Оновлено: 16 Серпня 2022, в 19:41
Матеріал підготовлено за сприяння ГО “Львівський медіафорум”
у межах проєкту “ЛМФ Підтримка мережі журналістів”
На одному з вінницьких підприємств виготовляють пристрої, здатні допомогти нашим військовим днями триматись без централізованого електропостачання. Важить такий блок швидкої зарядки всього 6-8 кілограмів та має назву “Bandera Power”.
Виготовляють блок багатоканальної швидкої зарядки на підприємстві “Промавтоматика”, виконавчий директор якого, Михайло Ганчук, й розповів про блок та історію його створення.
– Ідея створення з’явилась одразу з початком (повномасштабної) війни – до нас почали надходити запити на пристрої тимчасової автономної підсвітки. Військовим потрібно було освітлювати КПП, також потрібно було освітлювати бомбосховища.
Так з’явився “Bandera Power 1.0”, який ми розробили фактично за два тижні. Якийсь час ми створювали їх і передавали військовим безкоштовно. Однак паралельно почали вдосконалювати розробку, – розповідає Ганчук.
Перші блоки важили близько 20 кілограмів і мали менший функціонал. Сучасні блоки важать від 6 до 8 кілограмів – в залежності від ємності та функціоналу, та використовуються, зокрема, різними військовими на “нулі” – від розвідки та артилерії, до піхоти.
Функціонал блоку
У блоці є чотири роз’єми USB для швидкої зарядки телефонів та іншої техніки, різні проводи з роз’ємами для зарядки техніки, водонепроникний ліхтар, роз’єм під “прикурювач” та розетка під 220V.
Повністю заряджений блок дозволяє, наприклад, бойовій групі з 5 людей заряджати п’ять телефонів, два планшети, квадрокоптер, два комплекти рацій, тепловізор орієнтовно протягом 5 днів. Але Михайло Ганчук підкреслює – інтенсивність використання заряду залежить від типу техніки та її кількості.
Заряджається блок і від звичайної розетки на 220V, і від “прикурювача” а автомобілі. Другий спосіб зарядки додали за побажаннями військових.
Крім того, окремо можна придбати до двох додаткових модулів “Bandera Solar” – сонячних батарей вагою 20 кілограмів для постійної автономної роботи “Bandera Power”. Так, однієї батареї вистачає влітку, а двох – в менш сонячні пори року.
– Блок працює, в тому числі, зі Starlink. Ми тестували його в різних умовах. Наш “Bandera Power” підтримує роботу станції Starlink протягом 10 годин. А з додатковим модулем сонячної батареї інтернет може бути на постійній основі, – розповідає Ганчук.
Обсяги виробництва
Загалом від початку повномасштабного вторгнення “Промавтоматика” встигла виготовити кілька сотень блоків “Bandera Power”. Наразі на виробництво одного блоку йде два тижні – від моменту отримання замовлення.
Тож серед планів підприємства – скоротити час на виробництво одного блоку.
– Проблема не у налагодженні процесів чи кількості спеціалістів, які виробляють блоки. Велика проблема саме у якісних комплектуючих – на жаль їх мало, як в Україні, так і в найближчих країнах, – розповідає пан Михайло.
Частину комплектуючих друкують на 3D-принтері
Вартість
Вартість на блоки “Bandera Power” різниться в залежності від моделі та комплектації та коливається від близько 14 до 29 тисяч гривень. Для потреб військових ціна є зниженою орієнтовно на 30%. Купити блоки можуть і цивільні для особистих потреб (туризму, риболовлі тощо), однак уже за повною вартістю.
Крім того, для військових, які придбали блок, передбачений безкоштовний ремонт у випадку пошкоджень “Bandera Power” на фронті. На самому підприємстві до таких випадків ставляться з долею позитиву.
– Ми розуміємо, що якщо куля чи осколок потрапили в блок, то, можливо, він комусь вберіг життя, бо міг потрапити в захисника, – додає Михайло Ганчук.
Фото Зорини Гаджук
Дякуємо!
Тепер редактори знають.