-
24 Травня/ 12:55
Vinnytsia
Публікація24.05.1912:55
Бізнес замість автомату: як бійцям отримати гроші на відкриття власної справи. ІНСТРУКЦІЯ
Протягом 2018 року п’ятнадцятеро демобілізованих бійців з Вінниці та ще стільки ж з області отримали грошову допомогу від держави на відкриття власної справи. Максимальна сума виплати за весь час дії програми становила понад 68 тисяч гривень.
Оскільки VежА розпочинає цикл матеріалів про бійців, які повернулися з фронту та започаткували у Вінниці власний бізнес (за власні кошти або ж з допомогою держави), ми з’ясували основну інформацію, якою потрібно володіти бійцям, щоб відкрити власну справу по поверненню на мирну територію.
Зокрема у Вінницькому обласному центрі зайнятості розповіли про те, яким чином можна отримати одноразову допомогу на започаткування бізнесу, хто її може отримати та яким є механізм отримання коштів у цілому.
Як зазначила очільниця Вінницького обласного центру зайнятості Галина Скоковська, саме учасники бойових дій мають першочергове право на отримання такої допомоги. Водночас, у іншому механізм виплат допомоги АТОвцям мало чим відрізняється від допомоги цивільній особі, котра теж має статус безробітної.
Механізм призначення одноразової виплати допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності для організації підприємницької діяльності (ОВДБ) визначено “Порядком надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності”, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 15.06.2015 року №613.
Одноразова виплата здійснюється в межах коштів, передбачених для цього бюджетом Фонду на поточний рік. Виплата становить загальну суму, яку людина могла б отримувати як щомісячну допомогу протягом 10 місяців безробіття.
МЕХАНІЗМ ОТРИМАННЯ ДОПОМОГИ
Отримати допомогу можуть громадяни, які стали на облік до центру зайнятості (ЦЗ), але не змогли працевлаштуватися. Тобто, спочатку людину, яка звернулась до ЦЗ, намагаються працевлаштувати. Якщо цього не сталося і людина не змогла отримати бажану роботу, то на восьмий день після звернення вона отримує статус безробітної.
Нині в середньому 33% осіб, які звертаються до ЦЗ, отримують пропозиції щодо працевлаштування у перший тиждень після звернення.
Таким чином етапи отримання допомоги виглядають так:
Перший етап. Звернення до ЦЗ з метою працевлаштування. Пошук роботи, співбесіди.
Другий етап. Або працевлаштування, або отримання статусу безробітного. Призначення допомоги по безробіттю, розмір якого розраховує Пенсійний Фонд, як це робиться, коли людині призначають щомісячну допомогу по безробіттю.
Допомога по безробіттю надається тільки тим громадянам, хто отримав офіційний статус безробітного. Відповідно до підпункту 1 пункту 4 та пункту 17 Порядку для надання статусу безробітного особа подає заяву про надання статусу безробітного, форма якої затверджується Мінсоцполітики, та пред’являє:
– паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України;
– іноземці та особи без громадянства, які постійно проживають в Україні, визнані в Україні біженцями або особами, які потребують додаткового захисту, яким надано в Україні притулок чи тимчасовий захист, а також ті, що одержали дозвіл на імміграцію, – посвідку на постійне проживання або посвідчення біженця або особи, яка потребує додаткового захисту або якій надано тимчасовий захист;
– довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися відприйняттяреєстраційногономераобліковоїкарткиплатникаподатків, повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті);
– трудову книжку (цивільно-правовий договір чи документ, який підтверджує припинення останнього виду зайнятості). Особа, яка втратила трудову книжку, пред’являє дублікат трудової книжки чи довідку архівної установи про прийняття та звільнення з роботи;
– документ про освіту;
– військово-обліковий документ для осіб, які звільнилися із строкової військової служби.
Третій етап. Спілкування з “кар’єрним радником”, який допомагає зрозуміти, який вид діяльності конкретній особі підходить більше. Зокрема для цього вивчається досвід особи, її схильність до тієї чи іншої професії. На цьому етапі, якщо людина бажає, можливий пошук роботи за іншими, аніж першого разу, напрямками. Кар’єрний радник також розробляє “план працевлаштування”, де прописано усі етапи, а також зазначає фахівців, які мають надати людині інформаційну підтримку.
