Доступна історія: у Вінниці збирають гроші на 3D-макети експонатів для людей із вадами зору

15:18
Автор: Катерина Дядюк
Become a Patron!

У Вінниці збирають гроші на виготовлення 3D-макетів музейних експонатів – 75 тисяч гривень. Це дасть змогу людям із вадами зору доторкнутися до історії та відчути себе повноцінними відвідувачами Вінницького обласного краєзнавчого музею.

Ідея проекту «Почуй та торкнись історії» належить громадській організації «Хвиля життя». На сайті «Спільнокошт» у описі проекту вони зазначили, що в країнах ЄС незряча людина може почуватися впевнено та комфортно, адже там існують окремі туристичні програми, адаптовані музейні екскурсії, працюють спеціальні агенції тощо.

В описі проекту також зазначено, що «в Україні, завдяки зусиллям небайдужих людей та громадських організацій, вже є пішохідні екскурсії для незрячих, але повноцінне відвідування музеїв майже неможливе». Зокрема, йдеться про те, що торкатися експонатів заборонено, оскільки вони є крихкими та зберігаються в певному температурному режимі, а також про те, що гіди під час екскурсій не звертають увагу на речі, які для незрячого є важливими, бо їм не спадає на думку, що об’єкти є недоступними для тих, хто сприймає світ на дотик, слух, нюх.

– Відвідуючи краєзнавчий музей у Вінниці з групою учнів у 2012 році, зрозуміла, як важливо мати правильну уяву про історичні та культурні об’єкти, – розповіла Оксана Войтко, ініціатор проекту і людина з інвалідністю 1Б групи по зору. – Дуже хотілося торкнутися стародавнього великого глечика, та коли руками потяглася до нього, отримала суворе зауваження із забороною торкатися до усіх предметів експозиції.

«Почуй та торкнися історії» – соціальний проект ГО «Хвиля Життя» from Oksana Voitko on Vimeo.

Щоб вирішити цю проблему, автори проекту хочуть адаптувати музейні екскурсії для людей з інвалідністю по зору, створивши 3D-макети десяти музейних артефактів з тифлокоментарями до них (аудіозапис з детальним описом візуальної частини – ред.).

Частину заходів допоможе реалізувати фонд «Відродження», виділивши гроші на випуск музейного довідника шрифтом Брайля (30 тисяч гривень), підставки та освітлення для копій моделей (20 тисяч гривень), влаштування тренінгів для працівників музею (8000 гривень), обладнання для допомоги в орієнтуванні в приміщеннях (6000 гривень), гонорари науковцям-гідам (5000 гривень), транспортні витрати (4000 гривень) та інші витрати (2000 гривень).

Але для повноцінної реалізації проекту цього не достатньо, і волонтерам необхідна підтримка від небайдужих людей та меценатів. Загальна сума, яку потрібно зібрати складає 75 тисяч гривень:
– створення тифлокоментарів – 3000 гривень;
– аудіозапис екскурсій з тифлокоментарями – 9000 гривень;
– виготовлення 3D-моделей – 43000 гривень;
– придбання комплектів радіогідів – 7600 гривень;
– виготовлення сувенірів – 4900 гривень;
– адміністративні та організаційні витрати – 7500 гривень.

Якщо все вдасться, то для незрячих і слабкозорих людей двічі на місяць будуть проводити адаптовані екскурсії у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї, які триватимуть впродовж усього дня.

– Проект дуже цікавий, працівники з радістю долучаться до реалізації, – зазначила Катерина Висоцька, директор Вінницького обласного краєзнавчого музею. – Частина фондів буде детально переглянута і до тематичних екскурсій для людей з вадами зору буде долучено експонати, які є аналогами пам’яток: одяг, кольчуги, посудини, зразки вишивок тощо.

Організатори з ГО «Хвиля життя» зазначили, що здобутий досвід передадуть іншим музеям, а також використають для покращення екскурсій для незрячих людей у різних містах України. Таким чином люди із інвалідністю по зору отримають відчуття комфорту та турботи суспільства. А міста стануть туристично привабливими для вразливих категорій населення.

Підтримати цей соціально важливий проект можна ТУТ (мінімальний внесок – 50 гривень).

Фото – biggggidea.com

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.