Публікації за датами

  • 26 Липня/ 14:17

    Vinnytsia

    Публікація26.07.1914:17

    Автор:Дар'я Гоц

    Чи збудують ТЦ на Гоголя: громадські слухання завершилися криками та зайшли в глухий кут. ФОТО

У Вінниці на Гоголя планують побудувати чотириповерховий торговельно-офісний центр. Щоб обговорити всі деталі будівництва із мешканцями тих будинків, які розташовані зовсім поряд, планували провести громадські слухання. Однак виявилось, що домовитися із винничанами досить непросто.

У четвер, 25 липня, були призначені громадські слухання, які мали відбутись безпосередньо за адресою майбутнього будівнитцва на Гоголя, 3. Після 18 години у дворі почали збиратися мешканці навколишніх багатоквартирних будинків. Одразу помічаємо, що між собою всі категорично заявляють, що ніякого будівництва не дозволять.

Наразі за адресою потенційного будівництва, на вулиці Гоголя, 3, розташована нежитлова забудова, що підлягає знесенню. Натомість, згідно проектної документації, новий торгово-офісний центр складатиметься з чотирьох поверхів та горища, загальна площа забудови складатиме 890 квадратних метрів.

У невеликій кімнаті будинку місця всім не вистачило, адже прийшло більше людей, ніж розраховували організатори слухань. Про те, що захід буде доволі емоційним стало зрозуміло ще перед початком слухань, коли одні мешканці не хотіли надавати документи, які підтверджують, що вони проживають у будинках навколо, а інші хотіли вигнати із приміщення всіх осіб, які “лише займають місце” і не живуть поряд із потенційним будівництвом.

За регламентом, спершу представник фірми забудовника, юрист Леонід Марцинківський (до речі, екс-кандидат у народні депутати) мав представити проект, а потім відповідати на питання присутніх. Планувалось, що всі спілкуватимуться по черзі, однак насправді все виявилось зовсім не так. Мешканці будинків по Гоголя 1 та 5, а також Пирогова 3А доволі емоційно зазначали, що сама презентація проекту їх не цікавить, натомість вони мали чимало питань до нових власників земельної ділянки.

Говорили, що ще понад 10 років тому їх прибудинкову територію незаконно забрав колишній власник ділянки по Гоголя 3, а тому мешканці багатоповерхівки залишились взагалі без власної території та навіть не мають дитячого майданчика у дворі. Зазначали, що нібито навіть виграли суд, а тому жодне будівництво на “своїй прибудинковій території” більше не дозволять. Прохання надати докази того, що мешканці дійсно виграли суд, зустріли емоційну відповідь: “А нам це не потрібно! Це вам потрібно, от ви і шукайте!”

Раніше мешканці будинків надсилали звернення до міської ради, у якому повідомляли, що частина території під забудову торгово-офісного є прибудинковою територією будинку №5. Зазначили, що на ділянці у 400 квадратних метрів були насаджені дерева, а також протягом 11 років був дитячий майданчик. У 2003 році двоповерховий будинок за адресою вул. Гоголя, 3 був проданий новим власникам Павловському Б.І. та Нискоклону І.В., які, як вказано в заяві, “через декілька місяців захопили ділянку без будь-яких документів”. Мешканці зазначили, що звертались письмово і до міської ради, і до “ВООБТІ”, і в Державний комітет по земельних ресурсах. Всі підтвердили, що ця ділянка була самовільно захоплена власниками будинку №3. “Їх викликали повістками на розгляд справи про порушення земельного законодавства. Для того, щоб наш будинок не втратив остаточно прилеглу територію, ми звернулись до суду. Після двох судових засідань суд постановив, що ділянка була захоплена і ми, мешканці будинку №5, маємо право нею користуватись. На сьогодні ми бачимо, що будинок №3 вже має нового власника і ділянка, прилегла до нашого будинку, вже відводиться під будівництво торговельного центру”.

Щоправда, дехто з мешканців навколишніх будинків намагався знайти компроміс у цій ситуації та питав про можливість виділення певної ділянки на території майбутнього центру під дитячий майданчик. Їм Леонід Марцинківський відповів, що це не передбачено.

Інших мешканців хвилювало, що станеться із проходами та заїздами до дворів та чи не звузять їх. Пояснили, що навіть навпаки, ширина проходів збільшиться, однак ця відповідь не сподобалась зокрема й тому, що торговельно-офісний центр передбачає парковку на 27 місць і мешканці не хотіли бачити під вікнами чужі автівки. Хоча в проекті зазначено, що парковка буде у цокольному (нульовому) поверсі майбутнього ТОЦ, а не у дворах.

Зрештою, приблизно через годину рівень напруги у приміщенні піднявся настільки, що було запропоновано просто перенести громадські слухання. Мешканці ж зазначили, що переносити їх ні до чого і вони хоч зараз проголосують проти будівництва. Однак навіть до цього не вдалось домовитись через те, що у кімнаті стало надто голосно і було важко просто почути хто і що говорить, а ще деякі учасники слухань стояли подалі в коридорі та взагалі не могли брати участь в обговореннях.

– Ну ви цивілізовані люди чи ні? – не витримувала координаторка слухань Валентина Ямпільська з департаменту правової політики і якості міської ради, у якої навіть сів голос через шум у кімнаті.

– А ви цивілізовані? – не менш голосно відповідали їй мешканці.

Почувши, що рішення мешканців, яким би воно не було, має дорадчий характер і за можливість будівництва все ще мають проголосувати депутати міської ради, присутні мешканці розсміялися та говорили про те, що в такому випадку “все вже ясно”.

– Депутати не можуть не дослухатись до мешканців. Нікому ж не потрібні скандали! – переконувала Валентина Ямпільська. – Ви ж самі обирали депутатів! Ви знаєте, хто у вас депутат?

