Південний Буг може перетворитися на болото: це може трапитися, якщо водойма та водосховища не будуть очищати ретельніше.
Про це сьогодні, 23 червня, розповіла Олена Яворська, екс-заступник міністра охорони навколишнього природного середовища. Разом із колегами – доцентом ДонНУ Олександрою Машталер, та бакалавром Аліною Куцевол – екологи взяли пробу води, яку сьогодні ж дослідять за допомогою мікроскопа, а вже згодом направлять на детальніший аналіз.
Як пояснили фахівці, відмерлі рештки водоростей, у основному тих, що мають назву «мікроцистітс», становлять небезпеку як для риби, так і для людей. Відтак, біологи радять вінничанам відмовитись від купання в річці, а дітям купатись забороняється категорично.
- Причиною неприємного запаху річкової води є розклад водоростей, переважно – це вид, що має назву «мікроцистітс», – каже Олександра Машталер. – Вид належить до типу синьо-зелених водоростей – древніх форм життя. Ці водорості надзвичайно активно розмножуються в наших умовах, а їх нашарування може досягати 15-ти сантиметрів, впливаючи таким чином на повноводність. Це в свою чергу може призвести до поступового перетворення річки на болото.
Загострення ситуації, а саме неприємний запах та токсичність води у річці, за словами екологів, сталось зокрема через підвищення температур і через використання руслових ставків для інтенсивного риборозведення.
У минулих роках ситуація, кажуть екологи, була краща, проте маловоддя та високі літні температури стали причиною того, що великий об’єм біомаси водоростей осідав на Сабарівському водосховищі. Зараз відбувається вторинний розклад цієї біомаси і як наслідок – забруднення річки токсинами, які виділяють водорості.
- Технологія очистки не зовсім дотримується на першому етапі, – говорить Олена Яворська. – Колись в районі водозабору завжди працювало два земснаряди, які постійно вичищали верхню частину водосховища. Ось коли ви п’єте чай – “чаїнки” підіймаються, коли ви ложкою колотите, а коли перестали – течія сповільнилась і “чаїнки” осіли на дно. Ось ця відмерла біомаса – те саме: поки пливе по річці, вона у зваженому стані, а як тільки доходить до верхів’я Сабарівського водосховища течія сповільнюється і вся маса осідає. Саме там усе й накопичується, і саме там – водозабір. Потрібно цю органіку вичерпувати.
За словами біологів, ситуацію може покращити моніторинг стану води за ширшою низкою показників, аніж наразі. А також – активний моніторинг стану прибережної зони та локацій вздовж усього русла, де у річку впадають притоки. Окрім того, біологи радять зменшити кількість ставків з інтенсивним риборозведенням.
«Вінницяоблводоканал» отримає 40 мільйонів доларів від Світового банку на реконструкцію мереж
Нагадаємо, сьогодні, 23 червня, під час чергової сесії міської ради депутати ухвалили рішення щодо придбання земснаряду за 3,2 мільйона гривень.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.