Дівоча справа: як розвивають жіночий футбол у Вінниці. ФОТО

10:56
Автор: Vежа
Become a Patron!

Матеріал підготувала студентка Львівського політехнічного університету

Діана Дубинська

Чи відрізняється жіночий футбол від чоловічого та як виховати десятки успішних футболісток? На ці питання має відповідь тренер Вінницької жіночої команди «ЕМС-Поділля» Олександр Дудник.

Він вже понад 10 років тренує дівчат, які грають у Збірній України, а деякі з них навіть демонструють свої сили за кордоном: «Футбол більше, ніж життя. Адже він всюди: на роботі, вдома, в Інтернеті». Олександр Дудник зазначає, що прагне виховувати не лише чемпіонок, але найголовніше – гідних людей.

До речі, авторка матеріалу також випускниця цієї футбольної школи й спробую зруйнувати певні стереотипи, які існують стосовно жінок у футболі. З Олександром Дудником ми поспілкувалися про розвиток жіночого футболу у місті та успіхи команди, чи відрізняються тренування хлопців та дівчат, а також, чи існують упереджені ставлення до жінок в спорті.

Олександре, як Ви розпочали свою кар’єру тренера? У Вас є фахова освіта?

– Моя кар’єра тренера розпочалася у 2010 році. Це відбулося взагалі неочікувано. Я саме завершив свою професійну футбольну кар’єру і навчання. Потім мені надійшла пропозиція від дитячо-юнацької школи «Інтеграл», яку очолював Софина Василь Степанович. На той момент у мене не було спеціальної освіти. Я закінчив Вінницький аграрний університет. Але, після спроби себе у ролі тренера, я вступив у Житомирський педагогічний університет, де отримав освіту вчителя фізичного виховання, а у Вінницькому педагогічному університеті закінчив магістратуру.

Розкажіть про Вашу першу жіночу команду. Як заохочували дівчат до футболу?

– Я взагалі не очікував, що буду працювати з дівчатами. Мене направили у загальноосвітню школу №2 і там працював вчитель фізкультури Максим Городецький, який розпочинав рух жіночого футболу у Вінниці та її області. Тоді вже були набрані дівчата, з якими я почав працювати, а потім приходили дівчата з інших шкіл.

– Були дуже талановиті дівчата та прогрес був поступовий. Коли вони почали перемагати у різних чемпіонатах області та України, то вже тоді зрозуміли, що потенціал є і він великий.

Яка різниця між тренуванням хлопців і дівчат?

– Якщо чесно, то великої різниці немає. Ми правильно розподіляємо навантаження. Різниця лише у тому, що у дівчат може змінюватися настрій, а у хлопців такого немає.

На Вашу думку, в суспільстві або ж загалом у спортивному світі є стереотипи про те, що футбол – не жіноча справа і краще грають чоловіки?

– Кожен вид спорту представлений і жінкам, і чоловікам. Жінки також виконують такі ж самі тактичні, технічні, теоретичні й психологічні завдання, як і чоловіки. Потрібно лише пам’ятати, що дівчата не такі сильні фізично, як хлопці. Хочеться, щоб люди вже почали сприймати, бо нація повинна оздоровлюватися, а це приходить лише через спорт.

 Яких успіхів вже досягла Ваша команда?

– Я читав інтерв’ю Юлії Христюк і вона правильно сказала, що багато дівчат пройшли шлях від чемпіонату міста й області до професійної жіночої команди, ми вийшли на Вищу Лігу. Наша команда є Чемпіоном України з футзалу. Було багато перемог. Також багато других місць, коли ми у фіналі програвали серію пенальті, але ми не зупиняємося. Наш головний успіх – виховати гарних людей, які будуть пам’ятати, приходити до нас і не відвертатись.

Олександр Дудник розповідає, що наразі у дитячо-юнацькій школі займаються близько 60 дівчат різного віку: від 9 до 20 років. За словами тренера, найголовніша риса, яка необхідна, аби професійно займатися футболом – працьовитість: «Адже практика показує, що талановитими приходять одиниці дівчат, решта досягають успіху лише завдяки своїй праці».

З Вашої команди є дівчата, які грають за жіночу Збірну України. Де та як їх помітили?

– За весь час нашої роботи, понад десять людей викликали у Збірну України. Наразі Юлія Христюк буде грати в Національній Збірній України й вже дебютувала в офіційних матчах. В U-19 грає Аліса Бордюг, в U-17 – Дарія Борисюк та Марія Дуднік, а в U-15 – Єва Ізотова. Щоправда, останній рік через пандемію коронавірусу юнацькі Збірні не скликалися. Основне місце, де помічають спортсменок – це змагання, як Чемпіонат України у Вищій Лізі та юнацькі змагання різних вікових категорій.

Олександр Дудник додає, що найголовніша мета – оздоровити дівчат та виховати гарних людей: «Адже не всі будуть спортсменами й футболістами, але потрібно, щоб всі стали гідними людьми, які підтримували б один одного».

Які подальші плани вінницької жіночої футбольної команди?

– Розвиватись, продовжувати брати участь у чемпіонаті України й в різних змаганнях, перемагати, підготовлювати гравців для Національної Збірної й виховувати гарних людей.

Чи завжди відкритий набір футболісток і що потрібно, аби потрапити до команди?

– Набір відкритий завжди. Ми ніколи й нікому не відмовляємо. Для цього потрібна лише спортивна форма і взуття. Заняття безкоштовні. Можна сказати, що батьки не мають жодних ніяких фінансових витрат. Змагання також безкоштовні. Лише коли змагання по області, тоді витрати можуть бути на дорогу.

Олександр Дудник додає, що можливість безкоштовно тренуватися та розвивати жіночий футбол у місті є завдяки підтримці президента «ЕМС-Поділля» Юрія Корбута та директора ВОДЮСШ Ігоря Коваля.

Охочі спробувати свої сили у жіночому футболі можуть записатися на заняття у тренерів Олександра Дудника (067 904 18 71) та Наталії Чурікової (067 242 64 05).

Фото надані Олександром Дудником

Читайте також: Від шкільного стадіону до США: історія вінницької футболістки Юлії Христюк

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.