Сьогодні, вранці 22 серпня, на подвір’ї Вінницького обласного краєзнавчого музею у Вінниці зібрався натовп навколо металевого ящика.
Під прицілом десятків фото- та відео камер чоловік у камуфляжі нарешті доторкнувся болгаркою до відкопаного днями загадкового древнього сейфу, від якого в натовп відразу полетів сніп іскор.
Зашифрований нацистами: знайдений у Вінниці сейф виявився німецьким артефактом. ФОТО
Менше десяти хвилин знадобилося, аби зрізати проіржавілу задню стінку сейфу: старовинні кодові замки після довгих років перебування під землею, зрозуміло, вже не піддавалися. Відкинувши протрухлу задню стінку, під нею виявили ще шар вологого спресованого піску.
Після кількох несильних ударів сокирою по металу, в наступній стінці сейфу почали утворюватися дірки та тріщини, зрештою, присутні зауважили в одному з отворів пачки списаного паперу із російськими літерами.
Останню стінку сейфу підважили ломом і зрештою змогли дістатися вмісту сховища: працівники музею обережно витягали мокрі документи, сторінки яких “намертво” злиплися між собою.
Їх відразу поклали на стіл зі скатертиною, і вже тут почали дуже обережно намагатися відділити сторінку від сторінки. З першого погляду на знахідки історики та археологи озвучують попередню версію: вочевидь, ідеться про технічну документацію певного вінницького підприємства – чи то заводу, чи то електростанції. На деяких паперах натужно можна розгледіти дату: ідеться про документацію 30-х років минулого століття.
Присутні фахівці висловлюють припущення, що вірогідно технічну документацію сховали в сейф та закопали комуністи під час наступу нацистських військ. Після того, як сейф повністю звільнили від його вмісту, на зворотній стороні кодових замків вдалося розгледіти заводські написи: “Warszawie-Berlin”.
Судячи з того, що написи виконані саме польською мовою, можна стверджувати, що сейф таки не німецький, як більшість думала попереднього дня.
Попри те, що у сейфі не знайшли золота (на що багато хто сподівався напередодні у коментарях на Фейсбуці) або ж інших очевидних цінностей, археологи та інші дослідники знахідки не розчаровуються. Працівники музею пояснюють, що і сам сейф – це важлива знахідка, і після певного відновлення його експонуватимуть тут же, у Краєзнавчому музеї.
Що ж стосується віднайдених документів, то тут думки розділилися: одні висловили намір спробувати їх реставрувати, водночас Директор державного архіву Вінницької області Юрій Легун та голова КП “Центр історії Вінниці” Олександр Федоришен наразі не бачать у цьому необхідності, позаяк така технічна документація, знайдена в сейфі, вочевидь не несе особливої історичної цінності.
Наприкінці дехто з присутніх підбадьорює вінничан, які знайшли сейф: “Тепер має “поперти”: якщо знайшов це – знайдеш невдовзі ще щось!”
Фото Андрія Завертаного та автора
Дякуємо!
Тепер редактори знають.