ДЕ НЕМАЄ БОГА: Макс Кідрук презентував у Вінниці новий психологічний роман. ФОТО

21:32
Автор: Катерина Дядюк
Become a Patron!

Учора, 26 вересня, Макс Кідрук презентував у Вінниці свою нову книгу: не трилер, хоррор чи фантастику, а драматичний, психологічний роман під назвою «ДЕ НЕМАЄ БОГА» (скорочено – ДНБ).

На зустріч із письменником у конференц-зал «ТРЦ Мегамолл» прийшло близько сотні людей, значна частина – уже з придбаною книгою, менша – уже з прочитаною.  

Привітавшись з усіма, Макс Кідрук одразу зазначив, що його роман – не про авіакатастрофу і не про виживання в горах, хоча на обкладинці зображений саме розбитий у горах літак. Його роман – «спроба збагнути, чи є всередині нас щось таке, що втримує від перетворення на звірів у місці, де не діє мораль, у місці, де немає Бога».

– Цей роман складається з низки історій і чи не єдине, що їх сюжетно поєднує, це  власне авіакатастрофа, яка відбувається в горах. Але сама авіакатастрофа займає менше ніж десяту частину цього роману, – зауважив письменник. – Насправді роман про долі шістьох героїв, і складається з чотирьох на перший погляд нібито не пов’язаних між собою розповідей, котрі найбільше мене вразили впродовж минулих п’яти років.

Власне, наступні кілька годин письменник й розповідав ці історії. Традиційно, вони не стосувалися сюжету, але були вкрай важливими для його розуміння. За півтори години Макс Кідрук пояснив усім різницю між європейськими право популістськими партіями та апартеїдом і розповів про журналістське розслідування щодо священиків-педофілів бостонської католицької церкви, за яким зняли оскароносний фільм «В центрі уваги». Також він показав ролик з кумедним експериментом на мавпочках капуцинах, вірусне відео з кошеням і дуже детально, з власноруч намальованими схемами провів 20-хвилинний експрес-курс з історії гри в американський футбол, у якому дуже доступно пояснив правила і функції кожного з гравців у команді й навіть посекундно розібрав один із кращих розіграшів «найкрутішого героя свого роману» – Брендона Бартона

Письменник розповів про головних героїв свого роману, схематично зобразивши на карті величину їхньої значимості і взаємозвязки між собою.

Макс Кідрук почав із таємного папського кардинала Дюка Апшоу, який летить до країни, де навіть формально не існує католицької церкви. Його прототипом став бостонський архієпископ, кардинал Бернард Лоу із вже згаданого розслідування, який знав щонайменше про 134 випадки педофілії серед бостонських священиків і нічого не зробив.

– Коли подивився фільм, мене це дуже вразило… Я ніяк не міг зрозуміти, як те, що він робить, могло миритися в його голові з тим, у що він вірить? Ще раз: 552 доведених факти сексуальних знущань…, – поділився письменник. – В ось цій історії я намагався пояснити сам собі, що відбувалося в його житті такого, що зробило можливим прийняти рішення не оприлюднювати і не робити хоч що-небудь зі священиками-педофілами.

Наступна історія – про доведену до відчаю українку Анну Янголь, що ігнорує дзвінки чоловіка і перевозить величезну суму грошей, «розштовхану по білизні». Зі слів письменника, про неї важко говорити без спойлерів. Макс Кідрук зазначив лише те, що в кінці роману, в одному з двох найбільш емоційно важких епізодів цієї книги, він транслював свої погляди через роздуми Анни. Для кращого розуміння він порадив прочитати усім книгу Франса де Вааля «Мораль без релігії. В пошуках людського у приматів», показав експеримент науковця з мавпочками капуцинами та їхньою реакцією на несправедливість, а в кінці резюмував: 

– Світ не є аж таким жорстоким місцем і ми моральні не тому, що під нами є якісь підпірки з релігії, соціальних норм, чи законів, ми моральні тому, що ми успадкували мораль від приматів. І говорити, що релігія є основою моралі, все-одно що стверджувати, що справедливість виникла лише після Великої французької революції.

Ще кілька історій стосувалися таких героїв «ДНБ», як німець Олівер Моргенштерн, успішний молодий баварський політик, який при цьому ненавидить свою роботу; ізраїльтянка Гелен Горовіц, хірург із Тель Авіва; та росіянин-пілот Єгор Парамонов, який намагається приборкати аерофобію після загибелі коханки в катастрофі рейсу MH17, збитого над Донбасом (реальна подія – ред).

