Публікації за датами

  • 23 Листопада/ 14:39
    Люди

    Публікація23.11.1814:39

    Автор:Дар'я Гоц

    До Вінниці приїхав доктор Хенк із Нідерландів, щоб навчати українських колег. ФОТО

Навчати вінницьких лікарів працювати “по-європейськи” та ділитися закордонним досвідом системи охорони здоров’я до Вінниці приїхав сімейний лікар із Нідерландів. Хенк ван Схотхорст вже понад п’ять років відвідує Україну та поширює свої знання серед молодих лікарів. 

До Вінниці лікар Хенк ван Схотхорст завітав уже вдруге. Якщо під час свого першого візиту він читав ознайомчку лекцію для фахівців департаментів охорони здоров’я, то нині приїхав спілкуватися та ділитися досвідом саме із вінницькими лікарями.

Тетяна Бондаренко, начальниця відділу лікувально-профілактичної допомоги дитячого населення департаменту охорони здоров’я, розповіла, що вони зацікавились співпрацею із нідерландським лікарем, щоб зрозуміти, як вирішувати деякі болючі питання, які існують у сфері охорони здоров’я України сьогодні.

– Коли приїжджає професіонал, який багато десятків років присвятив практичній медицині і який може поділитися своїм досвідом та допомогти “виплисти” в нашому морі інформації – це дуже важливо. Для навчання ми зібрали невелику кількість спеціалістів, адже навчати п’ять днів велику залу – це не надто ефективно. Сьогодні у нас тренінг для тренерів, тобто ми надалі плануємо, як будемо впроваджувати те, що нам привіз сьогодні доктор Хенк.

Хенк ван Схотхорст працював сімейним лікарем з 1980 по 2007 рік, нині він на пенсії та займається просвітницькою діяльністю. Розповідає, що його головна мета – це гарне здоров’я та рівень медичної допомоги. Саме тому він заснував фонд “Ділитись знаннями. Нідерланди-Україна”.

– У нас є деякі можливості допомагати та покращувати рівень медицини в Україні і ми хочемо ділитися своїми знаннями.

Загалом, доктор ван Схотхорст, наголошує, що він не теоретик, а саме практикуючий лікар і на своїх тренінгах для українських колег розповідав про особливості медицини в Нідерландах загалом, та детальніше торкався тем лікування отиту, огляду дітей, діабету, бронхіальної астми, лихоманки, E-Health тощо. Більше уваги приділяють практичним навичкам роботи, щоб учасники тренінгу могли потім самі стати тренерами та поширювати отримані знання. Зазвичай, нідерландський лікар приїздить до України 3-5 разів на рік.

У Нідерландах 80-90% пацієнтів звертаються лише до сімейних лікарів і отримують кваліфіковану допомогу, тому госпіталі у країні розвантажені. На питання чи можливо таке в Україні, лікар Хенк зауважив, що варто зважати на відмінності культур, а не рівень медичної допомоги.

– Цікаво, як швидко з початку кампанії з вибору сімейного лікаря, з січня до серпня, третина українців обрала своїх лікарів. У недалекому майбутньому ще буде багато змін. Міністерство робить певні кроки, разом з тим молоді лікарі – ентузіасти і вони використовують різні ресурси, щоб покращувати свої професійні навички. Але між ними (Міністерством і молодими лікарями) – прірва. Старші лікарі бояться змін, хоча це відбувається. Поки молоді лікарі зацікавлені у змінах – все відбуватиметься дуже швидко.

З його слів, одне із важливих питань, які сьогодні необхідно вирішити у системі медицини України, – побудувати міст між Міністерством і молодими лікарями, які готові до змін. Ще однією великою проблемою є відсутність довіри пацієнтів до лікарів. На думку Хенка ван Схотхорста, причина у лікарях, адже основа довіри – це спілкування та пояснення. Лікар вважає, що необхідно детально пояснювати своїм пацієнтам чому назначають чи не назначають той чи інший препарат або аналіз.

Окрім цього, в українських лікарів багато різних медичних протоколів і в цій інформації вони просто “тонуть”. Хенк ван Схотхорст вважає, що через це лікарі не можуть чітко вивчити цю інформацію. Однак тепер Міністерство охорони здоров’я України дозволило українським лікарям користуватися європейськими клінічними протоколами і це призведе до змін.

– Тут, в Україні, ви можете подивитися на Схід та Захід і робити свої висновки, – додав лікар.

Разом з тим лікар Хенк ван Схотхорст зазначив, що в Нідерлландах теж є свої недоліки і в них не все ідеально, але певними речами вони задоволені. Зокрема, пишаються своїми протоколами медичної допомоги, які написані самими лікарями для лікарів.  Також у одного сімейного лікаря на дільниці в середньому 2-3 тисячі пацієнтів і лікарю допомагають медсестри. Як зазначив пан доктор, для такої кількості людей лікарю необхідно принаймні три медичні сестри, яких він сам собі обирає та навчає. До речі, в Нідерландах добре розвинена страхова медицина. Лікар отримує певну кількість грошей, яку сплачує страхова компанія, і з них він платить зарплати найманим медсестрам, водію, який возить на нічні виклики, за оренду приміщення для прийомів тощо.

Один із ініціаторів зустрічі з нідерландським лікарем Олександр Котілов, який також є обласним дитячим пульмонологом та доцентом кафедри пропедевтики дитячих хвороб розповів, що для себе дізнався багато цікавої інформації. Зокрема, про реакцію європейських батьків на температуру дітей і що при 38 градусах ніхто не буде панікувати, також у Нідерландах є спеціальний сайт для батьків, де є детальна інформація що робити в тому чи іншому випадку і тоді необов’язково звертатися до лікаря.

Також цікавою виявилась система надання невідкладної допомоги: пацієнту необхідно лише сказати одну фразу, що йому потрібна реанімація, потім його знаходять за допомогою GPS-навігації і машина швидкої допомоги прибуває протягом 15 хвилин.

– Насправді, наш колега говорить багато простих речей, але коли ми подивились глибше – нам є чому повчитися. Рівень сімейного лікаря у Нідерландах дуже високий, – додав Олександр Котілов.

Протягом візиту у Вінниці доктор Хенк ділиться досвідом із 14 молодими фахівцями, які надалі будуть влаштовувати тренінги в інших групах для лікарів “первинки”. До речі, участь у такому навчанні була безкоштовною.

Фото Ольги Мірошниченко

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

author avatar
Дар'я Гоц
Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть
Ctrl+Enter

Дякуємо!

Тепер редактори знають.