Чечельник може стати центром паломництва хасидів на Вінниччині

10:21
Автор: Микола Геркалюк
Become a Patron!

В Чечельнику розпочали роботи з відновлення приміщення синагоги. Відреставрована та оновлена вона може стати центром паломництва хасидів на Вінниччині.

Як повідомляє Вінниця.іnfo, зараз уже почали розчищати територію, а в подальшому планується відновлення синагоги. Раніше сюди вже навідались із робочим візитом голова іудейської релігійної громади “Бейс Менахем Любавич Вінниця” рабин Шауль Хоровіц та начальник управління у справах національностей і релігій ОДА Ігор Салецький.

– Мaють зa мету відновити свої священні знaки-ліпнину, які були зaштукaтурені. Тaкож нaвели лaд нa єврейському клaдовищі, яке у нaшому селищі. Сюди вже приїжджaють пaломники. Нaскільки зрозуміло, для іудеїв  серед цих могил зaхоронення святині. Вже були і з СШA, Ізрaїлю.  Тут люди і з інших європейських крaїн, – розповіла Олеся П’яніщук з Чечельницької РДА.

Станом на 1939 рік в Чечельнику проживало 1327 євреїв. Це було 66% населення селища. Там знаходилась велика синагога і чотири клойзи в яких молилися хасиди. Кожен такий молитовний будинок мав окреме “духовне правління”.

Хасиди́зм – містичне відгалуження юдаїзму, що виникло на території України у першій половині XVIII століття як опозиція до догматично-обрядового формалізму і рабинської ортодоксії та швидко поширилося Східною Європою. Нині більшість його прибічників проживають у США, Ізраїлі та Британії.

В середині ХІХ століття в Чечельнику заснував свою резиденцію один з найвідоміших хасидів того часу рабі Моше Цві Гіттерман з Саврані. Кілька поколінь його нащадків були чечельницькими рабинами. Їхні могили вважаються святинями для хасидів. Над ними зазвичай будувались маленькі склепи-будиночки, що називаються Огел. Такий склеп на могилі Моше Цві Гіттермана було зруйновано в післявоєнні роки та відновлено в 1990 році.

У другій половині ХХ століття із синагоги зробили меблевий магазин. Зараз приміщення потребує капітального ремонту.

Фото: YouTube