Ділянку під будівництво обере штучний інтелект: у Вінниці презентували City Scopes. ФОТО

17:57
Автор: admin
Become a Patron!

Скільки “кіл пекла” потрібно пройти українцям для того, щоб знайти підходящу земельну ділянку для того чи іншого будівництва в місті – багато з нас знає не з чуток.

Окрім того, що складно знайти саму інформацію про вільну землю, для спорудження, скажімо, готелю чи ресторану потрібно враховувати ще масу факторів, як то наявність поруч зелених зон чи парків, близкість до аеропорту, театрів чи нічних клубів, транспортних розв’язок тощо.  Інколи на пошук вигідної ділянки в і без того забудованому місті потрібні місяці, а то й роки. Але що буде, якщо цю справу віддати штучному інтелекту?..

У Гамбурзькому університеті пішли саме таким шляхом і розробили інноваційний інструмент для міського планування City Scopes – спеціальну комп’ютерну програму з величезною панеллю-тачскріном, яка схожа на велетенський планшет, розміром з обідній стіл.  Завдання чудо-апарату – прогнозувати, візуалізувати та моделювати сценарії розвитку міста, якщо ту чи іншу його частину планують змінити. Наприклад, щось збудувати. Таким чином City Scope – інтерактивний та візуальний інструмент, який значно полегшує планування розвитку міста та наочно демонструє, “що буде, якщо..”.

 

Днями цей чудо-“стіл” презентували у Вінниці його творці проф. Ньоннінг та асистент Беренс з Гамбурзького університету в рамках програми співпраці Вінниці з Німеччиною GIZ. Вінниця стане одним з п’яти міст України, де презентована City Scopes та буде вивчена можливість міської влади в повній мірі скористатися можливостями девайсу.

 

Як це працює

City Scopes це, фактично, великий комп’ютер, який працює “в парі” з іще більшим дисплеєм, розташованим горизонтально у формі стола. Дисплей виводить на екран мапу міста (у нашому випадку це була мапа Гамбурга), а також дозволяє на ній “відіграти” різноманітні містобудівні сценарії.

Наприклад, нам потрібно обрати земельну ділянку, яка найкраще підходить для будівництва готелю. Перед тим, як машина покаже нам найбільш вигідні ділянки, потрібно виставити необхідні нам параметри. Ідеться про кількість, приміром, зелених зон, що розташовані поруч (ми обираємо їх число вручну, ніби переводимо стрілки на годиннику), за таким самим принципом обираємо кількість хвилин, які потрібно витратити, щоб добратися з готелю до аеропорту.

 

Далі – кількість кав’ярень і ресторанів, які мають бути розташовані поруч, рекреаційних зон, спорткомплексів і СПА. Коли всі необхідні дані введено – City Scope швидко видає на карті необхідний результат – у нашому випадку це було п’ять земельних ділянок, які є вільними, на яких можна вести будівництво і котра підходять нам за параметрами.

Ми можемо обрати ту ділянку, яка нам більше подобаються, але якщо не здатні визначитися з остаточним вибором, допомогти також може комп’ютер. Ще одне натискання на екран – і штучний інтелект обирає найбільш вигідну, на його думку, ділянку.

Окрім визначення зручної землі для будівництва, апарат може вирішувати ще масу проблем, пов’язаних з міським плануванням та давати відповідь на велику кількість питань: транспортного, демографічного, навігаційного, енергетичного характерів тощо, адже здатен накладати на мапу велику кількість шарів і працювати з ними усіма одночасно. Головне питання – це дані, вихідна інформація, до якої City Scopes має застосувати свої алгоритми опрацювання, аби видавати результат у візуальній та зручній формі. І саме наявність чи відсутність цих даних для Вінниці та інших українських міст – найбільша проблема та виклик.

 

Чи буде це у Вінниці?

Саме зараз фахівці Гамбурзького університету мандрують Україною, аби зрозуміти, яким містам може бути корисне дане устаткування. У фокусі уваги крім Вінниці – Полтава, Житомир та Чернівці. Головне запитання для прийняття рішення про передачу City Scope цим містам – чи зможуть місцеві фахівці працювати з такою технікою та використовувати всі її можливості.

   

А головне: чи мають ці міста достатню кількість даних (або ж чи зможуть вони їх зібрати), аби завантажити їх у City Scope для того, аби апарат працював на повну потужність і міг видавати справді корисні результати та вирішувати питання, пов’язані з містобудуванням?

Наразі ці питання лишаються відкритими, так саме як і те, хто оплатить придбання машини, вартість якої становить близько 20 тисяч доларів.

Фото Андрія Завертаного та Вінницької міської ради