Чітко висловлюйтесь і буде вам щастя: що таке Вінницький дебатний клуб і навіщо вчитись “мистецтву аргументів”

14:28
Автор: Микола Геркалюк
Become a Patron!

Оновлено: 26 Травня 2021, в 13:47

Вінницький дебатний клуб SetUp скоро святкуватиме два роки свого існування. Його учасники переконані, що вміння правильно і чітко висловлювати свою думку завжди буде корисним для будь-якої людини. Сам тому вони постійно проводять дебатні школи та турніри і допомагають молоді розвивати критичне й аналітичне мислення.

Вміння чітко висловити  свою думку високо цінується в усьому світі. В багатьох країнах ораторське мистецтво та дебати є обов’язковими навчальними дисциплінами. В Україні до дебатів зовсім інше ставлення. Багато хто пов’язує їх в першу чергу з політикою, тому що часто чують слово “дебати” по телевізору перед виборами. Насправді ж політичні дебати – то лише маленька складова великої системи.

В 2014 році Олег Ходаков поїхав на літню дебатну школу в Одесу, спробував себе в дебатах і, повернувшись, одразу почав шукати однодумців, щоб заснувати дебатний клуб у Вінниці.

 – Я не вмів виступати, не вмів готувати аргументи. Уявив собі, як йду на якусь роботу, де треба пояснити чому маю зайняти саме цю посаду і зрозумів, що не зможу бути конкурентноспроможним. Тоді я й вирішив займатись дебатним клубом, – розповідає Олег Ходаков, голова Вінницького дебатного клубу.

Восени 2014 року у Вінниці не було жодної організації, яка б займалась дебатами. Тоді Олег разом з друзями організував Дебатну школу. На неї приїхало два тренери з Одеси. Тоді ж з’явились однодумці, які підхопили ідею та допомагали розвивати клуб. 24 лютого 2015 року є офіційною датою народження Вінницького дебатного клубу SetUp. Того дня організацію було зареєстровано.    

На перших порах вінницькі дебатери їздили на різні турніри та набирались досвіду. Після серії шкіл та презентацій по університетах, вони взялись за організацію свого першого всеукраїнського проекту. Ним став дебатний турнір Кубок Фенікса. Перші два рази він проводився в приміщеннях Вінницького торгово-економічного інституту, а цього року в стінах Аграрного університету. На подію з’їжджаються учасники з усієї країни. Протягом двох днів 32 команди змагаються між собою у словесній майстерності.

Кубок Фенікса вже встиг позитивно зарекомендувати себе і став обов’язковим етапом, який треба пройти, щоб потрапити на Чемпіонат України з дебатів. Переможці останнього отримують право на участь в міжнародних турнірах.

 

Всі вінницькі дебати проводяться в британсько-парламентському форматі: його специфікою є підготовка до швидкого обдумування теми та швидкого вибудовування аргументів. На всіх змаганнях учасники дізнаються конкретні теми за 15 хвилин до своїх виступів. Такий підхід змушує їх розвиватись в багатьох напрямах і бути в курсі буквально всіх подій, адже темою можуть стати права людини або останні здобутки генної інженерії.

Суть таких дебатів полягає не в енциклопедичних знаннях з усього на світі, а саме у відстоюванні певної точки зору, наприклад – чому пересадка органів це добре або чому це погано. Оцінюється не те, наскільки гарно висловлюються спікери, а саме чіткість побудови аргументів, їх доведеність та важливість.  

Цей формат змушує тебе думати. Практично відчуваєш, як звивини в мозку працюють. Я вже десь півроку більше займаюсь організаторською роботою і розумію, що мозок трохи засипався цими всіма справами. А коли отак береш участь в дебатах, то потім стає набагато легше мислити, – розповідає PR-менеджерка клубу Ольга Солоненко.

Окрім дебатних шкіл та турнірів у Вінниці, активна робота ведеться і в районах. Під час підготовки Кубку Поділля члени SetUp їздять по районах і намагаються організувати там дебатний рух, водночас готуючи учасників Кубку Поділля. Остання така подія відбувалась в листопаді й була присвячена тематиці інформаційних процесів у суспільстві та інформаційних воєн.

Зараз дебатери працюють зі Жмеринкою, Гайсином та Козятином. З тим самим Гайсином робота ведеться вже майже два роки. Тамтешній клуб встиг стати півфіналістом Кубку Одеси, а в Козятині у співпраці з Центром дитячої творчості розвивається свій дебатний клуб. В Жмеринці те ж саме, тільки на базі місцевого коворкінгу “Квартира”.

Це все переважно школярі. Спочатку вони боялись себе проявити, а тепер вже спокійно можуть виступати, готувати аргументи, доводити свою точку зору. Це дуже класний результат. В таких малих містах небагато можливостей для неформальної освіти. І важливо те, що вони займаються систематично, бо розвинути навички критичного мислення за один день просто неможливо, – зазначає Олег.  

Формального членства в організації немає: всі, хто зацікавлені в дебатах просто приходять на проекти, допомагають їх робити. На період сесії в навчальних закладах в дебатному клубі активно працює 12 чоловік, а коли сесія закінчується – більше 20. Майже всі вони волонтери, формальне відношення до клубу має тільки його менеджмент, який складається з чотирьох людей.

Люди до нас вперше приходять з такими очікуваннями: “прийду, навчусь гарно розмовляти, а потім у Васі на дні народження скажу тост, всі розплачуться, всі попадають і буду красунчиком”. А ми їм кажемо, що розвиваємо критичне та аналітичне мислення, здобуваємо знання і такі люди розуміють, що Вася і тост зачекають. Вміння говорити може прийти тільки з часом, завдяки активним заняттям, – розповідає Олег.

В майбутньому дебатери хочуть налагодити більш тісну спіпрацю з навчальними закладами Вінниці та продовжувати розвиток дебатного руху в області. Паралельно з цим планують більше уваги приділяти розвитку лідерського потенціалу учасників дебатних шкіл, щоб ті в майбутньому не боялись брати на себе відповідальність і починали щось організовувати самі. А поки що SetUp готується до проведення зимової дебатної школи в лютому.

Більше дізнатись про діяльність дебатного клубу можна на їх сайті.

Фото: SetUp