Але найважливішою для себе і найбільш емоційною історією Макс Кідрук називає сюжетну лінію гравця в американський футбол Брендона Бартона. Письменник навіть не змінював ім’я, щоб ввести цього персонажа в роман.

– Я не відбитий і я усвідомлюю, як складно декому з вас було б читати про американський футбол, цілковито не популярний в Україні вид спорту, хоча у Вінниці краща ситуація, у вас тут «Вінницькі Вовки» і вони реально круті…,  – поділився Макс Кідрук. – Я просто не хочу, щоб вас той матч відлякував, і щоб коли ви бачили це в тексті не лякались, а розуміли, на скільки це круто… і перейняли хоча би часточку мого дикого, нереального захвату від перегляду цього найбільш складного, згідно Книги рекордів Гіннеса, і найбільш інтелектуального командного виду спорту. Та це історія не про американський футбол, а про стосунки хлопчика і його батька, який потім виріс у майбутнього чемпіона, і чому він виріс у майбутнього чемпіона.

Наприкінці Макс Кідрук ще раз наголосив, що книга не є збіркою оповідань, які він назвав романом, адже ці історії насправді дуже щільно між собою пов’язані: деякі явно, деякі – ні. Принаймні спільним для усіх героїв є рейс 341, який веде до найбільшого випробування у їхньому житті.

Макс Кідрук відомий своєю увагою до деталей, тож навіть якщо ви не розумієтеся на політиці, спорті, наукових дослідженнях чи літаках…, читаючи, мимоволі таки опинитеся в сусідньому кріслі білосніжного «Boeing 777», поруч з нервовою Анною Янголь, чи неймовірно крутим Брендоном Бартоном, разом із ними переживете катастрофу, і випробуєте, чи є всередині вас щось таке, що втримає від перетворення на звіра у місці, де не діє мораль, у місці, де немає Бога.


На кінець презентації письменник запросив усіх не соромитися писати відгуки у соцмережах під хештегом #ДеНемаєБога (він справді їх усі читає – ред.). Попросив тільки не робити спойлерів.

Також на презентації у Вінниці Макс Кідрук анонсував дві нові книги. Перша – збірка оповідань «Заради майбутнього», сім з яких були опубліковані раніше у різних виданнях, і три нові (березень 2019 року). А друга – роман «Доки світло не згасне назавжди», над яким автор працює зараз (осінь 2019 року). Письменник розповів, що це буде інтерактивна книга з доповненою реальністю, для якої створять безкоштовний мобільний додаток.

Зрештою, після десятка запитань від вінничан, про роман, музику і американський футбол, відбулася авторгаф-сесія, де Макс Кідрук фотографувався зі всіма охочими.

Та на одному все ж варто наголосити. Хтось мав це запитати, і таки запитав: «Коли буде третій “Бот”?».

– Ну, ви розумієте, до чого все йде, – почав Макс Кідрук.

– До того, що його не буде? – відвідувачі.

– Я рухаюся в напрямку все більш гостросоціальної психологічної прози. Те, яким є Бот, дуже дисонує з тим, що я зараз читаю, дисонує з моїм уявленням про якісну літературу. Я розумію, що вам це неприємно чути, і це взагалі не ваші проблеми… Але я вважаю, що спроба пояснити, що робилося в голові у того кардинала, трохи більш цікава і абсолютно точно більш важлива, ніж хлопчики з темними очима, які кудись там їдуть без жодної мети і жодної причини… Ця історія готова і якби хтось її навіть написав за мене, я б її віддав. Серйозно, я б віддав права. Так колись зробив Майкл Крайтон: він написав «Парк Юрського періоду» потім продовження, і потім зрозумів, що ідея себе вичерпала абсолютно. І до останнього фільму, який знімали, вже не було книги…. Я не кажу ні, але щось інше крім цього я вам сказати не можу.

Нагадаємо, що Вінниця стала третім містом у рамках  Всеукраїнського туру #101містоДНБ. У Вінницькій області Макс Кідрук завітає ще до Гайсину. Там презентація роману відбудеться у четвер, 15 листопада, в Центральній бібліотечній системі (площа Миру, 1). Початок – о 13:00. Вхід – вільний.

Великий уривок з нової книги Макса Кідрука можна прочитати ТУТ

Фото – автора

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.