, його натхненник та директор Олександр Вешелені розповів про деякі подробиці “Острову Європа”-2019 спеціально для Vежі:
Чим відрізнятиметься цьогорічний фестиваль від першого фестивалю «Острів Європа»?
Він стане міжнародним в усіх сенсах – з англомовним супроводом і перекладом, розширенням географії учасників та прагненням збирати дійсно найкращих письменників з усього континенту.
Чи будете задіювати нові міські простори та локації під час цьогорічного фестивалю?
Так, ми завжди експериментуємо з можливостями міського простору, де література звучить по-особливому. Цьогоріч ми справді хочемо здивувати кількома дивовижними куточками, де напевне ще ніколи не відбувалися мистецькі події (як скажімо торік було зі сходами на Кумбарах).
Якими країнами буде представлена міжнародна програма фестивалю? Із ким ведете переговори? Із якими національними «малими літературами» будете знайомити вінничан під час другого фестивалю?
Серед країн уже точно маємо підтвердження Польщі, Угорщини, Румунії, Швейцарії, також хочемо долучити письменників-емігрантів з Балкан, котрі вже довший час живуть в Німеччині, Голландії та Словенії. Усі вони – лауреати найпрестижніших літературних премій Європи і мають дуже цікавий творчий доробок. Тема «малих літератур» цього року буде ще більш фокусною, зокрема в рамках спецпрограми про мови, якими в світі говорять і пишуть лише кілька десятків чи сотень тисяч людей (їдиш, ретороманська, кримськотатарська).
Чи цьогоріч заплановані читання на острові Кемпа?
Ідея проводити єдиний «тихий» мистецький захід на рік у заповідному просторі Кемпи для нас надважлива – саме для того, щоб нагадувати про унікальність цього простору у його природному вимірі. Цьогорічна концепція події пов’язана з первинним образом Кемпи як півострова, що був відділений від суші штучним ходом річки. Напевно, неважко здогадатися, які автори будуть у фокусі цієї спеціальної події.
Чи передбачені перформанси у програмі фестивалю?
Щовечора відвідувачів фестивалю чекають висококласні, відточені та насичені поетичні перформанси і концерти, на яких тексти набуватимуть фолкових, хіп-хопових та електронних форм. Заключний концерт фестивалю без перебільшення стане справжнім вокальним потрясінням міжнародного рівня, якого Вінниця ще точно не чула й не бачила.
Яких зіркових гостей-учасників фестивалю очікувати вінничанам?
Письменників, участь яких для будь-якого світового фестивалю вважається честю та великою відповідальністю.
Торік спеціальною подією фестивалю стала виставка «На горі», присвячена постаті Ігоря Костецького. Чи буде цьогоріч спецподія? Яка її тема?
У виставковому форматі ми презентуємо ще одну унікальну постать, про яку несправедливо мало говорять у Вінниці та загалом Україні. Це уродженець нашого міста, котрий задовго до Коцюбинського зумів описати життя Єрусалимки у неповторному колориті середини ХІХ століття. Йдеться про класика їдишомовної літератури Іцхака Йоеля Лінецького, біографія та слава якого багатьох шокує неймовірними поворотами.
Який формат заходів запланували?
Ми думаємо, що ідеальний мікс з читань, дискусій, авторських зустрічей, презентацій, квестів та екскурсій, а також музичних подій та навіть спонтанних акцій якнайкраще розкривають можливості Вінниці та літератури як органічної її частини. Звісно, хочеться досягати wow-ефекту повсякчас, тож думаємо також над додаванням новітніх технологій, але найбільшим подарунком для наших відвідувачів є можливість бути в одному просторі та на рівних з митцями, котрі говорять важливі речі про європейську історію та наше сьогодення. Це те, що однозначно є довготривалим і найважливішим wow.
Читайте також: Психологічний курорт для культурної еліти: чим став і може стати фестиваль “Острів Європа” для Віннииці?
За інформацією прес-служби фестивалю “Острів Європа”
Дякуємо!
Тепер редактори знають.