Оновлено: 26 Травня 2021, в 10:25
Завдяки меценату колекція Вінницького краєзнавчого музею поповнилась артефактами V століття нашої ери. Колекція налічує 30 предметів, серед яких гарнітура кінської збруї та аксесуари, виготовлені з дорогоцінних металів.
Київський колекціонер та реконструктор Олексій Шереметьєв придбав артефакти через інтернет-аукціон в 2011 році. Вважається, що ці предмети походять з Барського району Вінницької області й датуються V століттям. В рамках проекту “Подаруй музею експонат” та з нагоди 100-річчя краєзнавчого музею, колекціонер передав артефакти до музейної колекції.
Подібних експонатів немає в жодному іншому музеї України.
– Олексій зробив усе, щоб цей скарб не пішов десь далі, не був викуплений і переданий до інших країн, десь у приватні колекції, – каже директорка музею Катерина Висоцька.
Подаровані музею артефакти виготовлені в норманському стилі, що свідчить про перебування вікінгів на території сучасної Вінницької області ще в V столітті, в часи Великого переселення народів.
– Оскільки колекція, можливо, отримана не повністю, адже ми не знаємо чи залишили “чорні” археологи щось собі, важко сказати кому саме належали ці речі – чоловікові чи жінці. Тут два комплекти – деталі кінської збруї і пряжка з фібулами (застібками – ред.), – зазначає науковий співробітник музею Олександр Фіщук.
Фрагменти фібул, виготовлених зі срібла, раніше знаходили в жіночих похованнях. За словами наукового співробітника музею, немає нічого дивного в тому, що жінка могла нарівні з чоловіками брати участь в бойових діях.
– Жінки були на рівних правах з чоловіками в деяких етносах. Тобто вони були воїнами і мали значний вплив на політичну ситуацію на певних територіях, – каже Фіщук.
Подібні речі раніше віднаходили в Норвегії та Польщі. Про інші знахідки на території України, на жаль, не відомо.
– Про унікальність цих речей можна говорити годинами. Їхня історична цінність неперевершена, тому що їхнє датування припадає на період Великого переселення народів. Це V століття і тут трохи незрозуміло, адже нормани ніби-то прийшли на наші землі набагато пізніше, – розповідає Олександр Фіщук.
Віднайдені артефакти доводять, що скандинави долучились вторгнення гунів у Європу. Археолог, який першим вивчав вищезгадані речі, Максим Левада, науково довів, що належали вони саме скандинавам. Згідно з його дослідженнями, мова йде саме про скандинавських аристократів, адже речі з дорогоцінних металів не могли належати звичайним воїнам.
На пряжці видно зображення істоти, що схожа на двоголового змія, який є важливою частиною скандинавської міфології. В декорі аксесуарів також присутні трилистники, що є символом єднання трьох сил: фізична сила, а також сила духу і розуму.
– Ще є зовнішнє червлене коло темного насиченого кольору, – розповідає Олександр Фіщук. – Там проходить s-подібний орнамент, характерний для скандинавів V століття. Тут ми вже можемо говорити, що скандинави приходили на цю територію регулярно і долучались до цих страшних процесів, які нищили Римську імперію.
Протягом найближчих місяців проводитиметься науковий опис та паспортизація артефактів.
Окрім презентації скандинавських артефактів, музей отримав ще одне поповнення своєї колекції. Завідуючий сектором охорони культурної спадщини Управління культури і мистецтв Вінницької ОДА Михайло Потупчик подарував музею кинджал, що датується другим тисячоліттям до нашої ери. Його було знайдено чорними археологами в Могилів-Подільському районі і пізніше також викуплено на аукціоні.
Фото Андрія Завертаного
Дякуємо!
Тепер редактори знають.