Четвертий етап. Якщо людина не може працевлаштуватися за жодним з доступних напрямків, але хоче спробувати себе у підприємництві, їй можуть запропонувати пройти відповідне навчання (водночас, реальність втілення задуму людини ретельно вивчається).
В рамках таких курсів навчання (за державний кошт), що тривають щонайменше два тижні на базі ПТУ №4, людина отримує базові знання щодо започаткування та ведення бізнесу, ринку праці, актуальну інформацію про “попит/пропозицію” на ринку бізнесу тощо. Та найголовніше, на курсах навчають тому, як правильно написати бізнес-план. Під час таких навчань запрошуються представники організацій, з якими ЦЗ має договір про співпрацю: передусім це працівники податкової інспекції, реєстраційної палати, банків, бухгалтери, юристи (від Міністерства юстиції) тощо. Фахівці діляться важливою інформацією з майбутніми бізнесменами, відповідно до свого “профілю”. При цьому, спілкування з експертами відбувається й на спеціальних тренінгах та семінарах (поза навчанням на базі ПТУ). Таким чином, людина навчається та створює бізнес-план. Цей етап зазвичай триває два місяці.
Поки триває навчання, громадянин щомісячно отримує допомогу по безробіттю. Зараз ця сума складає від 610 гривень (для випускників навчальних закладів або тих, хто тривалий час не був працевлаштований) до 7 700 гривень. Як зазначили в обласному ЦЗ, загалом діє механізм “повного утримання”. Наприклад, якщо людина не з Вінниці, а проживає у районі області та мусить приїздити до обласного центру на навчання, їй компенсується вартість проїзду, також компенсують проживання у гуртожитку чи поселяють безробітного до гуртожитку ПТУ №4.
П’ятий етап (при перебуванні у статусі безробітного щонайменше один місяць) Захист бізнес-плану перед комісією. У разі успішного захисту, людині виділяється одноразова допомога. Розмір виплати знову розраховує Пенсійний фонд.
Максимальна сума, яку можуть виплатити у якості одноразової допомоги на започаткування власної справи – у межах 70 тисяч гривень (або ж не більше, ніж чотири прожиткових мінімуми на місяць). У загальному ця сума є сумарною, тобто загальною сумою, яку людина могла б отримати протягом десяти місяців, перебуваючи у статусі безробітного.
Водночас, якщо людина отримала допомогу, але не змогла відкрити власну справу з тих чи інших причин, то громадянину “нічого не буде”. Відтак комісія, перед якою захищається бізнес-план, дуже прискіпливо вивчає не тільки його, а й особистість людини. “Механізму повернення немає” – пояснює Галина Скоковська.
Випадків відмови служби зайнятості у виплаті допомоги по безробіттю одноразово для організації підприємницької діяльності (після погодження комісією бізнес-плану) учасникам бойових дій не було.
Не мають права на отримання зазначеної ОВДБ безробітні, які вже її отримували, але припинили підприємництво або не здійснювали підприємницьку діяльність (не сплачували єдиний внесок як юридична особа чи ФОП) упродовж двох років, починаючи з дня державної реєстрації юридичної особи чи ФОПа.
СТАТИСТИКА ВИПЛАТ
В обласному центрі зайнятості на інформаційний запит Vежі повідомили статистику щодо кількості безробітних з числа демобілізованих учасників АТО (ООС), які отримали одноразову виплату допомоги по безробіттю для організації власної справи у період з 2015 року до 2018 року:
2015 рік – 46 учасникам АТО по області, з них 12 – у Вінниці
2016 рік – 63 АТОвцям, в тому числі з Вінниці – для 35
2017 рік – 47 учасникам бойових дій, з них 23 – з обласного центру
2018 рік – 30 бійцям з Вінниччини, 15 – з Вінниці.
Протягом 2019 року у Вінниці за ОВДБ звернувся один АТОвець.
Середній розмір одноразової виплати допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності демобілізованим учасникам АТО (ООС) по місту Вінниця у 2015 році становив 19 930 гривень, у 2016-му – 17 200 гривень, у 2017-му – 32 500 гривень, 2018-го року – 43 098 гривень.
