Оновлено: 21 Травня 2019, в 12:42
Поки Уряд України поступово запроваджує монетизацію субсидій, аби видавати людям “живі” гроші на оплату комунальних послуг, на Вінниччині є село, де така система працює вже не один рік. Селяни не мають газу та вугілля, опалюють домівки дровами, та щосезону отримують субсидії готівкою.
Село Котюжани знаходиться за 100 кілометрів від Вінниці. Мешкає там лише тисяча осіб і з 2014 року, коли в Україні почалась війна, село відмовилось від вугілля, а централізованого підведення газу там взагалі немає. Нині селяни свої будинки опалюють здебільшого дровами, розповідає “Громадське”.
50
Мешканка села Тамара розповіла, що минулого року закупила близько шести кубометрів дров, яких має вистачити ще на місяць-півтора. Щоб у її невеликому будинку було постійно тепло, необхідно щодня розпалювати піч і палити дрова декілька разів на день, однак жінка запевняє, що це не складно.
Сільський голова Микола Арнаут вирішив опалювати школу та місцевий клуб альтернативними джерелами. Наприклад, у сільському клубі встановили теплогенератор, який працює на дровах і нагріває приміщення за 4-6 годин. Школу опалюють дровами та солом’яними палетами, які виробляють у сусідньому селі.
За словами іншої мешканки села, Лідії, для опалення будинку необхідно не лише купити дрова, а ще й знайти того, хто їх привезе та зможе порубати. Мінімальна пенсія не покриває всіх витрат, але ситуацію частково вирішує субсидія.
– Монетизація субсидій, яку зараз уряд намагається запустити, діє у нас у селі роками. Людям дають кому три, кому чотири тисячі. І жодних проблем із цим не виникає, – розповів сільський голова Микола Арнаут.
Тому, напередодні кожного опалювального сезону, листоноша приносить селянам субсидію готівкою, аби вони змогли придбати дрова для опалення та скраплений газ для приготування їжі.
Лише минулого року майже 200 мешканців Котюжан, які користуються пічним опаленням, отримали субсидію загалом на суму 479 тисяч гривень. До того ж, люди самостійно вирішують на що витратять ці гроші і як вони опалюватимуть свої будинки.
Мешканка села Ніна розповіла, що всі гроші з субсидії лишає на дрова, адже виділити певну суму з пенсії не може. Минулого року її субсидія склала 4 200 гривень. Для іншої жінки, Ганни, ці кошти необхідні, аби придбати ліки, а дрова для опалення вона збирає в лісі неподалік села.
Мешканці Котюжан розповіли, що заощадити з їхньої субсидії практично неможливо, але вони хоча б відповідальні за кошти, які отримують від держави, і знають, що лише від них залежить температура повітря у власному будинку.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: В Україні стартує монетизація субсидій: як отримати “живі” гроші?
Додамо, що в березні цього року стартує ще одна модель монетизації субсидій – гроші для розрахунків за комунальні послуги виплачуватимуться безпосередньо одержувачам субсидії. Відповідне рішення було прийнято Кабінетом міністрів України 6 лютого. Також діятиме діятиме розпочата з січня 2019 року монетизація, яка передбачає розрахунки за спожиті послуги субсидіантами через “Ощадбанк”, і за результатами вже цього опалювального сезону виплату невикористаних субсидій одержувачам готівкою.
Як раніше повідомляла Вінницька міська рада, йдеться про понад 40 тисяч вінничан, які отримають “живі” кошти за призначені субсидії.
Для отримання грошового переказу потрібно буде звернутися до найближчого відділення Ощадбанку та надати паспорт та ідентифікаційний код. Одночасно з виплатою грошового переказу кожному одержувачу субсидії буде відкрито персональний банківський рахунок, на який перераховуватиметься сума субсидії у квітні та травні. Пенсіонери, які отримають пенсійні виплати через інші банки, відповідно зможуть зняти свою субсидію безпосередньо у банкоматі цього банку. Тим, у кого немає пенсійної картки, субсидію разом з пенсією доставить “Укрпошта”.
Фото – hromadske.ua
Дякуємо!
Тепер редактори знають.