«БУР» додав Бару барв: як волонтери з усього світу змінили місто на Вінниччині. ФОТО

21:57
Автор: Сергій Стриж
Become a Patron!

Протягом місяця, з 27 травня по 24 червня на Вінниччині, у місті  Бар, працювали волонтери з всеукраїнського проекту «Будуємо Україну разом» (БУР), що у Львові. Волонтери допомагали ремонтувати будинки ветеранам АТО, багатодітним родинам, прикрасили місцевий парк великим муралом, збудували незвичайні вуличні меблі, допомогли становленню місцевого осередку благодійників.

Волонтерський рух БУР в Україні знають з 2014 року. Його було започатковано на базі благодійної організації «Львівська освітня фундація». Сьогодні проект нараховує 1 150 учасників з усіх областей України та з-за кордону: США, Польщі, Угорщини, Росії, Білорусі, Чехії, Словаччини, Італії, Нідерландів і Литви.

За 4 роки існування БУРівцям вдалося відремонтувати 130 помешкань у 32 населених пунктах України, облаштувати 30 громадських просторів, прикрасити муралами або графіті близько 70 будівель.

– У Барі ми провели ремонт трьох будинків, – розповів куратор будівельного напрямку проекту БУР Ігор Мосевич. – Зокрема, у помешканні родини Юрчук, глава сімейства якої учасник бойових дій, ми відремонтували дитячу кімнату, переклеїли шпалери, замінили вікна і зробили стелю. На кухні теж поміняли шпалери, стелю вирівняли гіпсокартоном.

Потім допомогли малозабезпеченій багатодітній сім’ї Вікторії Піддубчак. Тут ми ззовні утеплили фасад будинку пінопластом, на кухні поклали плитку, набили вагонку, зробили проводку. У ванній кімнаті, де були голі стіни, зробили стяжку, каналізацію, поштукатурили стіни, поклали плитку на підлогу на стіни, розвели електропроводку.

Третя сім’я, теж учасника бойових дій, чоловіка з інвалідністю Володимира Мирчука. У нього був в занедбаному стані будинок, частина якого перебувала в аварійному стані. Ми розібрали повністю дах, перекрили його, зробили в одній кімнаті стяжку, вимурували наново перегородку, розкинули проводку, поштукатурили, утеплили хату мінватою, поставили  гіпсокартон, ще одну прибудову утеплили пінопластом з надвору, всередині поштукатурили, зробили гіпсокартонні роботи.

За словами волонтерів, на їхню пропозицію допомогти постійно відгукуються бажаючі з усієї України. Часто серед добровольців є ті, хто має будівельний досвід. На кожному об’єкті де працюють волонтери, зазвичай, є один професійний майстер який керує усім процесом, дивиться, щоб усе відбувалось правильно. Якщо так трапиться, що на нову благодійну подорож не відгукнувся жоден будівельник, команда  БУРу сама шукає майстрів.

На Вінниччині БУР творить добрі справи уже вдруге. Так, минулого року, коли сталася пожежа на складах боєприпасів у Калинівці, бурувці оперативно прибули на місце зі всієї України, допомагали ліквідовувати наслідки лиха у Павлівці. Цього року знову звернули увагу на наш регіон і плідно тут попрацювали.

– Бар був обраний з 93 міст України, за певними ознаками, – розповідає регіональний менеджер проекту БУР Віра Пасішнюк.  – Ми побачили, що тут є реальний потенціал для роботи, є ті кому конче потрібна допомога, є розуміння і підтримка місцевої влади, є потенційна місцева команда волонтерів яка тут працюватиме й надалі. Перед цим ми виїжджали на місце, знайомились з  тими сім’ями яким потрібна допомога, з владою, місцевими активістами. У нас на сайті є спеціальна анкета, і на її основі місцеві громади формують до нас своє запрошення. Із 93 цьогорічних запрошень ми відібрали 20 місць, побували там, ознайомилися з ситуацією. Далі з тих 20 залишили 9, де ми реально можемо допомогти, і почали працювати.

Благодійну допомогу проект БУР надає місцевим громадам з березня по жовтень. Як правило, працює по два тижні в кожному місці чи селі куди виїжджає. Робота волонтерів побудована у формі табірних змін, кожна з яких триває тиждень, аби залучити якомога більше нових людей до благодійництва. У Барі працювали майже місяць.

Фінансує діяльність проекту БУРу останні два роки Міністерству молоді та спорту України. Частково допомагають місцеві підприємці і влада будматеріалами, водою, наданням електроживленням, частково харчуванням, транспортом  і т.ін.

Окрім будівельних робіт волонтери здійснюють і культуно-мистецькі акції. У Барі вони втілили два таких проекти.

– У парку міста Бар, ми намалювали мурал. Разом з волонтерами, що приїхали з різних міст України, працювали і місцеві. Так, барчанин, художник Влад Разан розробив ескіз малюнку, вдало скоординував створення муралу і тепер в Барі додалося барв, – розповідає Віра Пасішнюк. – Але найуспішнішим нашим творінням вважаємо вуличні меблі, що зараз одночасно служать і оглядовим майданчиком, і місцем для відпочинку. Його вже використовують місцеві художники для проведення пленерів, адже звідти відкривається прекрасний краєвид.

Дуже полюбився майданчик музикантам для репетицій, а закоханим для побачень. Ідея належить нашій архітекторці Каті Яковець. Будували майданчик усім людом: хтось лише запитував, бажав гарної роботи і йшов, хтось зупинявся і працював, а наступного дня повертався. Врешті, на раніше пустій галявинці з’явився повноцінний громадський простір, залишилося ще нанести шар лаку, щоб довше прослужив, –  не дозволила погода. Але ми певні, що наші помічники із місцевих волонтерів, які нам весь час помагали, усе долакують, як тільки погода стане кращою. Наша справа об’єднує усю громаду. Ми показуємо, що разом можна робити усе.

На завершення львівські волонтери провели у Барі мініфестиваль для місцевимх мешканців, показали фотозвіт про те, що було зроблено.

 

Окрім благодійних робіт волонтери відвідали й історичні місця Вінниччини і Хмельниччини. Побували у Буші, в скельному Лядівському монастирі, у замках князів Острозьких на Хмельниччині, у Меджибожі.

Після Бару волонтерський БУР прямує далі допомагати іншим містам і селам.  На Вінниччину в цьому році ще можливо повернеться, аби надати допомогу громаді села Демидівка, що біля Вінниці. А як не вийде, то цілком можливо, кажуть волонтери, завітають в наші краї уже в наступному році з новими проектами.