“Чужих дітей не буває”: у Вінниці працює інклюзивний центр для підлітків. ФОТОРЕПОРТАЖ

12:58
Автор: Дар'я Гоц
Become a Patron!

Вінниці працює інклюзивний підлітковий центр, де діти з інвалідністю займаються разом з дітьми без вад і таким чином соціалізуються та адаптуються для життя.

У невеликому приміщенні за адресою вул. Стельмаха, 25 завжди багато дітей. Деяк із них приїздять сюди з різних куточків Вінниці та віддалених мікрорайонів. Все тому, що у інклюзивному “Центрі підліткових клубів” створені умови для адаптації дітей з інтелектуальними чи фізичними порушеннями. Загалом заклад відвідують 210 дітей, з яких близько 80 – з інвалідністю.

На базі центру реалізують один із проектів-переможців “Бюджету громадських ініціатив” – “Чужих дітей не буває”. За отримані кошти (а це 800 тисяч гривень з міського бюджету) проводили низку тренінгів для родин, де виховуються діти з інвалідністю. Окрім цього також придбали спеціальне обладнання для занять та реабілітації дітей: шведська стінка, сухий басейн, спортивний інвентар, обладнання для сенсорної інтеграції тощо.

У закладі декілька кімнат, де відбуваються різні навчання. Нині тут є творча майстерня, заняття з вивчення англійської та польської мов, ігротерапія, арт-терапія, соціально-побутове орієнтування та спортивні заняття.

 

У спеціально обладнаній кухні декілька дітей готують піцу. За словами голови правління Благодійного фонду Центр соціалізації та реабілітації дітей з аутизмом та іншими розладами “Розвиток” Олесі Самойленко, такі заняття дуже корисні, адже доволі часто дітей з розумовими порушеннями навчають певним академічним знанням, однак не пояснюють, як жити.

– Це соціально-побутове орієнтування. Тут поряд є магазин, тому діти можуть навчитися самостійно придбати продукти, розрахуватися та одразу приготувати. В нас дуже часто приділяється увага академічним навичкам, а самообслуговування не потрапляє в увагу. Це дуже погано.

До речі, у закладі також є спеціальні вбиральні та навіть душова кімната.

 

– Ми мріяли про таке місце для підлітків. Це взагалі катастрофічна тема і я сподіваюсь, що цей досвід буде поширюватися і в майбутньому будь-де, в будь-якому місті таких підлітків і молодь будуть приймати.

У кімнаті поряд, яка повністю фіолетового кольору, педагог разом із дівчинкою малюють за допомогою піску – так відбувається арт-терапія.

 

У найбільшій залі з дітьми займаються фізичними вправами та спортивним іграми. Поряд “сховався” творчий гурток. Олеся Самойленко розповідає, що діти досить добре спілкуються та взаємодіють.

– Діти долучаються до доброї справи. Якщо це здорова дитинка, то вона терплячіша і лояльніше ставитиметься до особливих діток, які не відчуватимуть себе некомфортно, – додала тренер-реабілітолог Олександра Пасічник.

 

– Тут багато речей спрямовані на те, щоб дітям було цікаво і комфортно і саме по сенсорній інтеграції. Дуже велика проблема, що інколи можна побачити нетипові рухи в дітей, або вони якось дивно себе поводять. Все тому що вони не відчувають свого тіла. Завдяки вправам діти починають стабілізувати себе в просторі і розуміють, як поводитись та нормально себе почувати. Ми всі можемо фільтрувати зовнішні подразники, а в дітей, наприклад, з аутизмом це порушено. Один хлопчик розповідав, що не розумів відстань від першої сходинки до підлоги, в нього було запаморочення і нудило. Саме завдяки таким спеціальним вправам, діти зможуть себе нормально відчувати.

 

Однією із проблем є страх батьків, які бояться, що їхню дитину будуть ображати або не приймуть. Тому на прикладі такого інклюзивного центру збираються показати, що не варто перейматися і особливі діти можуть бути успішними.

До речі, у Вінниці офіційно близько 200 дітей з аутизмом, а загалом у місті близько 2400 з різними видами інвалідності.

Після екскурсії кабінетами центру міський голова Вінниці Сергій Моргунов подарував закладу телевізор і проектор, та зазначив, що педагоги тут роблять гарну роботу.

– Потрібно створювати певні умови для проведення вільного часу для молоді в позаурочний час, дітки повинні чимось займатися, а не просто сидіти по дворах. В цьому випадку завдання нашої команди – створити відповідні умови, цю роботу ми розпочали з 2011 року. У нас є такі клуби в різних районах, ми поступово проводимо їхні капітальні ремонти, розширюємо мережу.

– Що стосується саме цього закладу, то тут багато інклюзивних груп для того, щоб адаптувати дітей, які мають певні фізичні чи розумові проблеми чи вади до повноцінного життя в майбутньому, наскільки це можливо. Вважаю, що це досить гарна і позитивна справа для розвитку дітей в цілому і особливо для адаптації дітей.

Загалом по місту працює 16 “Центрів підліткових клубів за місцем проживання”, однак саме на Стельмаха – єдиний інклюзивний. На капітальний ремонт цього приміщення загалом було виділено один мільйон 86 тисяч гривень: 211,3 тисяч у 2017 році та ще 874,7 тисяч гривень у 2018-му. За ці кошти утеплили фасад, замінили вікна, облаштували ганок з пандусом, провели гідроізоляцію цоколю, перекрили дах, встановили індивідуальне опалення та займались внутрішніми роботами.

Фото Ольги Мірошниченко

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.