Сьогодні від ранку у Вінниці відбулася низка заходів, присвячена Дню перемоги над фашизмом.
Зокрема, на Європейській площі відбулося два мітинги: один організований прихильниками забороненої комуністичної партії з радянською символікою, інший – організований “Журналістським Майданом” за участі ветеранів АТО та патріотично налаштованих містян.
Паралельно з мітингами біля Вежі, у холі міської ради о 10:00 розпочалося вшанування ветеранів Другої світової війни, учасників бойових дій, дітей війни, їхніх рідних та близьких.
Перед привітанням присутнім продемонстрували кілька театралізованих музичних перформансів на тему Другої світової, за тим у міській раді оголосили хвилину мовчання.
Наприкінці заходу ветеранам вручили почесні грамоти на грошові премії від міської ради.
«Сьогодні 72 річниця завершення, мабуть, найтрагічнішої сторінки історії людства – Світової війни, у якій загинули мільйони людей. Найбільше потерпали Україна, Білорусія і Польща. Сьогодні в світовій історіографія ці країни називаються «кривавими землями», де загинуло багато мирного населення, знищувалися села, містечка, міста. Але ми вистояли, показали, що своїм патріотизмом, героїзмом, єдністю можна перемогти будь-якого ворога. Ви показали приклад молодим хлопцям і дівчатам, які три роки боронять нашу рідну українську землю на Сході від окупанта”, – сказав ветеранам міський голова Сергій Моргунов.
У цей же час на Європейській площі ситуація була більш напружена: ближче до меморіалу слави розташувалися АТОвці, журналісти та вінничани під національними прапорами. У той час як на майданчику біля Вежі – кілька десятків учасників акції “Бессметрного полка” під прапорами БРСР, червоними банерами та з радянською символікою.
Представники “Свободи” та “Азову”, які постійно перебували в безпосередній близькості біля “червоного” мітингу стежили за мовжливим використанням забороненої символіки, робили зауваження комуністам та соціалістам щодо відсутності у них жодного жовто-блакитного прапору.
На це учасники “Бессмертного полку” відповідали, що не бачать у цьому потреби, позаяк “вся страна была построена под красным флагом а под желто-голубым была разрушена”. Поблизу комуністичного мітингу періодично виникали незначні суперечки та словесні конфлікти з патріотами, однак поліція, яка цього дня була зосереджена у центрі міста у великій кількості, намагалася погасити конфлікти відразу на етапі їхнього зародження.
Водночас на патріотичному мітингу його учасники у мікрофон говорили про неприпустимість використання “георгіївських” стрічок в Україні, адже тепер вони стали “символом смерті й тероризму проти України”. АТОвці біля пам’ятникf тримали банери з написами “Путлер капут” та “Перемогли Гітлера – переможемо Путіна”.
Близько 11:00 до Меморіалу слави прибули представники духовенства, командування вінницьких військових частин, керівництво міста та області. Вони поклали квіти до пам’ятнику полеглим у Другій світовій та вшанували жертв хвилиною мовчання.
Приблизно у цей же час учасники “червоного” мітингу почали вибудовувати власну колону біля входу в кафе “Мафія”, аби рушити ходою по Соборній в бік Центрального парку. Попереду цієї колони відразу стали учасники патріотичного мітингу зі своїми банерами та національними прапорами. Через це протягом руху колони вулицею Оводова та Соборної між учасниками різних акцій виникали словесні перепалки, які, втім, не призводили до значних конфліктів. “Червоні” звинувачували патріотів у “виконанні замовлення Америки”, у той час як патріоти закидали своїм опонентам вихваляння організаторів Голодомору в Україні.
Пройшовши відрізком Соборної до перехрестя з вулицею Артинова, колона “червоних” здійснила маневр і різко повернула праворуч в бік вул. Грушевського, таким чином намагаючись “скинути” з голови колони учасників іншого мітингу, котрі несли попереду банери про “Путлера”. Однак відразу після маневру активісти “Журналістського Майдану” знову випередили “червоних” і заблокували її поблизу будівлі обласної ради.
Вже тут прихильники комунізму почали скандувати гасла “Спасибо деду за победу!”, викликаючи відповідну реакцію з боку учасників патріотичної акції. Зрештою, лідер “червоних”, голова товариства “Україна-Росія” Іван Бондарчук оголосив про завершення акції.
За словами представників поліції, в мітингах біля Вежі взяло участь близько півтори тисячі містян, у ході вулицею Соборною – півтори сотні чоловік.
– На сьогодні мітинг завершено! Слава Богу… – сказав один з командирів поліції, вже як люди почали розходитися.
Фото Андрія Завертаного
Дякуємо!
Тепер редактори знають.