Найбільша сума була виплачена АТОвцю з Вінниці, який відкривав підприємство з КВЕД 63.11 (вид діяльності – “Оброблення даних, розміщення інформації на веб-вузлах і пов’язана з ними діяльність”). Йдеться про виплату у розмірі 68 тисяч 667 гривень.
КОНТАКТИ
Адреси Вінницького міського центру зайнятості та філій Вінницького обласного центру зайнятості, а також імена та телефони їхніх керівників:
Вінницький міський центр зайнятості
Олена Миколаївна Лутохіна – 0 (432) 55 44 98
21001, м. Вінниця, вулиця Привокзальна, 28
Графік: з понеділка по четвер з 8:30 до 17:15, п’ятниця – з 8:30 до 16:15
Барська районна філія
Ігор Михайлович Кондратюк – 0 (4341) 2 44 53
Індекс 23000, м. Бар, Майдан Святого Миколая, 2/1
Графік роботи: з понеділка по четвер з 8:00 до 17:15, п’ятниця – з 8:00 до 16:00.
Бершадська районна філія
Ігор Олегович Кізлов – 0 (4352) 2 48 68
24400, м. Бершадь, вулиця Шевченка, 17-а
Графік: з понеділка по четвер з 8:00 до 17:00, п’ятниця – з 8:00 до 15:45
Вінницька районна філія
Юрій Іванович Парфенюк – 0 (432) 55 62 17
21029, м. Вінниці, вулиця М. Ващука, 20
Графік: з понеділка по четвер з 8:00 до 17:00, п’ятниця – з 8:00 до 15:45
Гайсинська районна філія
Анатолій Михайлович Юрченко – 0 (4334) 2 12 16
23700, м. Гайсин, площа Миру, 2
Графік: з понеділка по четвер з 8:00 до 17:00, п’ятниця – з 8:00 до 15:45
Жмеринська міськрайонна філія
Тетяна Станіславівна Когут – 0 (4332) 2 01 29
23100, м. Жмеринка, вулиця М. Грушевського, 19
Графік: з понеділка по четвер з 8:00 до 17:15, п’ятниця – з 8:00 до 16:00
Іллінецька районна філія
Сергій Андрійович Семенюк – 0 (4345) 2 35 50
22700, м. Іллінці, вулиця М. Кривоноса, 31
Графік: з понеділка по четвер з 8:00 до 17:00, п’ятниця – з 8:00 до 15:45
Калинівська районна філія
Ігор Петрович Ткачук – 0 (4334) 2 20 69
22400, м.Калинівка, вулиця Нестерчука, 47
Графік: з понеділка по четвер з 8:00 до 17:00, п’ятниця – з 8:00 до 15:45
Козятинська районна філія
Олег Сергійович Оркуша – 0 (4342) 2 01 84
22100, м. Козятин, вулиця П. Орлика, 19
Графік: з понеділка по четвер з 8:00 до 17:00, п’ятниця – з 8:00 до 15:00
Крижопільська районна філія
Любов Андріївна Войтенко – 0 (4340) 2 12 60
25600, смт. Крижопіль, вулиця Залізної Дивізії, 28
Графік: з понеділка по четвер з 8:00 до 17:00, п’ятниця – з 8:00 до 15:45
Ладижинська міська філія
Марія Віталіївна Колотило – 0 (4343) 6 16 63
24231, м. Ладижин, вулиця Процишина, 55-а
Графік: з понеділка по четвер з 9:00 до 18:00, п’ятниця – з 9:00 до 16:45
Літинська районна філія
Наталія Іванівна Шишкова – 0 (4347) 2 02 15
22300, смт. Літин, вулиця Соборна, 9
Графік: з понеділка по четвер з 8:00 до 17:00, п’ятниця – з 8:00 до 15:45
Липовецька районна філія
Віталій Васильович Руденко – 0 (4358) 2 22 86
22500, смт. Липовець, вулиця В. Липківського, 71
Графік: з понеділка по четвер з 8:00 до 17:15, п’ятниця – з 8:00 до 16:00
Могилів-Подільська міськрайонна філія
Олександр Миколайович Книр – 0 (4337) 6 48 43
24000, м. Могилів-Подільський, проспект Незалежності, 11
