У виставковому залі Вінницького обласного краєзнавчого музею 24 квітня відкрилась виставка робіт майстра народної творчості Юрія Дяченка. На виставці презентовано 65 дерев’яних рельєфів, які виготовлені з різних порід дерев. Сюжетами творів майстра є події з історії України, історично-жанрові нариси та християнські канонічні зображення.
Це друга виставка Юрія Дяченка в краєзнавчому музеї, вперше його роботи виставлялися ще у 1996 році. Особливість цієї експозиції – портретна галерея кобзарів, страчених радянським режимом у 1930-их роках.
Вервечка з 17-ти картин розтягнулась по одній зі стін виставкової зали, серед зображених героїв є Петро Сіроштан, Дмитро Скорик, Петро Неховайзуб та інші українські кобзарі. Вище, над галереєю, розташований вирізьблений портрет Тараса Шевченка.
Виставка умовно поділена на декілька тематичних частин, серед яких центральною темою є життя мужніх козаків та задуманих бандуристів. На дерев’яних рельєфах художник зобразив, як козаки гострять зброю, підковують коней та б’ються з ворогами. Серед відомих персон, на картинах можна побачити образ гетьмана Богдана Хмельницького, козака Мамая та козака Нечая. Опущені повіки, або повністю закриті очі бандуристів додають героям композиції задумливого вигляду. На більшості картин старці зображені зі своїми вічними супутниками – бандурами.
На одній із картин автор проілюстрував повсякденне життя простих українських селян, які готуються до прийдешнього дня. Завдяки об’ємності й точності різьблення, можна роздивитися найменші деталі картини: худобу, яку женуть на пасовище, жінку з коромислом та малечу, яка біжить за возом з людьми.
Окрім зображення звичних героїчних образів козаків, автор ілюструє їх жартівливими розбишаками, які також вміють весело проводити час і “підколювати” одне одного. На картині зображені козаки, які, скоріш за все, грають давню забаву, аби обрати “козака, що не може голою сракою їжака вбити”.
Лише чотири картини зі всіх експонованих робіт виготовлені у вигляді різьблених іконостасів, на яких зображений Миколай Чудотворець, Христос та Почаївська матір Божа. Окрім цього на деяких з виставлених картин зображені мотиви традиційних народних обрядів — до зелених, великодніх та різдвяних свят.
На виставці представленні авторські картини різних років: ранні роботи та зовсім свіжі, які виготовлені цьогоріч. Деякі з робіт виділяються пишним обрамленням, в той час як інші дерев’яні рельєфи не мають додаткового обрамлення взагалі. Рельєфність художніх робіт та подекуди їхня висока деталізація дає можливість довго розглядати елементи картин, які професійно вирізані рукою майстра.
Юрій Дяченко (1954 р.н) — лікар і митець в одній особі. Його роботи були експоновані на багатьох обласних, всеукраїнських, міжнародних та закордонних виставках, мав персональні виставки у Вінниці та Києві. У звичайному житті художник працює невропатологом у місцевій лікарні Гайсина.
Роботи майстра можна переглянути у великому виставковому залі Вінницького обласного краєзнавчого музею (вулиця Соборна, 19), виставка триватиме до 26 травня.
Вартість квитків: для дорослих – 20 грн, для студентів, учнів – 10 грн, для дітей до шести років – безкоштовно.
Фото Ольги Мірошниченко
Майстер-класи, виставка та концерти: у Вінниці влаштують Всеукраїнське свято народного мистецтва
Дякуємо!
Тепер редактори знають.