Публікації за датами

  • 01 Серпня/ 11:10

    Vinnytsia

    Публікація01.08.1911:10

    Автор:В'ячеслав Луцков

    Археологи знайшли на Вінниччині три нових городища уличів. ФОТО

Археологи виявили на Вінниччині три нових городища уличів. Крім цього, вчені поповнили колекцію Вінницького обласного краєзнавчого музею та уточнили інформацію щодо проживання слов’ян на території нашої області.

Про це повідомляється на фейсбук-сторінці Ольги Манігди, начальниці археологічної експедиції “Уличі” та на сайті Інституту археології НАН. Вчені з Інституту та Вінницького обласного краєзнавчого музею працювали в нашій області з червня 2019 року. Дослідження поселень уличів відбувалось на території Вінницького, Калинівського та Немирівського районів.

Уличі – східнослов’янське плем’я, що заселювало у 6-9 ст. пониззя Дніпра від р. Росі до Чорного моря. Вперше у середині IX століття уличі згадуються у «Повісті минулих літ» поряд з тиверцями в регіоні від річок Дністер та Дунай до Чорного моря. Джерело – Вікіпедія

В результаті польової частини проекту «Уличі. Археологічна карта» було локалізовано три нових городища уличів біля Вороновиці, Глинська та Гущенців. Нововиявлені пам’ятки готуються внести до відповідного реєстру.

Також здійснювались роботи по уточненню датування городищ в Грушківцях та Бережанах (колишн. Комунарівці), виявлено два багатошарових поселення та злиденні залишки гончарного горну 17-18 ст, розграбованого. Щоправда, з набором археологічно цілих столових предметів.

Два багатошарові поселення – це нові неукріплені пам’ятки, відмінні від городищ, на яких виявлено різночасові матеріали. Пізніше фахівці з ранніх епох визначать точніше, чи це поселення енеоліту. бронзової доби або раннього залізного віку – пояснила Vежі Ольга Манігда.

Повідомляється, що для кожної пам’ятки здійснювалося шурфування, топографічна зйомка, низьковисотна аерофотозйомка, оглядове відео, зондажне буріння, GPS фіксація та фіксація грабіжницьких ям на укріпленнях городищ.

  

Зазначається, що Василь Мороз, мешканець села Грушківці, передав до ВОКМ колекцію енеолітичних крем’яних знарядь з багатошарового поселення Грушківці-2. Археологи підкреслюють, що у с. Гущинці діє музей села, у якому, окрім етнографії, зібрана колекція археологічних матеріалів різних епох з території села.

Як розповідають вчені, інформація про нововиявлені та обстежені повторно пам’ятки експедицією «Уличі» буде занесена до реєстру нерухомих пам’яток у рамках роботи пілотного проекту з ведення електронного обліку об’єктів культурної спадщини впровадженим Міністерством культури України у Вінницькій області.
Як підкреслюється в дописі, на осінній сезон заплановані археологічні розвідки направлені на виявлення сільськогосподарської округи середньовічних городищ та робота з археологічними колекціями 70-х – 80-х р., які зберігаються у фондах Вінницького обласного краєзнавчого музею, та підготовка наукового звіту про проведені польові археологічні дослідження.
Фото зі сторінки Ольги Манігди. Ілюстративне зображення: “ІСТОРІЯ УКРАЇНИ В ІСТОРІЯХ”

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

author avatar
В'ячеслав Луцков

Дякуємо!

Тепер редактори знають.