Графік: з понеділка по четвер з 8:00 до 17:00, п’ятниця – з 8:00 до 15:45
Мурованокуриловецька районна філія
Володимир Іванович Мельник – 0 (4331) 2 25 97
23400, смт. Муровані Курилівці, вулиця Соборна, 15-б
Графік: з понеділка по четвер з 8:00 до 17:00, п’ятниця – з 8:00 до 15:45
Немирівська районна філія
Людмила Семенівна Мельник – 0 (4331) 2 25 97
22800, м. Немирів, вулиця Соборна, 93
Графік: з понеділка по четвер з 8:00 до 17:00, п’ятниця – з 8:00 до 15:45
Оратівська районна філія
Володимир Іванович Прокопчук – 0 (4330) 2 17 52
22600, смт. Оратів, вулиця Героїв Майдану, 76-а
Графік: з понеділка по четвер з 8:00 до 17:00, п’ятниця – з 8:00 до 15:45
Піщанська районна філія
Петро Петрович Десятник – 0 (4349) 2 23 81
24700, смт. Піщанка, вулиця Центральна, 47
Графік: з понеділка по четвер з 8:00 до 17:00, п’ятниця – з 8:00 до 15:45
Погребищенська районна філія
Олександр Броніславович Віцінський – 0 (4346) 2 14 40
22200, м. Погребище, вулиця Б. Хмельницького, 112
Графік: з понеділка по четвер з 8:00 до 17:00, п’ятниця – з 8:00 до 15:45
Теплицька районна філія
Володимир Антонович Підвашецький – (0-253) 2 22 48
23800, смт. Теплик, вулиця Незалежності, 41-а
Графік: з понеділка по четвер з 8:00 до 17:00, п’ятниця – з 8:00 до 15:45
Тиврівська районна філія
Анатолій Валерійович Коваль – 0 94355) 2 22 38
23300, смт. Тиврів, вулиця Малиновського, 12
Графік: з понеділка по четвер з 8:00 до 17:00, п’ятниця – з 8:00 до 15:45
Томашпільська районна філія
Лариса Валентинівна Полійчук – 0 (4348) 2 10 84
24200, смт. Томашпіль, вулиця І. Гаврилюка, 21
Графік: з понеділка по четвер з 8:00 до 17:00, п’ятниця – з 8:00 до 15:45
Тростянецька районна філія
Наталія Анатоліївна Бенедик – 0 (4343) 2 29 72
24300, смт. Тростянець, вулиця Соборна, 32
Графік: з понеділка по четвер з 8:00 до 17:00, п’ятниця – з 8:00 до 15:45
Тульчинська районна філія
Лідія Михайлівна Малюта – 0 (4335) 2 31 38
23600, м. Тульчин, вулиця Леонтовича, 102
Графік: з понеділка по четвер з 8:00 до 17:00, п’ятниця – з 8:00 до 15:45
Хмільницька міськрайонна філія
Сергій Віталійович Каленіченко – 0 (4338) 2 24 79
22000, м. Хмільник, вулиця Пушкіна, 87-а
Графік: з понеділка по четвер з 8:00 до 17:00, п’ятниця – з 8:00 до 15:45
Чернівецька районна філія
Оксана Олександрівна Погорілко – 0 (4357) 2 13 31
24100, смт. Чернівці, вулиця Лісова, 19
Графік: з понеділка по четвер з 8:00 до 17:00, п’ятниця – з 8:00 до 15:45
Чечельницька районна філія
Олена Миколаївна Котенко – 0 (4351) 2 22 46
24800, смт. Чечельник, вулиця Жовтнева, 35
Графік: з понеділка по четвер з 8:00 до 17:00, п’ятниця – з 8:00 до 15:45
Шаргородська районна філія
Ніна Василівна Кушнір – 0 (4344) 2 13 73
23500, м. Шаргород, вулиця Героїв Майдану, 217-б
Графік: з понеділка по четвер з 8:00 до 17:00, п’ятниця – з 8:00 до 15:45
Ямпільська районна філія
Віктор Андрійович Головін – 0 (4336) 2 17 36
24500, м. Ямпіль, вулиця Жовтнева, 86
Графік: з понеділка по четвер з 8:00 до 17:15, п’ятниця – з 8:00 до 16:00
Дякуємо!
Тепер редактори знають.