“Агенція просторового розвитку” продемонструвала тестове рішення для площі Гагаріна у Вінниці. ГРАФІКА

20:24
Автор: Катерина Дядюк
Become a Patron!

Компанія “Urban Consulting Group” з Івано-Франківська розробляє тестове рішення облаштування площі Гагаріна у Вінниці. Воно передбачає створення комфортних і безпечних умов для всіх учасників руху: пішоходів, велосипедистів, громадського транспорту та автомобілістів.

У комунальному підприємстві “Агенція просторового розвитку” повідомили, що івано-франківці займаються розробкою на їхнє замовлення ще з 2019 року. А роблять це через значну аварійність на площі Гагаріна (повідомляється, що за 2019 рік там сталося 13 ДТП), а також через завершення реконструкції вхідної групи у центральний парк (“Арка”) і потребу в зручних та безпечних пішохідних зв’язках.

Зокрема там передбачається встановлення світлофорів, влаштування пішохідних переходів та озеленення простору.

Зауважимо, що “Агенція просторового розвитку” опублікували цю візуалізацію з детальним описом значно пізніше після того, як у Мережу потрапили кілька зображень з даною візуалізацією. Через це майже тиждень у вінницькому середовищі не вщухали дискусії і суперечки між автомобілістами, велосипедистами й урбаністами. Так, окремі вінничани приписали розробку “проекту” позаштатному раднику міського голови Віктору Перлову та навіть зареєстрували петицію з вимогою його звільнити з посади.

Попри те, що вказана особа не має стосунку до розробки цього тестового рішення, петиція набрала вже 297 голосів.

Візуалізація тестового режиму розмітки на площі

У 2019 році на замовлення КП “Агенція просторового розвитку” компанією “UCG” були розроблені пропозиції щодо розв’язання проблем у сфері мобільності та безпеки руху в центральній частині Вінниці. Вони зокрема включали аналіз та пропозиції щодо організації руху та планування простору на пл. Гагаріна, спрямоване на підвищення безпеки руху через мінімізацію факторів ризику, покращення пішохідної та велосипедної доступності, мінімізацію затримок громадського транспорту, та оптимальне регулювання руху на перехресті, – пояснюють в “Агенції просторового розвитку”.

Водночас у комунальному підприємстві зазначають, що рішення щодо реалізації остаточного варіанту організації площі (із висадкою дерев, зміною геометрії проїзної частини та влаштуванням острівців безпеки) будуть приймати лише за результатом роботи площі у тестовому режимі. На цьому, зокрема, наголосив мер Вінниці Сергій Моргунов під час брифінгу 29 травня.

Про проєкт облаштування площі Гагаріна у Вінниці

В “Агенції просторового розвитку” зазначають, що через площу Гагаріна проходять 5 із 6 трамвайних маршрутів міста, а також 18 із 33 автобусних та тролейбусних маршрутів. При цьому майже всі із них рухаються вулицями Пирогова та Соборна (за винятком трамваю №4).

Це пояснює чому головною дорогою на перехресті є саме цей напрямок. Адже більшість переміщень по місту вінничани здійснюють саме на громадському транспорті (52%), а доля приватних автомобілів у переміщеннях становить 14% (за даними дослідження GFK, 2018 р). Крім того вдень рух транзитного автотранспорту вулицею Соборна заборонений, – йдеться у повідомленні.

Також зазначається, що в ході аналізу площі розглядались різні варіанти організації дорожнього руху, в тому числі перехрестя із круговим рухом. Проте наявність трамвайного руху у трьох напрямках та необхідність створення безпечних пішохідних переходів роблять таке рішення малоефективним.

Про потребу у світлофорному регулюванні

Повідомляється, що аналіз із застосуванням методу конфліктних точок показав, що на перехресті існують 59 перетинів траєкторій транспортних засобів між собою та пішоходами. Зміна схеми організації руху, наприклад із застосуванням кругового руху, може зменшити кількість конфліктних точок, але їх все одно залишається не менше 44. Тому за основу було прийнято рішення із застосуванням світлофорного регулювання.

У комунальному підприємстві пояснюють, що це дасть можливість створити безконфліктне регулювання перехрестя: коли всі учасники рухаються в різних фазах світлофору і їхні траєкторії не перетинаються в один і той же момент часу. Зазначається, що тривалість фаз світлофора визначали з урахуванням даних про транспортне навантаження на перехресті.

Центральний вхід в парк став активним публічним місцем відразу після виконання робіт по реконструкції різко збільшилось відвідування Арки місцевими жителями та туристами. За останній рік тут відбулась низка організованих та спонтанних заходів: концерти, танці, весілля, фотосесії, – зазначають в “Агенції просторового розвитку”.

Зараз на площі відсутня частина пішохідних зв’язків через перехрестя. Рішення зі світлофорним регулюванням дасть змогу створити безпечні пішохідні переходи до вхідної групи центрального парку.

Недоліком теперішнього стану площі урбаністи називають й малу кількість озеленення. Тому впорядкування руху транспорту дасть змогу виділити асфальтовані території, які не використовуються для проїзду, щоб розмістити на них елементи озеленення.

Розроблене рішення є тестовим

В “Агенції просторового розвитку” наголошують, що це рішення є тестовим і дасть змогу перевірити його ефективність у досягненні основних цілей організації руху на площі Гагаріна:
– підвищення безпеки,
– стабільна робота громадського транспорту,
– створення зручних пішохідних зв’язків,
– озеленення простору.

У період тестування будуть проводитись дослідження, які включатимуть соцопитування, відеофіксацію, підрахунок зміни трафіку. За результатом тестування будуть прийняті рішення щодо реалізації остаточного варіанту організації площі із висадкою дерев, зміною геометрії проїзної частини та влаштуванням острівців безпеки, – йдеться у повідомленні.

Також зазначається, що наступною локацією, для якої розробляються рішення з реорганізації мобільності, є перехрестя вулиць Соборна та Театральна.

Фото – 0432sda.blogspot.com

Читайте також: На площі Гагаріна планують встановити світлофори

Читайте також: “Важко назвати це деревами”: урбаністи пояснили, чому висаджують сакури перед аркою біля Центрального парку. ФОТО

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.