Чия береза: у Вінниці два сусідніх будинки сварилися через дерева

16:55
Автор: Віталія Мазур
Become a Patron!

Аварійна машина з люлькою, чоловіки з бензопилами, два десятки людей – переважно старше середнього віку – та поліція. Усі вони зійшлися в дворі будинку №29, що по проспекту Космонавтів, аби вирішити, здавалося б, звичайне та доволі буденне питання – обрізка дерев на прибудинковій території.

Предметом конфлікту стала береза, що росла на перетині територій двох багатоквартирних будинків – №27 та №29. Мешканці 29-го будинку ще півтора роки тому подали звернення, що дерева у їх дворі потребують розчистки, адже з височезних лип під час сильного вітру падає гілля, а в дворі граються діти.

Коли у двір приїхала аварійна машина, а звідти вийшли спеціалісти із бензопилами, цим занепокоїлися мешканці сусіднього – 27-го будинку. Один із них вирішив викликати поліцію.

«На Космонавтів ріжуть дерева, мешканці заблокували невідомих з бензопилами» – таке повідомлення отримала також VежА. Стурбовані даним питанням – бо цього ж дня на проспекті Космонавтів зрізали кленову алею – ми виїхали на подію. Коли ж прибули – поліція вже поїхала, а біля будинку зібрався невеликий мітинг серед мешканців двох будинків.

  • Не знімайте, бо телефон вам поб’ю, – вигукнув чоловік із натовпу, побачивши журналістів. Одна дівчина, що також прибула, отримавши це повідомлення, взагалі заклякла.

Намагання журналіста Vежі цивілізовано пояснити мету свого візиту, обернулися ще більшим обуренням. Врешті, той чоловік швидко зник, а нам вдалося зрозуміти суть конфлікту.

  • Я була тут зранку, побалакала з мешканцями, хлопцям вкотре детально пояснила. А коли доїхала до міськради – мені вже подзвонила поліція, – говорить Марія Хартник, спеціалістка з питань обрізки дерев у департаменті житлово-комунального господарства.

За її словами, ще півтора року тому було звернення з приводу обрізки дерев. А ще в жовтні 2013 року було проведено обстеження дерев комісією при департаменті міського господарства. З того часу значна частина дерев ще більше зазнала ушкоджень.

  • Навіщо було різати березу? – Зелена гарна росла собі, – обурювався один чоловік із 27-го будинку.
  • Чому нас не запитали, коли взялися різати? – додала ще одна жіночка.

  • Бо це територія нашого будинку, – відповів старший по будинку №29 Олексій. А для доказу своїх слів показав план території.

Останнім переконливим аргументом стало пояснення Марії Хартник, що береза була аварійною – за кілька років всередині дерева утворилося дупло.

Коли, здавалося б, конфлікт було вичерпано, то суперечка вже виникла серед мешканців одного будинку. Так, пенсіонерка з 29-го протестувала, щоб комунальники різали липу, котра росте просто біля її під’їзду.

  • Є правила для зелених насаджень. І складаються вони для того, щоби ними користуватися, а не садити дерева де заманеться. Наприклад, дерево не повинно рости до будинку близько, інакше це загрожує руйнації фундаменту. Що й відбувається із будинком по проспекту Космонавтів,29, – говорить Марія Хартник.

Таких дерев виявилося багато біля цієї будівлі. Аби вберегти фундамент від руйнування, їх також доведеться зрізати. Аби конфліктів не виникало з цього питання, просто під час зборів мешканці влаштували збір підписів. Тим більше, що в майбутньому вони планують зробити підсилення фундаменту, а дерева заважатимуть провести ремонтні роботи.

  • Розумієте – в нас є акт на санітарну обрізку дерев. За правилами обрізки, це взагалі може бути стовбур 5 метрів висотою, а все решта просто відсікається. А тоді дерева пускають молоді пагінці і формується естетична крона. Виключенням є такі дерева, як береза, сосна. У нас фахівці, котрі цим займаються, вже по 10-15 років на цих посадах, і вони знають які дерева яким чином треба обрізати. Але я попросила, хай мешканці зберуть підписи – щоб надалі до нас не було питань, – каже спеціалістка із обрізки дерев.

На запитання – чому так довго чекали у цьому дворі реакції на звернення – пояснює, що у Вінниці недостатньо служб, котрі цим займаються. Якщо працівники ЖЕКів можуть обрізати окремі гілки та кущі, то для цих дерев потрібна аварійна машина із краном-люлькою.

  • У нас одна вишка з люлькою та понад 400 адрес на все місто, ми фізично не встигаємо. А якщо якийсь ураган десь дерево звалив, то ми в першу чергу направляємо бригаду туди. Саме тому така затримка. Інша обрізка здійснюється в порядку черги. Зараз у нас працює три бригади – ріжемо, складаємо, вивозимо. Це виконує «Аварійно-диспетчерська служба», котра виграла тендер через ProZorro, – говорить пані Марія.

Аби процес відбувався швидше, вона просить мешанці для початку налагодити між собою контакт, аби надалі не виникало конфліктів та непорозумінь. Адже тепер термін виконання цих робіт зсувається далі – замість одного дня біля будинку на Космонавтів комунальникам довелося працювати два дні.

Зате тепер світліше стало, сонце видно. А дрібні гілочки внизу і самі хлопці обрізати могли би, а не поліцію викликати, – як висновок всього конфлікту сказав сивочолий мешканець будинку №29.