– Та мені не потрібно знати депутата! І так зрозуміло все, – емоційно вигукувала одна із мешканок будинку.

Зрештою, мешканці будинків просто встали та пішли зі слухань, не узгодивши жодного рішення. Хіба що зазначили, що самі вирішать, коли їм буде зручно провести наступні слухання та повідомлять про це міську раду.

Щоправда, навіть вийшовши з будівлі, вони не відпускали представника нового власника цієї земельної ділянки та переконували Леоніда Марцинківського, що жодне будівництво не може розпочатись, адже зовсім близько інші будинки, які не мають своєї території та ділянку потрібно повернути.

Вирішуємо розпитати мешканців про суд, який вони нібито виграли і якщо це дійсно так, то чому ж вони досі не можуть повернути свою прибудинкову територію.

– Про це може розповісти наш старший по будинку, але він нас “злив”, розумієте? Він нас зрадив, – розповідає Інна Солдатова. – Тому що він сам бізнесмен та не хоче з ними зв’язуватися. Його ми обирали, але коли йому потрібно було зробити на горищі собі якісь лабораторії, то він нам говорив, що буде захищати. От він і подав до суду, коли в нас цю територію забрали. Це десь давно було. Десь років 10-12 тому. Він мені говорив, що суд виграли і будемо будувати дитячий майданчик, але цей “товариш” вже огородив усе і я ж не могла йти боротися з ним! Ми чекали, коли все буде цивілізовано. У нас же зовсім немає прибудинкової території, але ж по закону на кожного мешканця відводиться якась земля.

Щоправда, без відповіді лишилось питання, чому протягом цих років мешканці будинку не змусили виконати рішення суду, якщо дійсно виграли. Говорили, що всім займався старший по будинку, однак, на жаль, ні в кого із присутніх не виявилось хоча б його номеру телефону, а тому поспілкуватися з ним одразу не вдалося.

– Знаєте, якби тут будували якусь дитячу лікарню чи спортивний комплекс, то я б мовчала, – продовжує жінка. – Але що за центр? Що за необхідність така, бідна людина немає куди гроші вкласти! От, до речі, коли будували перед Універмагом цей “меморіал”, то у нас весь дім “їздив”. У мене тріщини і щороку я їх заклеюю, тому що тріскає рівно посередині. Мені сказали, що це так наш будинок “їздить”. А якщо тут ще почнуть копати та вивозити? Куди вони все вивозитимуть? Як можна буде тут пройти, коли почнуть копати і сміття буде?

Люди також скаржились на старі мережі, через що у їхніх будинках часто вимикається світло та прориває труби. Їх хвилювало наскільки збільшиться навантаження на мережі, якщо збудують офісний центр і які наслідки будуть для житлових будинків.

До речі, виявилось, що земельні конфлікти на цій ділянці не вперше та навіть не вдруге. Зустріли Наталю, яка раніше мешкала у будинку по Гоголя 3, який сьогодні став місцем конфлікту. Жінка розповіла, що з народження мешкала у цій будівлі, у якій було лише дві квартири, мала позаду дому великий гарний сад.

– А потім одного ранку виходжу у двір, а там ковшем землю риють! Під будівництво багатоповерхівки. Не хочу нічого говорити, але незаконно. Просто взяли, і забрали нашу ділянку, і ковшем у моєму дворі рили.

Тепер вже мешканці цієї багатоповерхівки по Гоголя 5 проти будь-якого будівництва поряд. Вони запевняють, що і на наступні громадські слухання обов’язково підуть та будуть добиватися повернення своєї прибудинкової території.

Також запитали Леоніда Марцинківського, що саме планують побудувати і чи готовий новий власник земельної ділянки піти на певні поступки аби домовитися із мешканцями будинків навколо.

– Це буде більше офісний центр, якщо й будуть комерційні приміщення, то лише на першому поверсі. І це не значить, що будуть маркети чи щось, що передбачає вивантаження товарів. Ви ж бачите, що тут логістично це практично неможливо. Тут може бути сфера послуг, тобто або перукарня, або турагенція, щось невеликого формату. А все решта – офісні приміщення, які будуть розташовані каскадом: чим вище поверх, тим менша площа, щоб забезпечити нормальний рівень інсоляції (потрапляння прямого сонячного світла- ред.) для будинку по Гоголя 5. Плануємо забудувати вісім соток землі, а цей двоповерховий будинок знесемо, він не жилий і вже аварійний, здається.

– Я знаю, що було звернення з боку мешканців будинку по Гоголя 5. Дані судового реєстру не свідчать про те, що є рішення суду, яке певним чином або змінює конфігурацію земельної ділянки, або ставить під сумнів правосуб’єктність власника, який нам продавам цю землю. Тобто, у 2003 році дійсно були якісь зусилля, щоб щось оскаржити, аде вони ні до чого не призвели. Рішення суду насправді немає. Можливо, мешканці просто видають бажане за дійсне. Тому я абсолютно спокійно пропоную розібратися, щоб не було приводу для маніпуляцій. У попереднього власника всі документи були в порядку.

Щодо подальших дій, то Леонід Марцинківський зазначив, що будуть намагатися домовитися із сусідами. Хоча й додає, що для цього необхідно спокійно зрозуміти позицію та все обговорити.

Коли відбудуться наступні громадські слухання наразі ще не визначили, однак їх вже було запропоновано провести у більшому приміщенні, де б змогли вміститися всі бажаючі, а саме у хабі “Місто змістів”, по вулиці Пушкіна.

Фото Марини Сербінович

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

author avatar
Дар'я Гоц

Дякуємо!

Тепер редактори знають.